Baner Cytrusy Baner Egzotyka
Sklep z roslinami wloskierosliny.pl

Belka Forum Cytrusy

FAQ  Szukaj  Rejestracja  Zaloguj

Forum Cytrusy i Egzotyka Strona Główna » Cytrusy » Cytrusy z pestki » Pestkowce Mieteka77

Pestkowce Mieteka77
Autor Wiadomość

mietek77 

Wysłany: 2017-10-18, 14:59   Pestkowce Mieteka77

Wrzucam dużą część moich pestkowców. Mam tu kalamondynki, kumkwaty margarita, mandarynki, limekwaty Eustis i Travers, oraz cytryny mayera.

aspirado 

Wysłany: 2017-10-18, 19:54   

Eleganckie rośliny. :)
Mówiłeś, że kumkwat wolno Ci rośnie na swoim korzeniu. A jak oceniasz wzrost siewek limekwatów Eustis i Tavares? Ciekawy jestem, jak limekwat radzi sobie na własnym korzeniu.

mietek77 

Wysłany: 2017-10-18, 21:03   

Limekwaty rosną całkiem nieźle. Mam kupionego limekwat Tavares i kumkwat margarita i uważam, że kumkwat jest bardziej kapryśny. Latem obydwa stały na balkonie, w takiej samej ziemi limekwat wygląda całkiem nieźle, a kumkwat jak wyliniała kura. Zastanawiam się czy to jest kwestia podkładki? Kumkwat niby nie jest cytrusem. Limekwat jest hybrydą, dlatego może lepiej czuje się na podkładce z pomarańczy trójlistnej? Ponoć podkładki mogą być odrzucane nawet po 10 latach.
PS. Część roślin nada się tylko na podkładki do szczepienia. Sporo jest takich co do których mam wątpliwości.

Robcioo
[Usunięty]

Wysłany: 2017-10-18, 21:37   

Całkiem fajne przedszkole! Nie napisałeś tylko ile mają te "maluchy" :) Na wiosnę szczepienie planujesz?

mietek77 

Wysłany: 2017-10-19, 09:15   

Mają maksymalnie niecały rok, niektóre mniej. Ze szczepieniami postaram dotrwać do wiosny, choć po prawdzie to nie wiem czy tyle wytrzymam. :)

Okarynek1 

Wysłany: 2017-10-19, 09:31   

<witam> Warto czekać,wiosną szanse wzrastają <oczko> cytrusy uczą cierpliwości.

Robcioo
[Usunięty]

Wysłany: 2017-10-19, 17:28   

Taka ilość różnorodnych cytrusów daje pogląd na szybkość wzrostu roślinek. No to która rośnie najszybciej, a która najwolniej? :)

mietek77 

Wysłany: 2017-10-19, 20:34   

Najszybciej rosną mandarynki i kalamondyny, potem limekwaty i cytryny meyera, a najwolniej kumkwaty. :)

Robcioo
[Usunięty]

Wysłany: 2017-10-19, 21:44   

No to robiłem coś nie tak, bo mandarynki właśnie najwolniej mi rosły :/ Bywało, że miały ze trzy lata, a wyglądały jak miesięczne cytryny. Nic, będę miał okazję przetestować :)

mietek77 

Wysłany: 2017-10-19, 22:33   

Obecnie posiadam 37 pestkowców, ale posiałem tego naprawdę dużo. :) Zdecydowała natura bo część padła, a z reszty wybrałem najsilniejsze. Według mnie na początku o sile roślinki decydują głównie geny. Ziemia ma drugorzędne znaczenie bo roślinka długo czerpie z pestki. Wiedząc, że będą duże straty postawiłem na ilość. Liczę się z tym, że do wiosny na pewno kila mi odpadnie. Zwłaszcza kumkwaty, które przez słabość systemu korzeniowego mają różne niedobory widoczne na liściach. :(

aspirado 

Wysłany: 2017-10-20, 12:40   

mietek77 napisał/a:
Limekwat jest hybrydą, dlatego może lepiej czuje się na podkładce z pomarańczy trójlistnej?

Kumkwat ma dobrą zgodność na trifoliacie. Limekwat też. (Szczepią je na trifoliacie masowo w tej szkółce w Portugalii, skąd do marketów do nas trafiają kumkwaty, limekwaty, kalamondyny itp.)
http://www.crec.ifas.ufl....mpatibility.pdf

Kumkwat ma to do siebie, że mocniej się hibernuje i później rusza ze wzrostem. Czasami niekorzystna pogoda, szczególnie zimne noce, potrafi go wstrzymać na długo, chociaż inne cytrusy ładnie w tym samym czasie rosną. Może go coś przyblokowało po prostu. :)

mietek77 napisał/a:
Według mnie na początku o sile roślinki decydują głównie geny. Ziemia ma drugorzędne znaczenie bo roślinka długo czerpie z pestki.

Tak, część siewek jest genetycznie wadliwa i od początku nie rośnie. Do tego na początku decyduje rozmiar pestki - z dużych pestek jeżeli są zdrowe to od razu rosną duże siewki i rozwijają kilka liści, a z małych muszą się dopiero rozpędzić. W miarę jak siewka rośnie, zaczyna opierać się na swoich korzeniach i ziemi. I w tym momencie np. kumkwat z pestki się zatrzymuje, bo mu korzenie nie działają jak trzeba.

Robcioo
[Usunięty]

Wysłany: 2017-10-20, 23:48   

Aspirado - masz rację. Zawsze też patrzyłem na wielkość pestki, mając na względzie to, że jak "duża pestka to dużo substancji odżywczych". Generalnie się tego trzymałem dopóki w pewnym momencie siewki z dużych pestek zaczęły rosnąc gorzej, niż te z małych, a te małe nadrabiały. Nie ma reguły - wszystko jest jednak kwestią genetyki :) . Substancje odżywcze się skończą i...lipa. Dlatego warto wrzucać do ziemi wszystkie pestki i po około dwóch miesiącach zacząć pikować - wybierając najlepsze.

Damian3500 

Wysłany: 2018-01-28, 16:30   

Duża ilość pestkowców Która to kalamondyna ?

mietek77 

Wysłany: 2018-02-08, 15:59   

Damian3500 napisał/a:
Duża ilość pestkowców Która to kalamondyna ?

Dobre pytanie :) Zrobię aktualizację. Generalnie kalamondyny mają małe, gęsto osadzone liście bardziej okrągłe niż podłużne, są raczej bezkolcowe i dobrze się rozkrzewiają.
Limekwaty są jasnozielonego koloru, liście podobne kształtem do kalamondyn, ale ciut większe.
Kumkwaty margarita mają małe podłużne liście, a mandarynki duże podłużne.
Cytryny meyera rosną "nieregularnie" mają spore liście, niezbyt geste.
Teraz dodatkowo mam kumkwat obovata ( fukushu ) i limę rangpur. :)
Problemem jest to, że zmyły mi się nazwy, a im mniejsza sadzonka tym trudniej zobaczyć cechy szczególne rośliny. Trzeba wziąć pod uwagę, że poza kumkwatem margarita wszystkie pozostałe moje cytrusy są hybrydami.
Generalnie nie polecam kumkwata margarity z pestki :( Miałem ich sporo i, żaden nie rósł dobrze.
Niektórym faktycznie nie rosły korzenie, ale sporo sadzonek miało korzenie ok, a mimo wszystko nie rosły, miały niedobory itd. Za to kalamondyny z pestek bardzo łanie rosną i żal mi będzie robić selekcję. Wiąże spore nadzieje z kumkwatem obovata. :)
PS. Wybacz późnej odpowiedzi, ale nie zauważyłem twojego pytania.

[ Dodano: 2018-03-25, 11:15 ]
Kalamondyna i Limekwat Eustis. Kalamondyne chyba trzeba przyciąć. Czekam na sugestie i oczywiście mogę wrzucić zdjęcia z innej strony.

[ Dodano: 2018-03-25, 11:20 ]
Jedyny kumkwat margarita który przeżył prawie dwa lata.

[ Dodano: 2018-03-25, 11:23 ]
Limekwat Eustis i kalamondyna.

[ Dodano: 2018-03-25, 11:28 ]
Cytryny Meyera

[ Dodano: 2018-03-25, 11:34 ]
Chyba kalamondyna i Limekwat. 😀

Robcioo
[Usunięty]

Wysłany: 2018-03-25, 11:46   

Robią wrażenie, elegancko rosną. Teraz jak będzie optymalnie na zewnątrz, to bym dał je na pełne słońce :) .

Odpowiedz do tematu