Baner Cytrusy Baner Egzotyka
Sklep z roslinami wloskierosliny.pl

Belka Forum Cytrusy

FAQ  Szukaj  Rejestracja  Zaloguj

Forum Cytrusy i Egzotyka Strona Główna »  Choroby, szkodniki, porady, identyfikacja - dotyczące cytrusów » Szkodniki roślin cytrusowych » Identyfikacja szkodnika

Identyfikacja szkodnika
Autor Wiadomość

adiksw 

Wysłany: 2018-02-06, 10:00   Identyfikacja szkodnika

Witam. Od dłuższego czasu próbuję zwalczyć robaczki na liściach mojego cytrusa, niestety różne specyfiki nie pomagają. Proszę o identyfikację szkodnika oraz radę jak się go pozbyć.

Sylwia76 

Pomogła: 3 razy

Wysłany: 2018-02-06, 10:12   

Myślę , że to może być przędziorek . Jakie środki stosowałeś ?

adiksw 

Wysłany: 2018-02-06, 10:21   

Najpierw jakiś naturalny specyfik, coś oleiste. Obecnie pryskałem kilka razy Target Karate Spray, na opakowaniu którego jest napisane że zwalcza m.in. przędziorki. Ten: https://www.target.com.pl/produkty/karate-spray

Ogólnie myję roślinę pod prysznicem, jak wyschnie to psikam obficie Target Karate. Niestety już po tygodniu, dwóch od takiego zabiegu jest ich masa...

Sylwia76 

Wysłany: 2018-02-06, 10:58   

Przędziorki wylęgają się przy ciepłej, suchej pogodzie niemal bez przerwy. Tak więc po oprysku niemal od razu żerowanie zaczyna następne pokolenie. Długo z tymi paskudami walczę , ostatnio użyłam Otrus 05 sc . Oprysk trzeba powtórzyć po 10 dniach . Na razie mam spokój .

center80 

Wysłany: 2018-02-06, 11:04   

A po co ją myjesz przed opryskiem? Po dwóch tygodniach jest nowe pokolenie z jajeczek i wtedy należałoby wykonać drugi oprysk ;)

adiksw 

Wysłany: 2018-02-06, 11:10   

Myję żeby zmyć ten biały nalot (odchody?) i robaczki.

Spróbować jeszcze z tym moim specyfikiem czy kupić to co ma @Sylwia76? Chociaż tym moim już z 3 razy chyba psikałem. Średnio po około 2, 3 tyg.

Sylwia76 

Wysłany: 2018-02-06, 11:32   

Lepiej zastosuj :envidor 240 sc ,vertimec 018 ec lub ortus 05 sc

center80 

Wysłany: 2018-02-06, 12:18   

Jak je zmywasz to pomagasz im się ukryć,a potem wracają.
Pewnie cześć ich przetrwa w zimie i na korze.
Zrobić oprysk oprysk takim środkiem, który radzi Sylwia, bo już pewnie do tego przyzwyczaiły się,
założysz worek po oprysku na roślinę. Bez żadnego mycia rośliny. Oprysk powtórzyć po 2 tygodniach.

A to białe, już nie zmyjesz, bo to miejsca uszkodzeń liści.

adiksw 

Wysłany: 2018-02-06, 12:26   

To białe schodzi, to takie jakby białe meszki, a co do płukania to roślinę tak trzymam żeby spłukać do odpływu a nie do ziemi - no ale ok, teraz nie będę jej mył. Kupię któryś z wymienionych i dziś spryskam. Później zdam relację. Dzięki, mam nadzieje że pomoże bo ten ostatni preparat nie pomógł zbytnio.

center80 

Wysłany: 2018-02-06, 12:53   

To mogą być ślady po poprzednich opryskach.

adiksw 

Wysłany: 2018-02-08, 15:52   

2 dni temu zrobiłem oprysk ortus 05 sc, niestety szkodniki chyba nadal żyją. Dziś zauważyłem że jeden spacerował po liściu, inne wyglądają jak przed opryskiem. Ogólnie one nie są zbyt ruchliwe więc ciężko stwierdzić ale jeden na pewno chodził.

center80 

Wysłany: 2018-02-08, 16:46   

założyłeś worek jak mówiłem na roślinę po oprysku

adiksw 

Wysłany: 2018-02-09, 06:43   

Nie, w ulotce nic nie pisało o worku. Jak powinienem to zrobić? Założyć go na całą koronę rośliny, na pniu zawiązać? Jak długo powinien tam być i co ma on dać?

center80 

Wysłany: 2018-02-09, 13:05   

A dodałeś adiuwanta jak jest napisane w etykiecie? Worek ma zastąpić dodanie adiuwanta, skoro nie dodajesz go w czasie oprysku. Założyć na kilka godzin, tak żeby szkodniki oddychały opryskiem.

adiksw 

Wysłany: 2018-03-22, 13:08   

Moja roślina nadal ma te paskudy... Używałem nawet worka - nie pomogło.

Robcioo 

Wysłany: 2018-03-22, 18:14   

Jak duża jest roślina?

Dobra - to metoda ekstremalna. Wyciągnąć roślinę z doniczki, dokładnie umyć pod prysznicem (letnią wodą, a nie gorącą, czy też zimną!) przecierając liście delikatnie ręcznikiem papierowym. Można to też zrobić dodając do miseczki z wodą płyn do mycia naczyń (z łyżkę na pół litra). Po jednym liściu, wyrzucić papierek i wziąć nowy. Można gąbką, ale warto by ją po kilku liściach zamoczyć we wrzątku, później w letniej wodzie z płynem i czyścić dalej (ale dla pewności polecam papier). Skupić się na dolnej partii liści, ale warto przetrzeć także gałązki). Po zakończeniu czyszczenia góry - dokładnie przepłukać roślinę, ocierając palcami liście. Przepłukać korzenie, by pozbyć się starej ziemi, ale robić to delikatnie (wodą bez płynu!). Wsadzić do nowej ziemi, wcześniej myjąc dokładnie doniczkę. Sprawdzić rośliny, które stały obok i zrobić ten sam zabieg. Jeżeli zaatakowana roślina stoi na parapecie to wszystkie rośliny umyć dokładnie! Wyczyścić parapet i ramy okna jakąś gąbeczką z chemią do czyszczenia (cify i takie tam). Ziemię natychmiast wyrzucić daleko od miejsca zamieszkania. Po przesadzeniu roślin, podlać delikatnie dwa dni później. Obserwować.

U mnie ten zabieg pomógł w 95%, ale jest to mimo wszystko ryzyko. Miałem jeden przypadek, gdzie musiałem całkowicie roślinę pozbyć liści stosując później metodę wyżej i pomogło. Powodzenia!

Damian3500 

Wysłany: 2018-04-18, 16:40   

Ja też stosuję Ortus 05 już drugi raz przez parę naście dni był spokój i znowu pojawiąją się robaczki nowe pajęczyny na liściach jest pełno martwych przedziorków zakładam worki na liście i jeszcze raz będę stosował za parę naście dni może kupić jakiś inny środek :)

center80 

Wysłany: 2018-04-18, 17:00   

Ciągle ten sam środek nie można używać.

Damian3500 

Wysłany: 2018-04-18, 17:49   

Drugi kupię i na przemian stosował będę

[ Dodano: 2018-04-18, 17:50 ]
Inny środek

Odpowiedz do tematu