Baner Cytrusy Baner Egzotyka
Sklep z roslinami wloskierosliny.pl

Belka Forum Cytrusy

FAQ  Szukaj  Rejestracja  Zaloguj

Forum Cytrusy i Egzotyka Strona Główna » Cytrusy » Cytrusy z pestki » 17-latka Matta

17-latka Matta
Autor Wiadomość

Maximo 

Wysłany: 2013-11-29, 12:54   17-latka Matta

To przyczyna zainteresowań cytrusami. Słaba jakość zdjęć, ale może nie jest najgorzej.
Gdy chodziłem w pieluchach lubiłem wtykać nasionka do trzech dużych donic z fikusami, gdy wychodziły kiełki, przesadzałem je do doniczek, małych, średnich, większych itd itd.
jak miałem 5-6 lat ostały mi się 3-4 najzdrowsze okazy, przy czym mniejsze rozdałem wśród kolegów/koleżanek a sobie zostawiłem największą i do dziś trwa ze mną choć już kilka razy brakło dla niej miejsca w domu...

zdjęcia z lata:
http://imageshack.us/photo/my-images/28/2jgq.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/199/3l5k.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/36/oyv7.jpg/
i te gorszej jakości:
http://imageshack.us/photo/my-images/198/exko.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/407/20eh.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/818/hyxt.jpg/

Mankamentem jest to że nic mi się na niej nie chce przyjąć ze szczepień. Od 4 lat prób, najdłużej trzymający się zraz miał ponad miesiąc i też poległ ;/

center80 

Wysłany: 2013-11-29, 13:06   

A co szczepiłeś na niej?

Maximo 

Wysłany: 2013-11-29, 14:54   

To co miałem pod ręką czyli najpierw skierniewicką, potem kupiłem mandarynkę, która okazała się być rangpourem, c. meyera. Od wiosny zacznę na nowo, bo ostatnie sczepienia sprzed dwóch tygodni też poległy (oczywiście zdawałem sobie sprawę z tego że to najgorsza pora do szczepienia- postawiłem na dokładność, ale niestety też zrazy się poddały)

J-Cube 

Wysłany: 2013-11-29, 17:08   

Tak czy siak, fajne drzewko :): Fajnie że tak długo razem jesteście ;):

horvat 

Wysłany: 2013-11-30, 07:22   

Ładny pokrój i kondycja. Ja natomiast przyczepię się do czego innego. Chętnie widział bym ją w nieco większej donicy i świeżej ziemi ;)

Głosujmy na naszą stronę:
Kwiaty Top Lista
Rośliny Top lista

Maximo 

Wysłany: 2013-11-30, 23:46   

Tu Cię zaskoczę. Bryła korzeniowa była już w większej donicy- roślina nie przyrastała wówczas prawie w ogóle. Po roku wróciła do tej donicy (bryła korzeniowa zajmuje około 50% pojemności donicy i nie rozrosła się ani trochę będąc w większej donicy). Jednak planuje na wiosnę przesadzenie wszystkich cytrusów w celu wymiany ziemi na bardziej gliniastą. Obecna jest zbyt przepuszczalna, łatwiej przesuszyć roślinę w sezonie upalnego słońca.

horvat 

Wysłany: 2013-12-01, 00:07   

Cytat:
Tu Cię zaskoczę. Bryła korzeniowa była już w większej donicy- roślina nie przyrastała wówczas prawie w ogóle.

Zaskoczeniem dla mnie może być jedynie do o ile większej donicy przesadzałeś ? Jeśli do dużo większej to nie ma się co dziwić ;)

Głosujmy na naszą stronę:
Kwiaty Top Lista
Rośliny Top lista

Maximo 

Wysłany: 2013-12-01, 13:49   

Właśnie nie była dużo większa, może 5cm większa po bokach. Na większą nie miałbym miejsca, bowiem ta zajmuję już wystarczająco dużo przestrzeni. :)

Maximo 

Wysłany: 2014-12-01, 15:06   

No i ostatni zakup w tym roku. Negocjacje nad tym drzewem z właścicielem trwały od maja. Mnie podróż po nie wyniosłaby kilkaset zł stąd negocjowałem wysyłkę pocztą. Wreszcie się zgodził no i jest. Idealne drzewo do szczepienia- skrócone na wysokości pod przesyłkę. Ma dwa odrosty u dołu- nie byłyby szczególne gdyby nie ich wielkość- wygląda to na dwa duże odrosty- oba są stare i oba żyją. Jeśli na wiosnę okażę się że są ukorzenione- podejmę próbę szczepienia ich, mimo krótkiego ich pnia.

Odrosty:

Sądzicie, że jest szansa zaszczepić tak krótkie odrosty?

proboszcz 

Wysłany: 2014-12-01, 15:12   

Widzę że szalejesz na całego :D Pewnie niedługo miejsca ci nie wystarczy ... w razie czego służę pomocą ;)
Sam osobiście zajął bym się górą a resztę oczyścił

Maximo 

Wysłany: 2014-12-01, 17:11   

Te dolne kołki usunę tak czy owak- ale liczę, że uda się je zaszczepić.
Na razie dwa pomieszczenia są zajęte przez duże cytrusy, małe siedzą na parapetach nieogrzewanych od zachodu i południa. Mam inne pomieszczenia jeszcze ale są ogrzewane i to jest istotny problem. Potrzebna jest szklarnia :D
Muszę powoli faktycznie zacząć się ograniczać choć moi rodzice stwierdzili, że teraz mogą wybierać między sypialnią a łóżkiem pod cytrusami :D Czują się jak by to były palmy i wakacje gwarantowane- tylko piętro niżej.

Maximo 

Wysłany: 2015-05-04, 11:38   

Oto siewka cytryny kupiona w piątek pod Piłą. Ma kilka latek i nada się do szczepienia ale chyba zostawię ją do następnego roku żeby gałęzie się wzmocniły.

Trochę mało widać drzewo i jego rozpiętość gałęzi bo wstawiłem je między róże i wkopałem w dołek donicę bo wiatr miotał nią strasznie w weekend.

proboszcz 

Wysłany: 2015-05-04, 15:02   

Widać że duże ;)

center80 

Wysłany: 2018-01-13, 21:15   

Maximo co nowego w temacie?

Odpowiedz do tematu