Baner Cytrusy Baner Egzotyka
Sklep z roslinami wloskierosliny.pl

Belka Forum Cytrusy

FAQ  Szukaj  Rejestracja  Zaloguj

Forum Cytrusy i Egzotyka Strona Główna » Cytrusy » Cytrusy z pestki » moja cytrynka około 20 letnia

moja cytrynka około 20 letnia
Autor Wiadomość

pawel001 

Wysłany: 2012-07-04, 14:58   moja cytrynka około 20 letnia

Witam

Oto moja około 20 letnia cytryna. Macie jakies opinie lub sugestie jak przyśpieszyć jej zakwitnięcie?? Pozdrawiam :)

BartekNysa 

Wysłany: 2012-07-04, 15:08   

Nawozisz? Wydaje mi się że przydałaby się większa doniczka

pawel001 

Wysłany: 2012-07-04, 15:11   

Nawożę raczej :) ciężko o większe donice, ta jest 40 cm, widziałem 50 cm więc raczej ją zakupię

blueberry 

Pomogła: 7 razy

Wysłany: 2012-07-05, 16:21   

Wow, można widzieć skąd masz to cudo? Co do kwitnienia to już ten wiek, kiedy powinna zakwitnąć, ale to też zależy od tego jakie warunki miała wcześniej. Czytałam gdzieś, że jeśli cytryna nie jest zimowana to może mieć problem z kwitnieniem. W sprzedaży są specjalne preparaty pobudzające kwitnienie, tylko nie wiem czy działają na rośliny, które wcześniej nie kwitły.

pawel001 

Wysłany: 2012-07-05, 19:04   

A jakie to preparaty? I czy ktoś z nich korzystał?

A to roślinka posadzona przeze mnie około 20 lat temu, jak byłem mały :):
Ostatnio zmieniony przez Piegowata 2012-07-08, 14:09, w całości zmieniany 1 raz  

cytronka 

Wysłany: 2012-07-07, 08:27   

Powiem szczerze, że piękna. Moja ma dopiero coś koło 4 lat, ale wygląda marnie. Opadłe liście, jakieś nierosnące to drzewko :< Ale twoja, tylko pozazdrościć :mrgreen:

pawel001 

Wysłany: 2012-07-24, 14:32   

Zmieniłem doniczkę na większą :) Zobaczymy jak zareaguje moja cytrynka... :oczko:

pawel001 

Wysłany: 2015-04-04, 19:52   

Witam

Wiele czasu minęło od mojego ostatniego postu tutaj - jednak po 20 latach od posadzenia pestki do ziemi zanosi się że cytrynka zamierza zakwitnąć!! Bardzo się z tego cieszę.
Jesienią cytryna mocno podupadła na zdrowiu przebywając na dworze a teraz odżywa i puszcza pąki kwiatowe. Zobaczymy czy je utrzyma i co czas przyniesie. Pąków jest około 10.

PS. Posiadacie jakieś doświadczenia z kwitnącymi cytrusami z pestki??

proboszcz 

Wysłany: 2015-04-05, 08:00   

Teraz pozostaje tylko poczekać na zawiązanie owocu <bravo>

Szudar 

Wysłany: 2015-04-05, 13:09   

Gratuluje!
Życzę jej żeby utrzymała owoce a Tobie wesołych Świąt Wielkanocnych.
:)

Maximo 

Wysłany: 2015-04-05, 14:50   

Rzadko chcą kwitnąć cytrusy z pestki. Powinna zawiązać coś ale nie ma pewności, że będzie owocować co roku. Kiedyś czytałem, że u pestkowców można wymuszać owocowanie przesuszając, mocno przycinając lub zginając gałęzie ku dołowi (wrażenie ciężaru owoców). Na pewno znajdziesz nie jeden post tutaj na forum gdzie o tym pisano. To dość częsty temat poruszany przez nowych użytkowników forum.
Najskuteczniejszym i obejmującym całe drzewo a nie jego część zabiegiem, który spowoduje coroczne owocowanie ( wg. warunków utrzymania i nawożenia) jest szczepienie. Takie drzewa stopniowo się przeszczepia. Można kombinować i robić wielogatunkowce, dwu-,trzy-....dziesięco- odmianowe. Wymaga to jednak cierpliwości bo nie od razu wychodzi. Najlepiej szczepić to co jest najbliższe genetycznie podkładce. Ja na cytrynie z powodzeniem zaszczepiłem kumkwata margarite, cytryny, pomarańczę veriegatę(trudne), limę purschę, cedrata, budde, limę la valett, meyerę, bergamie i kalamondynę. Wielokrotnie próbowałem ale nie udało mi się to z wszczepianiem na cytrynę: mandarynek, pompeli, faustrimy.

Nie szczepiłem jeszcze na podkładce mandarynek czy grapefruitów bo o nie trudniej.

Robcioo
[Usunięty]

Wysłany: 2018-04-15, 23:11   

Lata minęły, a my dalej nie wiemy co się stało z cytryną :D . Czy zawiązała owoce, czy owocuje co roku...:) . Ale trzeba przyznać, że drzewko pokaźne...

Odpowiedz do tematu