Baner Cytrusy Baner Egzotyka
Sklep z roslinami wloskierosliny.pl

Belka Forum Cytrusy

FAQ  Szukaj  Rejestracja  Zaloguj

Forum Cytrusy i Egzotyka Strona Główna »  Choroby, szkodniki, porady, identyfikacja - dotyczące cytrusów » Szkodniki roślin cytrusowych » Tarczniki

Tarczniki
Autor Wiadomość

mietek77 

Wysłany: 2017-09-26, 20:51   Tarczniki

Mam tarczniki na skierniewickiej. Stała koło kumkwatu. Usunąłem ręcznie robale, a kumkwat jest czysty. Czy jednak nie byłoby bezpieczniej odizolować cytrynę lub ewentualnie pozbyć się jej?

center80 

Wysłany: 2017-09-26, 21:15   

Szkoda pozbywać się rośliny przez to, ze padła ofiarą szkodnika. Ja bym uważał na Cytrynę, jak Kumkwata. Izolacja to dobry pomysł.

Robcioo
[Usunięty]

Wysłany: 2017-09-26, 22:49   

Od siebie dodam, że obserwuj codziennie, czy coś się na roślinach nie pojawia. Jeżeli to były pojedyncze osobniki, jest duża szansa, że nie wrócą. Niestety, jak znowu się pojawią - ziemia do wymiany i dokładne mycie roślin Cię czeka. Ja przerabiałem tarczniki rok temu w otrzymanym prezencie (storczyk) - dokładne wyczyszczenie rośliny pomogło :)

aspirado 

Wysłany: 2017-10-09, 14:16   

Na tarczniki i miseczniki skuteczne są oleje. Zasada działania jest taka, że po opryskaniu całej rośliny roztworem oleju, szkodniki też zostają pokryte i duszą się. Niektóre oleje mają do tego właściwości owadobójcze - np. olej neem - tłoczony z nasion miodli indyjskiej.
Gdybyś chciał pryskać neemem (ja pryskam i sobie chwalę), to możesz poszukać na allegro. Koszt buteleczki ok. 20 zł. Ja robię tak: daję 10 ml oleju na 1 litr ciepłej wody (tj. stężenie 1%) + parę kropel mydła ogrodniczego (albo płynu do mycia naczyń). Roztwór mieszam, potrząsam i pryskam rośliny. Ważne jest, żeby nie pryskać kiedy temperatura przekracza 25 st. C, ani w słoneczne dni. Teraz pogoda jest w sam raz. Po dniu/kilku dniach myję rośliny wodą/wodą z mydłem ogrodniczym. Niektórzy nie zmywają oleju, ale ja polecam to zrobić, żeby olej nie został na roślinie i z czasem jej nie zaszkodził.
Jeżeli chodzi o inne oleje, dostępne oficjalnie u nas jako środki ochrony roślin, to słyszałem dobre opinie o środku Treol. To jest na bazie oleju parafinowego. Sam go nie stosowałem więc tutaj dużo od siebie nie powiem. Dawkowanie zgodnie z ulotką producenta, pryskać podobnie jak neemem najlepiej tylko w okresie jesienno-zimowym.

Tarczniki i miseczniki to bardzo uciążliwe szkodniki, najlepiej szybko się ich pozbyć. Powodzenia ;)

center80 

Wysłany: 2017-10-09, 14:47   

aspirado napisał/a:
. Niektórzy nie zmywają oleju, ale ja polecam to zrobić, żeby olej nie został na roślinie i z czasem jej nie zaszkodził.
Czyli powiadasz, że ten i np oleje parafinowe zatykają aparaty szparkowe i powinny być stosowane w stanie bez liści, co u cytrusów nie występuje.

aspirado 

Wysłany: 2017-10-09, 15:40   

Powiadam, że cytrusy w okresie jesienno-zimowym pryskać olejem można. A kiedy nie pryskać i kiedy olej zmyć, to też napisałem.
Każdy ocenia skuteczność terapii po efektach. Być może po niektórych wątpliwych terapiach cytrusy są w stanie bez liści. Na pewno nie po poprawnej terapii olejem.

[ Komentarz dodany przez: Okarynek1: 2017-10-09, 18:23 ]
Obcych pracowań nie linkujemy.
Ostatnio zmieniony przez Okarynek1 2017-10-09, 17:20, w całości zmieniany 1 raz  

center80 

Wysłany: 2017-10-09, 17:09   

http://www.cytrusy.net.pl...p?t=466&start=0 Możemy się przerzucać linkami, ale ja wole ten, bo to osoby, które uprawiały cytrusy i znałem, a nie bez osobowa osoba youtuba.

aspirado 

Wysłany: 2017-10-09, 17:31   

Jeden pryska chemią, drugi naturalnymi środkami. Ja wolę naturalne metody. W tym momencie tak jak mówiłem używam tylko neemu - mam szkodniki pod kontrolą i zdrowe rośliny, z których mogę potem bez obaw jeść owoce. Kto woli chemię, tego wybór.

edit: Okarynku, możesz mi powiedzieć w czym przeszkadzały linki? Każdy może sobie poczytać opracowania, a co zrobi to jego wybór. Nie linkuję żadnych produktów ani konkurencji. Jeżeli zamkniemy się zewnętrzne źródła, to jak mamy się rozwinąć? Czy np. link do pracy naukowej też będzie usunięty?

[ Komentarz dodany przez: Okarynek1: 2017-10-09, 18:42 ]
Prawa autorskie.

center80 

Wysłany: 2017-10-09, 17:46   

Chemię to można mieć w szkole. A pestycydy dzielą się na naturalne lub syntetyczne. To i to jest chemią i w nie odpowiedniej dawce może być szkodliwy, bo jakby nie był to jakby działał na szkodnika, więc przede wszystkim należy przestrzegać etykiety środka i nie pryskać więcej nim niż jest tam zapisane.

aspirado 

Wysłany: 2017-10-09, 18:07   

Center, olejem z miodli - czyli neemem, można nawet smarować skórę. Ma właściwości przeciwzapalne, bakteriobójcze etc. Kto posmaruje się Magusem? <lol> Więc jednak jest różnica między tą chemią.

Okarynku: podanie linka nie narusza praw autorskich. ;) Czasem nawet bywa okazaniem szacunku dla autora, albo podparciem swoich argumentów w dyskursie naukowym.

center80 

Wysłany: 2017-10-09, 18:20   

aspirado, skoro jest taki wspaniały to dlaczego nie ma produktów opartych o niego, jak to jest np z wyciągiem grejpfrut-a, bo ty używasz, czegoś co nie jest technicznie przeznaczone do oprysku roślin, tylko do smarowania ciała ;) i co najważniejsze nie ma podanych dawek.

Ale skoro uważasz, że twoje rośliny tak pięknie rosną dzięki niemu to może by wypadało je pokazać skoro jesteś tu od 2013 i ani jednej jeszcze nie pokazałeś.

aspirado 

Wysłany: 2017-10-09, 18:39   

Pokażę, pokażę cytrusy :) Twoje na pewno są bardzo piękne, też sobie chętnie pooglądam jak znajdę zdjęcia :)
A co do neemu to dziwię się, że go nie znasz. Wystarczy wpisać sobie w google neem oil spray i wyskakuje pełno preparatów do oprysków roślin na bazie neemu. Owszem i znane firmy je produkują.

center80 

Wysłany: 2017-10-09, 19:15   

A czy w ogóle jest produkt z tego zarejestrowany w Polsce jako ŚOR? Bo każesz mi wpisywać w google frazę po angielsku, nie będę kupował środka zagranicą. Jeśli jest to podaj jego nazwę, a nie odsyłaj do Allegro bądź googla.

aspirado 

Wysłany: 2017-10-09, 19:56   

Nie każę Ci niczego kupować, ani w Polsce ani za granicą. :) Pokazuję Ci tylko, że z neemu są produkowane nie tylko środki do smarowania ciała jak sądzisz, ale też środki ochrony roślin. I to produkują je znane firmy jak chociażby Bayer Advanced (nazwa środka NATRIA® Neem Oil).
W Polsce nie ma jeszcze zarejestrowanych środków na bazie neemu. Więc dla zainteresowanych nimi są 3 opcje: 1) przygotować samemu na bazie dostępnych w PL składników; 2) kupić za granicą; 3) czekać, aż zostaną zarejestrowane w Polsce.

Można też mówić, że takie nowości są niepotrzebne skoro mamy starą dobrą chemię, która przecież działa. A że sami się nią trujemy, trudno.

center80 

Wysłany: 2017-10-09, 20:08   

Jeżdżąc samochodami też się trujemy, przesiądziesz się na rower.

aspirado 

Wysłany: 2017-10-09, 20:25   

Nie róbmy offtopu. ;)

Okarynek1 

Wysłany: 2017-10-09, 21:12   

Zapodaj foty Twoich cytrusów <myśli> tak pielęgnowanych.

Robcioo
[Usunięty]

Wysłany: 2017-10-10, 00:02   

Ależ tu dyskusja się rozwinęła :D . Też stosowałem neem, ale w paście do zębów - po dwóch miesiącach zęby mnie zaczęły boleć, więc wróciłem do zwykłej z fluorem. Jeżeli będzie miał ktoś "przyjemność" przetestować owy specyfik na szkodnikach to bardzo bym prosił o przedstawienie testów na forum wraz z fotorecenzją. Nigdy nie wiadomo - może coś w tym być :) Takie metody naturalne czasami działają, jak choćby soda+olej+płyn do naczyń. Jak spryska się roślinę zaatakowaną przez mszyce, te giną. Ważne są proporcje, gdyż nieodpowiednie, spowodują, że za mszycami - giną i rośliny.

center80 

Wysłany: 2017-10-14, 08:18   

Jeszcze jedno mnie naszło, aspirado mam nadzieje, że się nie obrazi, na które stadium Misecznika lub Tarcznika działa Neem?

aspirado 

Wysłany: 2017-10-14, 10:24   

Działa na wszystkie stadia, które prowadzą wymianę gazową.

mietek77 

Wysłany: 2018-01-08, 11:47   

Właśnie zrobiłem oprysk według twojego przepisu. Na klatce schodowej zastosowałem POLYSECT 005SL, ale w domu nie bardzo chcę ryzykować. Szczególnie teraz kiedy moja córeczka ma czwarty tydzień katar z podejrzeniem alergii. :(
aspirado napisał/a:
Gdybyś chciał pryskać neemem (ja pryskam i sobie chwalę), to możesz poszukać na allegro. Koszt buteleczki ok. 20 zł. Ja robię tak: daję 10 ml oleju na 1 litr ciepłej wody (tj. stężenie 1%) + parę kropel mydła ogrodniczego (albo płynu do mycia naczyń). Roztwór mieszam, potrząsam i pryskam rośliny.

PS. Poczytałem trochę o oleju neem i jego sposób działania jest nieco bardziej skomplikowany niż duszenie jak w przypadku innych preparatów na bazie oleju. Ponoć ma on w sobie jakieś hormony które blokują chęć jedzenia i rozmnażania się u szkodników. Co dziwne nie działa na pszczoły i biedronki. :) Pożyjemy zobaczymy.

Sylwia76 

Pomogła: 3 razy

Wysłany: 2018-01-08, 11:59   

Podlałeś Polysectem czy oprysk zrobiłeś ?

mietek77 

Wysłany: 2018-01-08, 12:11   

Sylwia76 napisał/a:
Podlałeś Polysectem czy oprysk zrobiłeś ?

Podlałem rośliny. Wcześniej obejrzałem z lupą rośliny listek po listku i usunąłem ręcznie szkodniki.

Sylwia76 

Pomogła: 3 razy

Wysłany: 2018-01-08, 12:20   

To dobrze, bo ja kiedyś spryskałam i nic to nie dało :D Próbowałam też empular i niestety nie pomógł, dopiero podlanie Polysectem je wykończyło, mam nadzieję że na zawsze <mrgreen>

mietek77 

Wysłany: 2018-01-08, 12:24   

To było pod sam koniec listopada, jakieś dwa tygodnie temu oglądałem dokładnie rośliny to nie było szkodników i lepkich plam na liściach.

MariooT 

Wysłany: 2018-06-20, 22:16   

Udało się wygrać walkę z tarcznikiem? Mnie doprowadzają już do szału nie tyle same tarczniki co ich kumple mrówki <beczy>

Próbował ktoś oprysków z tytoniu?

center80 

Wysłany: 2018-06-21, 06:24   

Na mrówki jest posypka ;)

MariooT 

Wysłany: 2018-06-21, 08:51   

center80, chodzi o to, że jak tarczników nie będzie to i rośliny przestaną być dla mrówek interesujące. Lezą po murze na 4 piętro, specjalnie do tarczników, moim zdaniem zbierają tą lepką wydzielinę.

Do tej pory walczę z tarcznikami poprzez mycie roślin i usuwanie mechaniczne jednak to jest syzyfowa praca. Szukam jakiegoś skutecznego sposobu i najlepiej naturalnego

Dorwałem w okolicy plantację tytoniu, zerwałem 3 liście i susze od wczoraj i stąd moje pytanie o ten tytoń. W różnych artykułach w necie jest niby polecany, ale chciałem jeszcze zasięgnąć języka od kogoś kto stosował czy skuteczny?

reks10 

Wysłany: 2018-06-21, 09:12   

Zwalczaj tarczniki, mrówki nie są szkodnikami.

center80 

Wysłany: 2018-06-21, 11:30   

Polysect środek z Neonikotynoidów, są to związki spokrewnione z Nikotyną. Na to samo ci wyjdzie.

reks10, nie zawsze są pożyteczne, założę się, że mają swój udział przy tych tarnikach u kolegi.http://www.national-geogr...rowki-ranczerki Polecam przeczytać ;)

reks10 

Wysłany: 2018-06-21, 11:40   

"żyjące w Afryce i na Madagaskarze " fajny artykuł ale ta rasa nas nie dotyczy.

MariooT 

Wysłany: 2018-06-21, 13:53   

reks10 napisał/a:
"żyjące w Afryce i na Madagaskarze " fajny artykuł ale ta rasa nas nie dotyczy.

Dotyczy dotyczy. Nasze mrówki też żyją w podobny sposób z tarcznikami tylko nikomu się nie chce badań robić :D . Nie wiem czy hodują je na mięso czy zbierają tą lepką wydzielinę, ale coś w tym jest. Mrówek tępić nie chcę ale tarczniki to co innego.

Robcioo
[Usunięty]

Wysłany: 2018-06-21, 16:21   

Mrówki i tarczniki??? U mnie zawsze mrówki są zwiastunem mszyc. A na tarcznika nie zadziała soda? Łyżka sody, dwie łyżki oleju jadalnego, łyżka płynu do mycia naczyń i 1 litr wody (parametry orientacyjne ). Dokładnie wymieszać i spryskać roślinę. Na mszyce działa to może i na tarczniki? Podobno spryskiwanie samym olejem z wodą też działa na tarczniki. Po tej sodzie warto oczyścić spryskiwacz. bo jak zaschnie to...ciężko ze sprzętem :) . Nie pryskać na kwiaty!!!

center80 

Wysłany: 2018-06-21, 16:39   

Na mszyce wszystko działa, one padają jak muchy, dlatego jest ich tak dużo ;)

reks10 

Wysłany: 2018-06-21, 17:10   

Mszyce to pestka wyzwaniem są tarczniki.

Odpowiedz do tematu