Baner Cytrusy Baner Egzotyka
Sklep z roslinami wloskierosliny.pl

Belka Forum Cytrusy

FAQ  Szukaj  Rejestracja  Zaloguj

Forum Cytrusy i Egzotyka Strona Główna » Cytrusy » Cytrusy z pestki » Lima Kaffir początek...

Lima Kaffir początek...
Autor Wiadomość

mietek77 

Wysłany: 2018-04-05, 10:24   Lima Kaffir początek...

Po kilku tygodniach doczekałem się owoców Limy Kaffir. :) Trafiły do mnie prosto z Tajlandii. Są okropnie brzydkie, ale za to obłędnie pachną. :D Modlę się by miały dużo wykształconych pestek.

Robcioo
[Usunięty]

Wysłany: 2018-04-05, 17:24   

Świetnie! Jestem ciekawy fotorelacji! Ta Lima nie jest za piękna (tym bardziej owoce), ale chwalą ją za inne walory i dobrze wiesz jakie :) . Życzę powodzenia i cieszę się móc zostać obserwatorem rozwoju rośliny/ek :) .

mietek77 

Wysłany: 2018-04-05, 19:30   

Jedna nędzna pestka. :(

Robcioo
[Usunięty]

Wysłany: 2018-04-05, 19:34   

No to musisz na nią chuchać i dmuchać :) .

mietek77 

Wysłany: 2018-04-21, 08:58   

Wykiełkowała i obłędnie już pachnie. :D
Na zdjęciu zielona Lima Kaffir i albinos Kalamondyna Variegata.
PS. To już jest kalamondyna variegata z trzeciego źródła i kiełkuje albinos. :( Dochodzę do wniosku, że wychodowanie tej odmiany z pestki jest awykonalne. :(

Robcioo
[Usunięty]

Wysłany: 2018-04-21, 11:21   

Gratulacje!!! Z tymi albinosami to już sam nie wiem. A może one później się zielenią? Nie, niemożliwe :) . Siewka padnie.

Nandani 

Wysłany: 2018-05-13, 11:09   

Cześć.

Jak napisałeś, że obłędnie pachnie, to sama z chęcią bym ją wyhodowała. Czy gdzieś są sprawdzone informacje jak to zrobić?
Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.

AlexFM 

Wysłany: 2018-05-13, 11:26   

Nandani napisał/a:
jak to zrobić?

Do wykonania zadania potrzebne będą:
- pestki limy (czy innego cytrusa)
- doniczka
- podłoże (na forum znajdziesz najróżniejsze porady i dyskusje na ten temat)

Do doniczki nasypać podłoże,....

Hihih przepraszam, ale nie mogłem sobie darować <laje>

mietek77 napisał/a:
Wykiełkowała i obłędnie już pachnie. :D

To ja nie wiem co do mnie wysłałeś, bo z tych pestek o Ciebie wykiełkowały już dwie i jakoś wcale nie pachną jakoś szczególnie... no chyba że od tych wszystkich siewek już po prostu nie wyczuwam różnicy <bezradny>

Nandani napisał/a:
Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.

Na forum ludzie czasem dzielą się czy to pestkami czy nawet zrazami, więc jeśli nie chcesz kupować gotowca ze sklepu musisz popytać w odpowiednich wątkach <prosi>

mietek77 

Wysłany: 2018-05-13, 16:10   

Lima Kaffir obłędnie pachnie, bo liście tego cytrusa zawierają bardzo dużo olejków eterycznych. W stanie surowym, półsurowym i po gotowaniu używane są w kuchni dalekowschodniej głównie w indochinach.
Niestety siewka mi padła :( , ale lada chwila spodziewam się dostawy pestek z Chin. :) Od razu po wykiełkowaniu można się przekonać czy to Kaffir czy inny cytrus bo żaden cytrus nie pachnie tak. Uprawa Kaffir Lime z pestki opłacalna jest dlatego że jej owoce w zasadzie do niczego się nie nadają poza szamponem na pchły. ;) Dlaczego można nie przejmować się że cytrus nie jest szlachetny, a na owoce będzie się czekać 20 lat. :)
Ja wysiewam do mieszanki kokosa z perlitem i umieszczam malutką doniczkę gdzie jest max 4 pestki w przezroczystym pojemniku tworząc mini szklarnę. By nie wytworzyła się pleśń co dziennie wietrzę ją przez około godzinę.
Ostatnio zmieniony przez mietek77 2018-05-13, 16:29, w całości zmieniany 1 raz  

Nandani 

Wysłany: 2018-05-13, 17:15   

Dzięki za odpowiedzi :)
A gdzie można zmówić te pestki z Chin?

mietek77 

Wysłany: 2018-05-13, 17:19   

Pestki najbardziej powszechnych cytrusów znajdziesz w zakupionych owocach - mandarynki, grejpfruty, cytryny, pomarańcze czasem kumkwaty margarita. Pozostałe cytrusy można dostać od kogoś na forum, w sklepie z cytrusami lub kupić tak ja teraz Kaffir lime. Cytrusy do kiełkowania potrzebują ciepła, wilgoci i zaraz po wykiełkowaniu światła. Pestka nie może mieć bardzo mokro bo zgnije. Piszę to po wysianiu ponad 200 pestek kilkunastu gatunków.
Na allegro, ja na aleexpess. ;)

Nandani 

Wysłany: 2018-05-13, 17:54   

Bardzo dziękuje za odpowiedź. Jestem pod wrażeniem Pana doświadczenia. Ja nie mam w ogóle ;/ ale bardzo bym chciała wyhodować tę odmianę limonki. Właśnie przeglądam aliekspress i jest tam tego sporo. Czy ma Pan może sprawdzonego jakiegoś dostawcę?
Ostatnio zmieniony przez 2018-05-13, 18:57, w całości zmieniany 1 raz  

mietek77 

Wysłany: 2018-05-13, 18:54   

:) Koleżanko tylko bardzo proszę do mnie nie "Panować" Panem był jeszcze mój dziadek, a jestem Piotrek/Mietek. ;)
Co do aliexpress to niestety nie mogę nikogo polecić. Sam kieruje się ilością kupionych pestek u sprzedawcy i komentarzami. W lutym przyszły mi pestki i wszystkie zgniły. Pewnie przemarzły. Jako że koszt to niecałe 2 zł to nie płakałem. Minusem jest to, że czeka się na przesyłkę około miesiąca. Czasami dwa miesiące , bywa że dwa tygodnie. Jednak jak nie przyjdzie przesyłka aleexpess zwraca pieniądze. :D
PS. Dzięki za uznanie, ale tu na forum są tacy którym wiedzą o cytrusach nie sięgam do kolan. ;)

[ Dodano: 2018-05-22, 15:22 ]
Po półtora miesięcznym oczekiwaniu doszły pestki Limy Kaffir. :D Zabawa rozpoczyna się od początku. ;)
Ostatnio zmieniony przez mietek77 2018-05-22, 14:23, w całości zmieniany 1 raz  

Robcioo
[Usunięty]

Wysłany: 2018-05-22, 22:23   

Powodzenia Mietek! :) Trzymam mocno kciuki! :)

AlexFM 

Wysłany: 2018-05-23, 00:52   

Robcioo napisał/a:
Powodzenia Mietek! :) Trzymam mocno kciuki! :)

Dołączam się... <spoko>

mietek77 

Wysłany: 2018-05-23, 07:16   

Dziękuję, :) bardzo pozytywnie jestem zaskoczony jakością pestek. Poza jedną, którą sam uszkodziłem pozostałe trafiły do ziemi i grownboxa. W zasadzie już mógłbym polecić sprzedawcę, ale nie mam 100% pewności czy są to pestki Kaffir czy innego cytrusa. Zapach niedługo prawdę mi powie. :)

center80 

Wysłany: 2018-05-23, 10:05   

Ja też się dołączam, ciekawe co wyrośnie z tych nasion

Robcioo
[Usunięty]

Wysłany: 2018-05-24, 20:44   

Mam złe doświadczenia z Allie...ale tu nasiona wyglądają na normalne :) . Jak wyrosną to Mietek robi wyprzedaż siewek :P .

mietek77 

Wysłany: 2018-05-25, 10:06   

Robcioo ja też mam mieszane uczucia odnośnie Allie. :/ Gdyby można skołować skądinąd taką roślinę to bym tak zrobił. Pestek i owoców nie ma w sprzedaży. Owoce które dostałem z Tajlandii miały jedna marną pestkę. :( Na duże drzewko ze sklepu nie mogę sobie pozwolić ze względu na brak miejsca i veto mojej kobiety. Jeśli pestki okażą się niewypałem to może dam ogłoszenie na forum. Chętnie wymienię się na zrazy innych cytrusów lub kupię. Dobrej myśli jestem z kilku powodów. Po pierwsze w przeciwieństwie do kupionych pestek fingerlime to na pewno są pestki cytrusa :) . Po drugie czytałem, że pestki kaffir są jajowate i te grubsza takie są. ;) Nie są to na pewno pestki mandarynki, cytryny, grejpfruta, kumkwatu, kalamondyny. Teoretycznie mogą być to pestki innego cytrusa z grupy papeda. Tylko po co, kaffir lime jest najbardziej popularna papedą dlatego musiałbym mieć pecha gdybym trafił na coś innego. Cytrony raczej też wykluczam bo pestki ich są bardziej płaskie.

Robcioo
[Usunięty]

Wysłany: 2018-05-25, 17:24   

Jak to będzie Kaffir to jedna siewka dla mnie ;) .Nie jest powiedziane, że Cię oszukano, ale bywało u mnie często, że albo wyrastała trawa, albo...nic. Zresztą u nas też nic nie jest na 100% idealnie, bo zakupiłem w drugim sklepie Murraję...i zero pozytywnych efektów :/ .W każdym razie trzymam kciuki!

mietek77 

Wysłany: 2018-05-26, 21:49   

Robcioo napisał/a:
Jak to będzie Kaffir to jedna siewka dla mnie .

Z wielką przyjemnością :) , ale pamiętam jak kilka miesięcy temu mówiłeś, że ten cytrus jest nie ładny. Zmieniłeś zdanie? ;)

Robcioo
[Usunięty]

Wysłany: 2018-05-26, 23:24   

Nie, ale jestem gotowy na nowe doświadczenia! Gratuluje dobrej pamięci Mietek :) .

pom89arancz 

Wysłany: 2018-05-27, 09:30   

Swego czasu zamawiałem nasionka kilku cytrusów z Aliexpress, niestety mam zła wiadomość. ŻADNE mi nie wykiełkowało. Zapewne dlatego że były zbyt wysuszone, już jak przyszły były suche od leżenia w sklepie a podróż to już w ogóle.

mietek77 

Wysłany: 2018-05-27, 18:04   

Hmm, ja nie mam zbyt wielkiej nadziei :( Zamawiałem tam dwa razy fingerlime ( przyszły granatu) i teraz drugi raz Kaffir lime. Pociesza mnie już wspomniany fakt, że nasiona były na oko w dobrym stanie i szczelnie zafoliowane "jak z fabryki" :) . Czytałem, że ktoś sadzi nawet trzyletnie szczelnie przechowywane nasiona Kaffir lime i kiełkują.
PS. To link do tego bloga - mam nadzieję, że nie złamię regulaminu.
https://www.google.pl/amp.../?source=images

[ Dodano: 2018-06-10, 15:14 ]
Niestety pestki zgniły :( W związku z tym czasowo zawieszam próby uprawy z pestki limy Kaffir. Do czasu jak, ktoś ze znajomych będzie w Tajlandii i przywiezie mi owoc, lub świeże pestki ;) .

Robcioo
[Usunięty]

Wysłany: 2018-06-10, 14:39   

W takim razie zamykam temat. Jak będziesz chciał kontynuować to daj znać.

Przykro mi Mietek - ale mi też nie zawsze idzie tak, jakbym chciał. Ani Surfinia, ani Murraya nie wykiełkowały. Bywa...

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi