Baner Cytrusy Baner Egzotyka
Sklep z roslinami wloskierosliny.pl

Belka Forum Cytrusy

FAQ  Szukaj  Rejestracja  Zaloguj

Forum Cytrusy i Egzotyka Strona Główna » Cytrusy » Cytrusy z pestki » Pestkowce Mieteka77

Pestkowce Mieteka77
Autor Wiadomość

mietek77 

Wysłany: 2017-10-18, 14:59   Pestkowce Mieteka77

Wrzucam dużą część moich pestkowców. Mam tu kalamondynki, kumkwaty margarita, mandarynki, limekwaty Eustis i Travers, oraz cytryny mayera.

aspirado 

Wysłany: 2017-10-18, 19:54   

Eleganckie rośliny. :)
Mówiłeś, że kumkwat wolno Ci rośnie na swoim korzeniu. A jak oceniasz wzrost siewek limekwatów Eustis i Tavares? Ciekawy jestem, jak limekwat radzi sobie na własnym korzeniu.

mietek77 

Wysłany: 2017-10-18, 21:03   

Limekwaty rosną całkiem nieźle. Mam kupionego limekwat Tavares i kumkwat margarita i uważam, że kumkwat jest bardziej kapryśny. Latem obydwa stały na balkonie, w takiej samej ziemi limekwat wygląda całkiem nieźle, a kumkwat jak wyliniała kura. Zastanawiam się czy to jest kwestia podkładki? Kumkwat niby nie jest cytrusem. Limekwat jest hybrydą, dlatego może lepiej czuje się na podkładce z pomarańczy trójlistnej? Ponoć podkładki mogą być odrzucane nawet po 10 latach.
PS. Część roślin nada się tylko na podkładki do szczepienia. Sporo jest takich co do których mam wątpliwości.

Robcioo 

Wysłany: 2017-10-18, 21:37   

Całkiem fajne przedszkole! Nie napisałeś tylko ile mają te "maluchy" :) Na wiosnę szczepienie planujesz?

mietek77 

Wysłany: 2017-10-19, 09:15   

Mają maksymalnie niecały rok, niektóre mniej. Ze szczepieniami postaram dotrwać do wiosny, choć po prawdzie to nie wiem czy tyle wytrzymam. :)

Okarynek1 

Wysłany: 2017-10-19, 09:31   

<witam> Warto czekać,wiosną szanse wzrastają <oczko> cytrusy uczą cierpliwości.

Robcioo 

Wysłany: 2017-10-19, 17:28   

Taka ilość różnorodnych cytrusów daje pogląd na szybkość wzrostu roślinek. No to która rośnie najszybciej, a która najwolniej? :)

mietek77 

Wysłany: 2017-10-19, 20:34   

Najszybciej rosną mandarynki i kalamondyny, potem limekwaty i cytryny meyera, a najwolniej kumkwaty. :)

Robcioo 

Wysłany: 2017-10-19, 21:44   

No to robiłem coś nie tak, bo mandarynki właśnie najwolniej mi rosły :/ Bywało, że miały ze trzy lata, a wyglądały jak miesięczne cytryny. Nic, będę miał okazję przetestować :)

mietek77 

Wysłany: 2017-10-19, 22:33   

Obecnie posiadam 37 pestkowców, ale posiałem tego naprawdę dużo. :) Zdecydowała natura bo część padła, a z reszty wybrałem najsilniejsze. Według mnie na początku o sile roślinki decydują głównie geny. Ziemia ma drugorzędne znaczenie bo roślinka długo czerpie z pestki. Wiedząc, że będą duże straty postawiłem na ilość. Liczę się z tym, że do wiosny na pewno kila mi odpadnie. Zwłaszcza kumkwaty, które przez słabość systemu korzeniowego mają różne niedobory widoczne na liściach. :(

aspirado 

Wysłany: 2017-10-20, 12:40   

mietek77 napisał/a:
Limekwat jest hybrydą, dlatego może lepiej czuje się na podkładce z pomarańczy trójlistnej?

Kumkwat ma dobrą zgodność na trifoliacie. Limekwat też. (Szczepią je na trifoliacie masowo w tej szkółce w Portugalii, skąd do marketów do nas trafiają kumkwaty, limekwaty, kalamondyny itp.)
http://www.crec.ifas.ufl....mpatibility.pdf

Kumkwat ma to do siebie, że mocniej się hibernuje i później rusza ze wzrostem. Czasami niekorzystna pogoda, szczególnie zimne noce, potrafi go wstrzymać na długo, chociaż inne cytrusy ładnie w tym samym czasie rosną. Może go coś przyblokowało po prostu. :)

mietek77 napisał/a:
Według mnie na początku o sile roślinki decydują głównie geny. Ziemia ma drugorzędne znaczenie bo roślinka długo czerpie z pestki.

Tak, część siewek jest genetycznie wadliwa i od początku nie rośnie. Do tego na początku decyduje rozmiar pestki - z dużych pestek jeżeli są zdrowe to od razu rosną duże siewki i rozwijają kilka liści, a z małych muszą się dopiero rozpędzić. W miarę jak siewka rośnie, zaczyna opierać się na swoich korzeniach i ziemi. I w tym momencie np. kumkwat z pestki się zatrzymuje, bo mu korzenie nie działają jak trzeba.

Robcioo 

Wysłany: 2017-10-20, 23:48   

Aspirado - masz rację. Zawsze też patrzyłem na wielkość pestki, mając na względzie to, że jak "duża pestka to dużo substancji odżywczych". Generalnie się tego trzymałem dopóki w pewnym momencie siewki z dużych pestek zaczęły rosnąc gorzej, niż te z małych, a te małe nadrabiały. Nie ma reguły - wszystko jest jednak kwestią genetyki :) . Substancje odżywcze się skończą i...lipa. Dlatego warto wrzucać do ziemi wszystkie pestki i po około dwóch miesiącach zacząć pikować - wybierając najlepsze.

Damian3500 

Wysłany: 2018-01-28, 16:30   

Duża ilość pestkowców Która to kalamondyna ?

mietek77 

Wysłany: 2018-02-08, 15:59   

Damian3500 napisał/a:
Duża ilość pestkowców Która to kalamondyna ?

Dobre pytanie :) Zrobię aktualizację. Generalnie kalamondyny mają małe, gęsto osadzone liście bardziej okrągłe niż podłużne, są raczej bezkolcowe i dobrze się rozkrzewiają.
Limekwaty są jasnozielonego koloru, liście podobne kształtem do kalamondyn, ale ciut większe.
Kumkwaty margarita mają małe podłużne liście, a mandarynki duże podłużne.
Cytryny meyera rosną "nieregularnie" mają spore liście, niezbyt geste.
Teraz dodatkowo mam kumkwat obovata ( fukushu ) i limę rangpur. :)
Problemem jest to, że zmyły mi się nazwy, a im mniejsza sadzonka tym trudniej zobaczyć cechy szczególne rośliny. Trzeba wziąć pod uwagę, że poza kumkwatem margarita wszystkie pozostałe moje cytrusy są hybrydami.
Generalnie nie polecam kumkwata margarity z pestki :( Miałem ich sporo i, żaden nie rósł dobrze.
Niektórym faktycznie nie rosły korzenie, ale sporo sadzonek miało korzenie ok, a mimo wszystko nie rosły, miały niedobory itd. Za to kalamondyny z pestek bardzo łanie rosną i żal mi będzie robić selekcję. Wiąże spore nadzieje z kumkwatem obovata. :)
PS. Wybacz późnej odpowiedzi, ale nie zauważyłem twojego pytania.

[ Dodano: 2018-03-25, 11:15 ]
Kalamondyna i Limekwat Eustis. Kalamondyne chyba trzeba przyciąć. Czekam na sugestie i oczywiście mogę wrzucić zdjęcia z innej strony.

[ Dodano: 2018-03-25, 11:20 ]
Jedyny kumkwat margarita który przeżył prawie dwa lata.

[ Dodano: 2018-03-25, 11:23 ]
Limekwat Eustis i kalamondyna.

[ Dodano: 2018-03-25, 11:28 ]
Cytryny Meyera

[ Dodano: 2018-03-25, 11:34 ]
Chyba kalamondyna i Limekwat. 😀

Robcioo 

Wysłany: 2018-03-25, 11:46   

Robią wrażenie, elegancko rosną. Teraz jak będzie optymalnie na zewnątrz, to bym dał je na pełne słońce :) .

Odpowiedz do tematu