Baner Cytrusy Baner Egzotyka
Sklep z roslinami wloskierosliny.pl

Belka Forum Cytrusy

FAQ  Szukaj  Rejestracja  Zaloguj

Forum Cytrusy i Egzotyka Strona Główna » Cytrusy » Cytrusy z pestki » Początki-pierwsze pestkowce

Początki-pierwsze pestkowce
Autor Wiadomość

marcinmk89 

Wysłany: 2016-06-01, 16:06   Początki-pierwsze pestkowce

Tak jak obiecałem tak zakładam nowy temat odnośnie mojej małej hodowli(jak na razie:P:)
Podkreślam jeszcze raz że jestem początkujący w hodowli cytrusów wiec proszę śmiało wytykać mi jakiekolwiek błędy;)
Mineło około 1,5 miesiąca od wsadzenia pestek do ziemi,są to cytryna i mandarynka, na dzień dzisiejszy wyglądają one tak:

Jedna mandarynka wypuściła nawet 2 pędy:

Ziemia w jakiej posadziłem rośliny to:
8 części czarnoziemu(ziema do palm) o ph 5-6,5
3 części żwiru akwarystycznego o grubości 2-5mm(nie mogłem nigdzie znaleść piasku wiec zastąpiłem żwirkiem)
2 części perlitu
mała garść kwaśnego torfu o ph 3,8-4,8(mam nadzieje że nie zrobiłem tutaj błędu i ziemia nie będzie za kwaśna?)
Tutaj zdjęcie jeszcze nie wymieszanej ziemi:

Moim zdaniem wygląda ona dobrze, nie wiem tylko czy ten żwirek nie jest za gruby?
Ogólnie wszystko trzymam w prepagatoże (dorwałem z 3 odłamanymi kawałkami pokrywy która skleiłem klejem na gorąco:P:) całość kosztowała mnie 70zł:P nowy to koszt około 300zł+... tak wiec mi sie udało:P Jest to propagator elektryczny 20W. Postanowiłem również doświetlać rośliny, różnie bywa z tym naszym słońcem:P tutaj link do żarówki ktora posiadam:
http://ledfarmer.pl/pl/p/...pectrum-114/120
A całość wyglada tak:

Woda... pewnie mi się dostanie ale jak na razie podlewam odstana przegotowaną woda z odrobiną octu 10% dla zakwaszenia, nie cała łyżka na 1,5l wody,ph bedzie chyba odpowiednie bo wychodzi ok. 6(sprawdzałem paskami lakmusowymi)

Chciał bym spróbować też ukorzenić co niektóre gatunki,czytałem że to nie łatwa sprawa,ale gdybym chciał iść na łatwiznę kupił bym gotowe drzewka:P a jednak jestem zwolennikiem robienia czegoś od podstaw, przecież to sama frajda patrzeć jak te roślinki rosną od samego początku:))
Interesowały by mnie takie roślinki jak:
Cytryna meyeri
Pomarańcza(trifoliata)
Kumkwat
Kalamondyna
I tutaj pytanie,a chyba raczej prośba, czy był by ktos w stanie odstapić mi gałązki wyżej wymienionych cytrusów?:P był bym niezmiernie wdzięczny:P:)

Ogólnie to chyba ide w dobrym kierunku?:P Jak narazie to chyba tyle:P

marcinmk89 

Wysłany: 2016-06-25, 11:44   

Witam wszystkich w ten piękny słoneczny dzień:)) Czy jest ktoś w stanie odpowiedzieć mi na pytanie co dzieje się z moją cytryną? Poniżej zdjecie

miał bym jeszcze jedno pytanie, czy tak młode siewki mogę podlewać biohumusem?

center80 

Wysłany: 2016-06-25, 17:58   

Nie widać, żeby coś działo się.
Możesz dawać biohumus, ale jeśli była dobrze dobrana ziemia, to nie ma możliwości, że już tak szybko potrzebuje to nawożenia.

marcinmk89 

Wysłany: 2016-06-25, 18:04   

A te wyschnięte końcówki na trzech liściach cytryny? Najpierw robiły się żółte, teraz zaczynają usychać,a wydaje mi sie ze powinny być całe zielone:P

center80 

Wysłany: 2016-06-25, 19:09   

Jak podlewasz za dużo to obsychają końcówki.

marcinmk89 

Wysłany: 2017-02-26, 14:58   

Mała aktualizacja mojej małej hodowli:P
Mandarynki bardzo ładnie się trzymają, cytryny trochę gorzej;/ jedna już raczej nie odbije,ale dla drugiej jest nadzieja bo zaczyna wypuszczac nowe liscie,przez zime wszystkie opadły;/

sodalit1990 

Wysłany: 2017-04-23, 17:36   

Myślę że ziemia na zdjęciach które zrobiłeś jest zbyt sucha.Podlewam pomarańcze i cytryny codziennie wodą Żywiec.Woda stoi kilka dni i pózniej podlewam.
Doniczka stoi na parapecie .Promienie słoneczne padają na rośliny tylko rano.Wczoraj przesadziłem jedną roślinę do innej doniczki a dziś jeszcze jedna zmieniła miejsce.

center80 

Wysłany: 2017-04-23, 20:22   

Jeśli podlewasz codziennie to masz nie złe bagno w doniczce ;) Nie wiem po co podlewać wodą źródlaną, która zawiera tak jak kranówka wapń, tylko jest od niej droższa.

sodalit1990 

Wysłany: 2017-04-24, 08:31   

Nie podlewam tak dużo.Rośliny przyzwyczaiły się chyba to podlewania codziennie lub co dwa dni :) .Przeprowadziłem też inny test.Jeśli nie podlewałem pomarańczy i cytryn w doniczce na zdjęciu to liście bardzo mocno opadły .Po podlaniu podniosły się do góry

sodalit1990 

Wysłany: 2017-04-24, 10:24   

Zapomniałem napisać ze test bez podlewania rośliny trwał 4 dni.Teraz podlewam pomarańcze i cytryny co jeden lub dwa dni.

center80 

Wysłany: 2017-04-24, 12:15   

Jeden szkopół, nie podałeś w jakich warunkach przeprowadziłeś test, bo zależnie od warunków te same cytrusy można podlewać co dwa dni i nawet co tydzień.

Okarynek1 

Wysłany: 2017-04-24, 19:43   

W czasie upałòw to można zrozumieć częste podlewanie.Doniczka odpowiedniej wielkości do cytrusa,raz w tygodniu to dużo !Każdy cytrus ma inne wymagania a takie testowanie może zniszczyč Twoja wola i testy.

marcinmk89 

Wysłany: 2017-05-28, 17:14   

Tak oto zawładnęły mną cytrusy :) )

Do szczęścia brakuje mi kumkwata:D
Martwi mnie nadal jedna rzecz, chodzi tu o żółknięcie liści,nie wie czy to przelanie, przesuszenie,mało nawozu...coś na pewno jest nie tak;/

center80 

Wysłany: 2017-05-28, 17:31   

jaką wodą podlewasz i jak często nawozisz?

marcinmk89 

Wysłany: 2017-05-28, 17:33   

woda przegotowana, przefiltrowana przez filtr "Dafi", zawsze do wody dodaje biohumus, a z nawożeniem to około raz na dwa tygodnie

center80 

Wysłany: 2017-05-28, 18:21   

popraw mnie, bo nie zrozumiałem chyba,ale za każdym razem jak podlewasz dajesz biohumus do wody, a co dwa tygodnie nawóz mineralny?

marcinmk89 

Wysłany: 2017-05-28, 18:29   

Zgadzalo by sie

center80 

Wysłany: 2017-05-28, 18:40   

Ja bym na twoim miejscu nawoził albo jednym,albo drugim, nie łączył ich.

marcinmk89 

Wysłany: 2017-05-29, 23:52   

To może jednak zostane przy mineralnym, chyba rozsadniejsza opcja z uwagi na to że jednak nawozy mineralne zawierają wiecej skladnikow pokarmowych, czy się myle? A może jest tu ktos kto rozwiązal problem żółknących na zewnątrz liści?

sodalit1990 

Wysłany: 2017-05-30, 12:55   

Bardzo duże znaczenie ma ziemia.Przykład , kupiłem podłoże uniwersalne za 2 zł, cytryny wyrosły z nasion ale szybko pojawiły się plamy.Po przesadzeniu cytryn do podłoża dla cytrusów Substral nowe liście są intensywnie zielone.Stare liście które były żółte są żółte i raczej trzeba je obcinać.

center80 

Wysłany: 2017-05-30, 13:14   

Sama ziemia nie jest najlepszym rozwiązaniem, najlepiej dodać do niej perlit, korę,itp tak żeby zwiększyć jej przepuszczalność, a zminimalizować zastoje wodne.

marcinmk89 

Wysłany: 2017-05-30, 18:48   

Moim skromnym amatorskim zdaniem mieszanke glebowa mam odpowiednia, opisana jest na poczatku postu, tyle tylko ze zwirek zastapilem wlasnie korą. Zapomnialem dodac ze liscie żółkną tylko w solnych partiach, gora jest zawsze ladnie zielona

marcinmk89 

Wysłany: 2017-06-03, 18:15   

Troche poszperalem po necie i chyba wszystko wskazuje na to ze te usychajace końcówki liści to jednak wina twardej wody... i w tym wypadku mial bym tu do Was forumowicze pytanie/prośbe, moze i glupie no ale.. czy ma ktos dostep do miękkiej wody i nie chcial by sprzedać, ew. uzyczyc? Nie moge zalozyc tematu w odpowiednim dziale tak że pisze tutaj, mam nadzieje ze moderator sie nie pogniewa ;) Jestem z Gdańska.

center80 

Wysłany: 2017-06-03, 19:31   

Najprostsze rozwiązanie to dzbanek filtrujący wodę, możesz też zbierać deszczówkę(ale w Gdańsku nie wiadomo jaka jest jakość)....

marcinmk89 

Wysłany: 2017-06-07, 00:05   

Wode znalazłem, wystarczylo sprawdzic w necie i zaraz wyskoczylo ogloszenie na olx, 30gr/L z filtra RO, także zobaczymy czy woda rozwiaże problem. Żółknące loscie zostaly usunieta, chyba krzywdy roslince nie zrobilem ;)

marcinmk89 

Wysłany: 2017-07-24, 16:57   

Pierwsze szczepienie zakończone sukcesem:D szczepiona była kalamondyna na podkładce z cytryny (ok. 3 miesięcznej )aż się sam zdziwiłem że sie udało ;) chociaż nie do końca bo 2 pozostałe szczepienia spleśniały...za bardzo chciałem zadbać o wilgotność...

I tutaj dwa pytania, czy moge je teraz przesadzić do wiekszej doniczki i kiedy można ściągnąć folie z roślin?
Co do żółknących liści problem rozwiązany, od czasu kiedy podlewam rośliny wodą z filtra RO wszystkie liście są ładnie zielone ;)

Okarynek1 

Wysłany: 2017-07-24, 17:19   

<wnerw2> Nie przesadzaj a zdjęcie opatrunku <great> radzę czekać nic się nie stanie <modli> listki będą normalnej wielkości to zdejmij.
gratulacje.

Damian3500 

Wysłany: 2018-01-28, 16:33   

Przysypywanie cytrusów korą nie spowoduje że podłożę będzie kwaśne ?

center80 

Wysłany: 2018-01-28, 16:44   

Podłoże do cytrusów powinno mieć odczyn kwaśny.

Robcioo
[Usunięty]

Wysłany: 2018-01-28, 18:42   

Potwierdzam - bardzo dobrze rosną.

Odpowiedz do tematu