Baner Cytrusy Baner Egzotyka
Sklep z roslinami wloskierosliny.pl

Belka Forum Cytrusy

FAQ  Szukaj  Rejestracja  Zaloguj

Forum Cytrusy i Egzotyka Strona Główna » Cytrusy » Grapefruit » Przerośnięte liście

Przerośnięte liście
Autor Wiadomość

padonis 

Wysłany: 2018-01-07, 11:17   Przerośnięte liście

Nie wiem czy to normalne, w Grudniu mój grapefruit wypuścił nowe liście. Omijając już porę roku, po paru tygodniach liście które wyrosły są teraz 2-3 krotnie większe od pozostałych liści na roślinie. Czy to jest normalne, wyglądają na zdrowe ale ich wielkość mnie tycio dziwi, tworzą coś w rodzaju parasola nad resztą roślinki .

center80 

Wysłany: 2018-01-07, 11:41   

jak dbasz o roślinkę?

Sylwia76 

Pomogła: 3 razy

Wysłany: 2018-01-07, 11:55   

U mnie tak ma kalamondyna , ale nie wiem dlaczego. Podejrzewałam nawóz , który dostała dolistnie jakiś czas temu. (troszeczkę) <mrgreen>

padonis 

Wysłany: 2018-01-07, 12:03   

Jest regularnie podlewana, nie była przeze mnie nawożona, pod koniec listopada dopiero ją nabyłem na Allegro (wloskieroślinyPL) , jedyne co zrobiłem, to przesadziłem do nowej doniczki. Od tygodnia doświetlam roślinki lampką GROW, jednak te liściu były tak duże zanim zacząłem je doświetlać.
Brak słońca powoduje u mnie powolne opadanie liści u innych roślin i zrzucanie owoców, tylko cytryna Gliwicka żółknie, mandarynka z 6 owoców zrzuciła już 2, szkoda bo były już całkiem spore. Niestety nie mam okna od PD strony.

proboszcz 

Wysłany: 2018-01-07, 13:15   

Moim zdaniem to po prostu brak odpowiedniej ilości światła.Sam tak mam na jednej mojej cytrynie która stoi na parapecie od jesieni.Chociaż może sam coś robię źle :/

center80 

Wysłany: 2018-01-07, 13:35   

wygląda na małą ilość światła.

padonis 

Wysłany: 2018-01-07, 15:14   

Zatem będę je doświetlał dalej, może nie pomoże lecz zaszkodzić nie powinno. Obawiam się tylko, jedna taka taśma GROW to za mało światła, ale le[piej niż nic...
Zastanawiałem się nad urwaniem tych liści, roślina by nie marnowała sił na ich rozrost, a i te liście zasłaniają światło innym.

Robcioo 

Wysłany: 2018-01-07, 20:49   

Nie wiem od kiedy dokładnie masz taki liście, ale u moich pestkowców także zaczęły się tworzyć zdecydowanie większe liście niż poprzednie. Nie specjalnie się tym martwię. Może ma to związek z coraz dłuższym dniem i krótszą nocą (?). No i pogoda też ostatnimi czasy dopisywała, gdyż było słonecznie - czyli zdecydowanie jaśniej (choć na słońce jeszcze z dwa tygodnie muszę poczekać). W każdym razie ja już u niektórych roślin zauważyłem (palmy, skrzydłokwiat, fikus, szeflera) pobudzenie wiosenne :) .

Ja bym nic nie urywał. Istnienie ryzyko zaburzenia gospodarki wodnej u roślin.

AlexFM 

Wysłany: 2018-01-07, 21:38   

Dołączam się...... też to u mnie występuje.....

Tez się na początku zastanawiałem czy się tym przejmować gdyż sam liść był bardzo wątły i z trochę jaśniejszym odcieniem, ale po czasie jak widać nabrał koloru i odpowiedniej "sztywności" także póki co nie ingeruje.

Zobaczymy na wiosnę jak zaczną rośliny dostawać dużo większa i dłuższą dawkę słońca...

Galeria: Wszystkie moje cytrusy

Robcioo 

Wysłany: 2018-01-07, 21:51   

Miałem dokładnie tak samo!!!Pojawił się mały listek, też jakby inny od reszty. Jaśniejszy, wątły i u mnie jeszcze jakby ciut zniekształcony. Pomyślałem - oho i zaczęły się problemy z cytrynkami (a swego czasu pozwijane liście to była moja zmora). Po czasie liść wrócił do normy, ale wyrósł zdecydowanie większy. U drugiej też są większe. Odniosłem też wrażenie, że moje cytrynki (cały czas mowa o pestkowcach!) w grudniu jakby stanęły w miejscu. Teraz ponownie ruszyła wegetacja i z dnia na dzień jest coraz szybciej :) .

pom89arancz 

Wysłany: 2018-01-08, 20:40   

Mam grapefruita różowego i on też posiada kilka liści zaskakująco dużych, znacznie większych od reszty. Poza tym wszystko jest normalne i normalnie rośnie. U reszty cytrusów tego nie zauważyłem.
Także to chyba przypadłość tego gatunku

Lemonek 

Wysłany: 2018-01-08, 21:22   

Może być to właśnie spowodowanie mniejszą ilością światła i roślina wypuszczając większe liście próbuje zwiększyć powierzchnie do wyłapywania większej ilości swiatła.

Robcioo 

Wysłany: 2018-01-10, 23:03   

Słuchajcie - jak nic nie opada, nie więdnie, nie czernieje to oznacza, że wszystko musi być w porządku. Nie ma się czym martwić :) .

AlexFM 

Wysłany: 2018-01-11, 11:27   

Jest jakaś mądrość w tym co mówi Robcioo....

Galeria: Wszystkie moje cytrusy

mietek77 

Wysłany: 2018-01-11, 11:45   

U mnie także zdarzają się dziwne liście. Niektóre są większe od innych, zdarzają się pofałdowane lub z przebarwieniami. Wielkością liści się nie przejmuję, musi to być kwestia światła.

Odpowiedz do tematu