Baner Cytrusy Baner Egzotyka
Sklep z roslinami wloskierosliny.pl

Belka Forum Cytrusy

FAQ  Szukaj  Rejestracja  Zaloguj

Forum Cytrusy i Egzotyka Strona Główna »  Rośliny egzotyczne, inne doniczkowe » Inne ciekawe rośliny egzotyczne, doniczkowe, domowe, balkonowe, tarasowe » Czapetka samarangijska - uprawa janek123

Czapetka samarangijska - uprawa janek123
Autor Wiadomość

janek123 

Wysłany: 2018-06-11, 19:12   Czapetka samarangijska - uprawa janek123

Witam
Przedstawiam wam moją kolejną ciekawą roślinkę - roczną czapetkę samarangijską (syzygium samarangense) :

Jest to drzewo z rodziny mirtowatych, pochodzące z Indonezji, Malezji, Filipin, Birmy, Tajlandii.
Dorasta do 12 metrów. Kwiaty białe. Owoce czerwone, gruszkowate, woskowate.

Uprawia ktoś to?

Robcioo
[Usunięty]

Wysłany: 2018-06-11, 19:30   

Ja się poddaję - ten człowiek ma dom z gumy...;) . Gratulacje...rośliny, nie domu :D .

center80 

Wysłany: 2018-06-11, 19:40   

Bardzo ładnie wygląda

proboszcz 

Wysłany: 2018-06-12, 11:15   

Robcioo napisał/a:
Ja się poddaję - ten człowiek ma dom z gumy...;)

Rzeczywiście wygląda jakby wszystko na parapetach stało :)

center80 

Wysłany: 2018-06-12, 12:05   

Może ma całą kamienice,albo jest nauczycielem i stawia we wszystkich klasach :8) <bravo>

janek123 

Wysłany: 2018-06-24, 15:54   

Mam tylko 15 lat, dużo zapału i doskonale opanowaną sztukę upychania doniczek na parapetach. :D

mietek77 

Wysłany: 2018-06-25, 09:56   

Roślina o bardzo oryginalnych liściach :) Ska pomysły na taką lub inna roślinę i gdzie kupujesz nasiona?
PS. Janek, wielki szacun za to, iż mimo młodego wieku masz w sobie dość pasji i umiejętności by uprawiać tak mega ciekawe rośliny. <bravo>

janek123 

Wysłany: 2018-06-25, 19:56   

Witam
Dzięki mietek77. :D U mnie obowiązuje zasada, że im roślina bardziej rzadka, egzotyczna i użyteczna, bądź dekoracyjna tym lepsza. Nasiona kupuje u Araragiego (nasionatropikalne.pl), a sadzonki na oleander.pl. Aktualnie czapetka ładnie przyrasta i nawet zaczęła się rozgałęziać, co widać na zdjęciu :

[ Dodano: 2018-07-26, 19:10 ]
Witam
Tak wygląda czapetka :

[ Dodano: 2018-08-17, 15:40 ]
Oto czapetka kilka tygodni po wykiełkowaniu. Zdjęcie z lipca zeszłego roku :

[ Dodano: 2018-11-12, 11:04 ]
Czapetka, mimo listopada przyrasta :D :

[ Dodano: 2019-02-03, 15:00 ]
Pięknie przetrwała zimę :

[ Dodano: 2019-06-15, 21:05 ]
Nowe listki :

[ Dodano: 2019-09-30, 15:48 ]
Tak wyglądało w sierpniu :

Ostatnio zmieniony przez Sylwia76 2018-06-25, 19:59, w całości zmieniany 1 raz  

Borka 

Wysłany: 2020-12-06, 10:21   

janek123, specjalnie dla Ciebie założyłam konto, żeby spytać się jak się ma Twoja Czapetka🙂? Próbowałam ten owoc w Tajlandii teraz chce spróbować go wysiać. Dawno, dawno temu uprawiałam cytryny, pomarańcze, grejpfruty... Jak chyba większość amatorów 😀 Próbowałam posadzić rambutany ale rzeczywiście jest trudny ale pysznym owocem. Zobaczyłam Twoją roślinę i nabrałam znów ochoty na sadzenie. Podzielisz się jak wysiać nasiona i później dbasz o roślinę?

janek123 

Wysłany: 2020-12-06, 15:54   

Witaj
Niestety nie ma jej już ze mną jak większości roślin, które porozdawałem. W przypadku siewu kluczowe jest posiadać naprawdę dobrej jakości, świeże, najlepiej prosto z owocu nasiona. Ja miałem to szczęście i trafiłem w Internecie na podkiełkowane nasiona czapetki, więc nie minął tydzień i już cieszyłem się własną roślinką. Czapetka jest raczej sympatyczną rośliną i jest prosta w hodowli, z wyjątkiem zimowania. Tu może okazać się kluczowe doświetlanie. Uwielbiają ją wciornastki. Ale jak już z tym się uporasz to później jest już z górki. Czapetki szybko wchodzą w okres kwitnienia i owocowania, może to już nastąpić w 3 roku hodowli (oczywiście w dobrych warunkach), ale też bardzo szybko rosną i szybko stają się dużymi "krzaczorami", więc nie polecam do ciasnego mieszkania (to był główny powód dla którego nie mogła już dłużej ze mną zostać :( ). Jeśli chodzi o rambutana to wolałbym przejść z dyskusją do odpowiedniego wątku. W razie gdybyś miała jeszcze jakieś pytania pisz na pw.

Odpowiedz do tematu