Baner Cytrusy Baner Egzotyka
Sklep z roslinami wloskierosliny.pl

Belka Forum Cytrusy

FAQ  Szukaj  Rejestracja  Zaloguj

Forum Cytrusy i Egzotyka Strona Główna » Cytrusy » Cytrusy z pestki » Od zera do bohatera...

Od zera do bohatera...
Autor Wiadomość

Robcioo
[Usunięty]

Wysłany: 2017-08-28, 23:02   Od zera do bohatera...

Po wielu latach bezczynności w kwestii uprawy cytryn (głównie ze względu na sprawy osobiste), postanowiłem reanimować ten temat w swoim życiu. Uczę mojego niespełna trzy-letniego syna (między innymi) praw rządzących w świecie roślin i tu cytrusy spełniają swoją rolę znakomicie-bo szybko rosną w domu. Wsadził kilka pestek w ziemię i po kilku dniach...

Oczywiście syn nie specjalnie się tym interesuje, więc ja pilnuję, by dobrze rosło. Jednak mam nadzieję, że to się zmieni i przygarnie cytrusa pod swoje skrzydła :) .

Pozdrawiam!

Okarynek1 

Wysłany: 2017-09-16, 09:07   

<brawo> Młody wyrośnie i będzie wszystko wiedział o cytrusach.

Robcioo
[Usunięty]

Wysłany: 2017-09-18, 00:05   

Jak na razie to interesuje się łapaniem...ślimaków :) Cytrynki przesadzone do osobnych doniczek (tylko dwie z powodu braku miejsca). Niestety, kupiłem fatalną ziemię - czysty torf i ciężko będzie to teraz podlewać. Muszę być mega ostrożny - i tym samym roślinki dostają tylko po...kielonku :) Ale z tak fatalną ziemią się jeszcze nie spotkałem...

[ Dodano: 2017-10-14, 17:36 ]
Aktualizacja cytrynki :) Po 1,5 miesiąca siewki mają po 5 liści (idą w miarę równo). Dwa razy były przesadzane, ostatnio kilka dni temu do kwaśnej ziemi. Są malutkie (może idą w korzenie?), stąd konieczność zmiany podłoża. Przez fatalną ziemię z Leroy'a mam atak ziemiórek. Dziś wrzuciłem do doniczki kilka pałeczek "zielony dom" i mam nadzieję, że odpędzi szkodniki. Następna aktualizacja w grudniu :)

Okarynek1 

Wysłany: 2017-10-14, 17:28   

<myśli> Mały cytrus mała doniczka,zbyt duża dla tej roślinki,łatwo o przelanie i w korzenie inwestuje a czupryna słabo rośnie. <oczko>

Robcioo
[Usunięty]

Wysłany: 2017-10-14, 19:18   

Okarynek - korzenie sięgają dna doniczki :) Już miałem siewki w małych doniczkach i korzenie tak się poskręcały, że więcej to przysporzyło mu problemów, niż zalet. Pierwszy raz mam od razu w docelowej, więc w sumie można to nazwać testem. Cytrusa podlewałem od 1,5 miesiąca może z dwa razy, więc o przelaniu nie będzie mowy - pilnuję tej kwestii :) . Zobaczymy jak będzie w grudniu.

Okarynek1 

Wysłany: 2017-10-14, 19:53   

<przyjaciel> Wiesz co robisz,oby zdrowo rosły.

Robcioo
[Usunięty]

Wysłany: 2017-10-14, 22:05   

Generalnie wszystko podzieliłem na etapy. I tak do grudnia rośliny muszą mieć minimum 10 liści. Jeżeli to nie zostanie spełnione, wiosną trafią do mniejszych doniczek. Byłoby to porównywalne z zachowaniem papryczek, które jako małe siewki, trafiające do dużych doniczek - rosną niskie, kiepsko kwitną, a o owocach już nie wspomnę :) . Gdzieś tam posiałem też Meyerkę i jak coś się pojawi, trafi do małej doniczki. Będę porównywał roślinki :) .

Robcioo
[Usunięty]

Wysłany: 2017-12-17, 16:28   

Aktualizacja tematu, szczególnie dla tych, co zadają pytania jak szybko taki cytrus rośnie, jak rozwija się w zimie itd. Przypominam, że pestki zwykłej cytryny posiałem coś koło 21.08.2017, a tydzień później pojawiły się roślinki - czyli aktualnie siewki nie mają jeszcze 4 miesięcy (ale bliziutko). Etap dla roślin został spełniony i mają dokładnie po 10 liści (jakby mnie słuchały - hehe). Dla rozwinięcia informacji to podaję, że znajdują się na parapecie, strona zachodnia. Zupełnie brak słońca. Jeżeli chodzi o wielkość to mają coś koło 10-12 cm. Aha, jedna z nich jest wielozarodkowa, druga nie. Kto zgadnie, która to która? :)

W temacie pojawia się też Cytryna Meyera. Aktualnie siewki mają coś koło tygodnia, może więcej. Muszę zweryfikować datę. Zostawię jeszcze na jakiś czas, a później wybiorę jedną. Wiem, że się wyciągają, ale nie ma wyjścia i musi im wystarczyć takie światło, jakie jest dostępne o tej porze roku.

Oczekuję na siewki pomarańczy oraz mandarynki - zgodnie z umową z Łukaszem :P .

Luki1006 

Wysłany: 2017-12-21, 20:59   

Robcioo umowa to umowa ! Ja nie posiałem - z braku czasu i pestek :/ Ile Ci wschodziły pomarańcze z pestki ?

Robcioo
[Usunięty]

Wysłany: 2017-12-21, 23:58   

Łukasz - jeszcze nie wzeszły. To co widzisz (w tym korytku) to cytryna. Czekam na pomarańczę i mandarynki. Ale muszę przyznać, że cytryna koło miesiąca - jakaś masakra!

Robcioo
[Usunięty]

Wysłany: 2018-02-18, 16:57   

Cytryny No Name:

Dzień 181:

Cytrynki podrosły, jednakże jakoś specjalnie szybko nie rosną. Odnoszę wrażenie, że w pewnym momencie zwolniły z przyrostem, a dopiero teraz coś zaczęło ruszać. Może to ze względu na stosowanie od tygodnia nawozu. Mimo niekorzystnego okresu na tego typu zabiegów, musiałem go zastosować, gdyż liście zaczęły się zniekształcać. W każdym razie cytrynki no name mają coś koło 17-18 cm.

Cytryna Meyera:

Dzień 79:

Meyera jakaś taka licha jest, bez szału. Ma coś koło 7 cm. Specjalnie trzymam ją w małej doniczce, by zobaczyć jaki wpływ ma wielkość pojemnika na wzrost cytrusów. Wszystko powinno się wyklarować, jak zrobi się słonecznie.

jafhar 

Wysłany: 2018-02-19, 18:32   

Super rosną. Ja właśnie też wróciłem do tematu :D z 2 posianych pestek Navel wyrosły 4 rośliny. Chce z nich zrobić wysokie podkładki pod kumauqty

Robcioo
[Usunięty]

Wysłany: 2018-02-19, 19:14   

Pięknie. Zdawaj relację - zobaczylibyśmy jak poszczególne egzemplarze się rozwijają. Osobiście nie mam pomarańczy, ale może jeszcze jakaś pesteczka się znajdzie. Też mam zamiar w przyszłości zaszczepić właśnie wysoko, by móc to zasłonić koroną drzewka. Jednakże jak tak wolno będą rosły jak dotychczas to zabieg zrobię za 10 lat! Może przyspieszy wiosną i latem. Także czekamy na fotorelację :) .

horvat 

Wysłany: 2018-02-27, 22:06   

Wielozarodkowa jest po prawej ;)

Głosujmy na naszą stronę:
Kwiaty Top Lista
Rośliny Top lista

horvat 

Wysłany: 2018-02-27, 22:06   

Wielozarodkowa jest po prawej ;)

Kwiaty Top Lista
Rośliny Top lista

Robcioo
[Usunięty]

Wysłany: 2018-02-27, 23:20   

Ahhh...byłeś bardzo blisko! Prawie, prawie, ale niestety, to ta po lewej :D . One są praktycznie nie do odróżnienia (co mnie dziwi!) i jedyne co mi pozwala na poprawną weryfikację to...ilość dziurek w dnie doniczki ;) . Poza tym ostatnio wielozarodkowa puszcza więcej młodych listków (jakby się nagle gdzieś speszyła), natomiast ta druga "idzie" do góry systematycznie, krok po kroku. Czyli już różnice zaczynają się rysować. Co z tego wyniknie - zobaczymy.

Przy okazji informuję, że siewka Meyerki...zmarzła. Była usytuowana między Kalamondyna, a Limą...i coś ją musiało przewiać :/ Inne rośliny na tym parapecie nic chłodu nie odczuły. Teraz szukam namiętnie pestek Grejpfruta i mimo, że nie cierpię tego owocu to roślinkę chcę mieć :) . Jutro zakupy!

horvat 

Wysłany: 2018-02-28, 08:45   

Bywa, że dokonujemy złych wyborów ;)

Kwiaty Top Lista
Rośliny Top lista

Robcioo
[Usunięty]

Wysłany: 2018-03-01, 22:47   

Dokładnie i teraz zastanawiam się, czy dobrze zrobiłem, bo dostałem kolejną gałązkę cytrynki i...zaszczepiłem dziś na jednej z tych siewek. Ta gałązka była tak ładna, że nie mogłem się oprzeć, ale teraz mam wyrzuty sumienia. Jednakże temat będę kontynuował, gdyż będą kolejne siewki, kolejne miesiące rozwoju, kolejne szczepienia i kolejne złe wybory. Ale ta jedna wielozarodkowa, która mi się ostała...nie będzie szczepiona przez najbliższe kilka lat. Będziemy obserwować jej rozwój.

Robcioo
[Usunięty]

Wysłany: 2018-03-28, 21:52   

No i całą zabawę zaczynam od nowa. Ta wielozarodkowa, o której pisałem wcześniej niestety przez moją lekką rękę i brak rozsądku, została podlana wodą, która zdecydowanie jej nie pasowała. Stanęła w rozwoju, po czym zaczęła wypuszczać boczne gałązki. Ponieważ nie jestem zwolennikiem krzaczastego pokroju cytrusów, w ostateczności próbowałem ją zaszczepić dwa razy. Pierwsze (co oczywiste) i drugie nieudane. Roślina miała dziwnie płaską łodyżkę, przez co nie wiadomo było jak ją ciąć. W konsekwencji skończyło się szybkim niepowodzeniem i historią. Jednakże pragnąc i dla siebie i dla syna mieć takie cytrusy z pestki, posiałem nowe egzemplarze, tym bardziej w większej ilości, gdyż pokusa szczepienia jest zbyt silna, by móc się jej oprzeć :) .

Dzień: 4

Te cytrusy powyżej są wyłączone całkowicie ze szczepień, minimum na kilka lat. Po lewej Cytryna, po prawej Grejpfrut (będzie ciekawiej).

Tu po lewej...Cytryna i po prawej...a jakże by inaczej - Grejpfrut :) . W donicy balkonowej posiałem tego więcej, by nie kusiło dotykać tych pojedynczych z okrągłych doniczek :) .

AlexFM 

Wysłany: 2018-03-28, 21:58   

<bravo> <bravo> <bravo>

Fajna relacja, wszystko ładnie rozpisane i wyjaśnione. Brakuje tylko podania ph ziemi (i pochodzenia) i czy jest to czysta ziemia czy coś do niej domieszałeś

Robcioo
[Usunięty]

Wysłany: 2018-03-28, 22:22   

Ale skrupulatny :) . Będziesz pewnie porównywał rozwój ze swoimi, co? :) .

Ziemia pH 4-5,5 wymieszana z ziemią uniwersalną 5,5-6,5 (80:20). W ziemi o pH 4-5,5 bez domieszek rosły powyższe dwie siewki i miały się fenomenalnie. Do dziś w niej rośnie siewka szczepiona niedawno z powodzeniem i ma się elegancko. Jednakże stwierdziłem, że mimo wszystko podniosę trochę odczyn, który i tak będzie samoczynnie rósł. Zero drenażu, gdyż ta z niższym pH ma sporo kawałków kory - to wystarczy. Brak osłony przed przelaniem na dnie doniczki, ponieważ poszedłem w innym kierunku i zrobiłem sporo wylotów wody. Męczyłem się z tym z dwie godziny, jednak to dla ich dobra. Gorzej dla mojej podłogi, gdzie wszędzie kawałki ziemi zostają :) . Będzie koszmar z podlewaniem latem (ciągle przesuszona ziemia), ale lepiej w tę stronę, niż przelanie. Gwarantuję, że cytryny będą bardzo szybko rosły. Nic nie gwarantuję wobec Grejpfruta, którego siewki mam pierwszy raz. Z tego co zauważyłem, bardzo odpowiada im woda po przelewaniu kiełków (bez filtrowania, ot taka prosto z kranu). Wczoraj część siewek była wręcz niewidoczna, dziś podrosły o jakieś 30%.

mietek77 

Wysłany: 2018-04-21, 09:42   

Jak się mają siewki? Żyją jeszcze.
PS. Jak obserwuje moje siewki przez około dwa lata to zauważyłem, że wcale najlepiej nie rosną w super przepuszczalnym podłożu tylko raczej w zwykłej ziemi. Zrezygnowałem z niej bo często dostawałem z nią ziemiórki.

Robcioo
[Usunięty]

Wysłany: 2018-04-21, 11:29   

Żyją, jednak odnoszę wrażenie, że rosną zdecydowanie gorzej od tych zimowych (w sumie to nie rosną!). Może ma znaczenie to, że są cały czas na dworze, albo...idą w korzenie? Sam nie wiem, ale szału nie robią, raczej wzbudzają politowanie. Za tydzień wstawię zdjęcia :) .

Dzień:38

Siewki wolno rosną. Są cały czas na balkonie. Zapewne jakby były w domu, rosłyby szybciej.

Robcioo
[Usunięty]

Wysłany: 2018-06-02, 16:34   

Aktualizacja:

Dzień 80:

Wygląda to średnio ogólnie. Dwie podstawowe zostały, natomiast ze skrzynki zachowałem sobie tylko jedną. Wystąpił ogromny problem z miejscem, więc nie było wyboru. Tak już z tą trójką będę prowadził fotorelację do...? Się zobaczy. Roślinki bardzo cierpiały na pełnym słońcu, dlatego też przerzuciłem je do półcienia. Lewy z tyłu to Grejpfrut, natomiast z prawej Cytryna. Z przodu też cytryna, która mocno nadrobiła ze wzrostem, będą praktycznie od kilku tygodni w półcieniu. Tam wszystkie zaczęły normalnie rosnąć...

mietek77 

Wysłany: 2018-06-02, 20:36   

Jak to jest możliwe, że cytrusy mają problem ze słońcem? ;)

Robcioo
[Usunięty]

Wysłany: 2018-06-02, 20:52   

Nie wiem, ale nie przypominam sobie, mieszkając 7 lat w tym miejscu, aby Kwiecień i Maj był tak słoneczny. Myślałem, że może przesadzam, ale zauważyłem po storczykach, które są na tym samym parapecie od wielu lat, że w tym roku przypaliło im liście. To znak, że coś nie gra. Kąt padania słońca? Intensywność? Pelargonie też nie kwitły dwa miesiące!!! Dopiero od tygodnia (odkąd zaczęły się chmury pojawiać) ruszyły. To coś znaczy...

Dodam, że miałem czerwoną skórę, poparzenia słoneczne, opalając się o...17:00!

Odpowiedz do tematu