Baner Cytrusy Baner Egzotyka
Sklep z roslinami wloskierosliny.pl

Belka Forum Cytrusy

FAQ  Szukaj  Rejestracja  Zaloguj

Forum Cytrusy i Egzotyka Strona Główna » Cytrusy » Grapefruit » Grejpfruty niebonobo

Grejpfruty niebonobo
Autor Wiadomość

niebonobo 

Wysłany: 2016-10-08, 15:57   Grejpfruty niebonobo

Cześć. Dzisiaj właśnie wniosłem moje cytrusy pestkowce na strych. Lato spędziły na balkonie skierowanym na zachód. Temperatura na strychu 16 stopni Celsiusza (nie wiem czy odpowiednia..? bo na dworze było coś koło 10, nocą nawet mniej) Znosiły to dobrze. Okno na strychu zerka na północ (a właściwie na dom sąsiada) dosyć tu ciemno. I jeszcze zapytam o nawożenie zimą.. Podlewać rzadziej, to wiem, ale czy można podlewać deszczówką z rozpuszczonym żelem (Biopon nawóz mineralny do cytrusów), czy raczej bez żelu. Latem właśnie raz na jakiś czas podlewałem deszczówką z żelem, ale zimą...? Aha i czy można przycinać cytrusy zimą..? ;)
Grejpfruty to te największe; średnie to pomarańcze albo mandarynki, a na parapecie kalamondynka z lidla i cytryna (ale pewności co do prawidłowego zidentyfikowania nie mam..)

Pozdrawiam :)

Aha, te maluchy z ostatnich zdjęć to cytrynki z lipca... Żal mi było je wyrzucać to wsadziłem do grejpfrutów ;) Niech mają towarzystwo <mrgreen>
Ostatnio zmieniony przez center80 2016-10-08, 17:22, w całości zmieniany 1 raz  

center80 

Wysłany: 2016-10-08, 17:28   

Cytrusy nie nawozi się Zimą, jeśli chodzi o nawozy mineralne. Jak chcesz przyciąć, to najlepiej jeszcze teraz.

proboszcz 

Wysłany: 2016-10-09, 17:40   

Bardzo ładna kolekcja cytrusów <bravo>
Temperatura zimowania mogłaby być jeszcze niższa tak by drzewka ,,uśpić,, na zimę i dużo światła.
Ja bym się wstrzymał z przycinaniem do wiosny.Zawsze po zimie mi kilka gałązek usychało i wtedy wiem co ciachnąć ;)

niebonobo 

Wysłany: 2016-10-09, 20:48   

Dziękuję proboszczu i Ty adminie center80. Rozumiem, że to była kurtuazja i na zachętę z tym "bardzo ładna kolekcja" ;) . Dla mnie są najpiękniejsze, bo mam je od dziecka, alem realista... lenistwo moje, zapracowanie i słaba wola nie pozwalają mi wydobyć z nich całego piękna :/ ... ale czasem mam momenty refleksji i zaczynam o nie dbać (to jak z kobietami.. wiem wiem jestem świnia ;) ). Noo.. do meritum...

Mogę obniżyć temp. i wynieść je o kondygnację wyżej na strychu na południowe okno (będzie około 12 stopni.. (chyba... sprawdzę-obiecuję).
A to jak? mają mieć mniej czy dużo światła?? (mniej, na logikę chyba..) Bez nawozu. Mało podlewania to wiadomo.
Chciałem je przyciąć, ale ziąb i delikatny dystans centera80 mówią mi, że to chyba niezbyt dobrze teraz..

center80 

Wysłany: 2016-10-09, 21:58   

Jeśli to ma być większe cięcie to zostawiłbym to na Marzec, bo spowoduje to u rośliny wypuszczenie nowych przyrostów.

Zimowanie:
temp: 5C-15C
światło: jak najwięcej od strony płd.

fotograf 

Wysłany: 2016-10-11, 15:37   

W tych warunkch na strychu i tak ci przezimują.
Ostatniej zimy trzymałem dwie klementynki na klatce schodowej, temperatura 17 stopni i okno od północy, zniosły to dobrze.
Resztę cytrusów trzymałem w piwnicy bez światła od listopada do początku marca, temperatura 10 stopni i te też zniosły to dobrze.

proboszcz 

Wysłany: 2016-10-22, 13:23   

Czyli cytrusy dobrze znoszą zimę w ciemnej piwnicy <myśli>
Mam takie miejsce ale zawsze bałem się przenosić tam rośliny z powodu braku światła w tym pomieszczeniu.

fotograf 

Wysłany: 2016-10-22, 22:49   

W tym momencie mam w piwnicy 4 duże klementynki, których nawet nie wnosiłem do mieszkania w tym roku - od razu z balkonu do piwnicy.
W domu klementynkę marisol, pomarańczę hamlin, dwie pomarańcze washington navel i dwa pomelo. Jak na razie nie gubią liści.
Na balkonie pod agrowłókniną mam siewki trifoliaty i swingle citrumelo i jedna duża pomarańcza washington navel.
Siewki nawet rosną w młode liście !

Robcioo
[Usunięty]

Wysłany: 2017-12-15, 19:39   

Fotograf - jak z tym zimowaniem w ciemnej. chłodnej piwnicy? Faktycznie się da?

Adrian 

Ostrzeżeń:
 6/3/6

Wysłany: 2017-12-15, 21:19   

A te klementynki to owocują czy to pestkowce

Odpowiedz do tematu