Baner Cytrusy Baner Egzotyka
Sklep z roslinami wloskierosliny.pl

Belka Forum Cytrusy

FAQ  Szukaj  Rejestracja  Zaloguj

Forum Cytrusy i Egzotyka Strona Główna »  Choroby, szkodniki, porady, identyfikacja - dotyczące cytrusów »  Identyfikacja cytrusów » prośba o pomoc w identyfikacji

prośba o pomoc w identyfikacji
Autor Wiadomość

Piotr_ogrodnik 

Wysłany: 2018-07-11, 13:22   prośba o pomoc w identyfikacji

Witam wszystkich serdecznie ,
proszę o pomoc w identyfikacji mojego nowego oranżeryjnego nabytku, od tego chciałbym zacząć nękanie pytaniami ...
Zródło pochodzenia rośliny - dar od starszej osoby , która ze względów swojego wieku oddała pod dalszą opiekę
wysokość 3,85 m (z donicą 60 cm )
średnica korony 3,4
średnica donicy 70 cm
obwód pnia 29 cm

oranżeria , pomieszczenie 4,3 metra wysokości , okna prawie na całą wysokość , pow. ok 27 m kw, wystawa - mega słoneczna , zapewnione towarzystwo innych gigantów, fikusy, krotony olbrzymy , juki, draceny , nawadnianie + doświetlanie , pomysłu na zimę jeszcze niem mam , choć wchodzi w rachubę jasny widny , i chłodny korytarz ...

w załączeniu zdjęcia z mordęgi- siermięgi wnoszenia na 3 piętro kamienicy

byłbym wdzięczny za pomoc
pozdrawiam serdecznie
Piotr Tomczak

mietek77 

Wysłany: 2018-07-11, 17:58   

Nie jest to kumkwat margarita, kumkwat marumi ani klementynka. :) Może poczekamy aż zaowocuje. ;)
Przepiękne drzewo :) Jak ty żeś to wniósł na 3 piętro? <bravo> Napisz jakiej wielkości są liście.

Okarynek1 

Wysłany: 2018-07-11, 18:18   

<witam> Piękny cytrus <myśli> pewnie pachnie cytryną.

Piotr_ogrodnik 

Wysłany: 2018-07-11, 18:33   

Roztarte liście pachną cytryną, ale mniej intensywnie nić typowe cytryny, wnoszenie trwało ponad godzinę , co półpiętro postój na odpoczynek a potem stopień za stopniem, uważając na marmurowe stopnie bo trzeszczały i baliśmy się żeby nie pękły.
co do taksonomi osobnika, to na razie "no name". Pomimo ustawienia w tej samej ekspozycji jak u poprzedniego właściciela, zrzuca najstarsze liście, ale do tego już przywykłem. Najmłodsze liście niewzruszone. Robię próby odnośnie podlewania . Co dwa dni polewam 6 litrów , sprawdzam wilgotność i zwiększam dawkę . Po podlaniu słychać jak wciąga wodę , jeden syk z donicy....

Jest kłopot donica bez dopływu , dziś zaopatrzyłem się w wiertarkę i ostre wiertło, jutro nawiercę na dole po obwodzie kilka otworów. zastanawiam się też nad ilościa i dawką nawożenia , ktoś ma jakieś pomysły , czym , co ile i co? korci mnie podać mu trochę azotu , na początek dolistnie.

Jak się ustabilizuje chcę wymienić donicę . Aktualnie fi 65 cm uważam za małe , wymienię mu kapcie na 75 cm średnicy ????

[ Dodano: 2018-07-11, 18:35 ]
liście dojrzałe od 6 do 7,5 cm
Ostatnio zmieniony przez Okarynek1 2018-07-12, 19:24, w całości zmieniany 1 raz  

Okarynek1 

Wysłany: 2018-07-11, 19:10   

<spoko> Jak wymienisz donicę,to polecam drenaż z keramzytu.Mam sporego cytrusa a ten potrafi wypić ok 4l. Dolistnie azotu,ale nie zbyt dużo.
Powodzenia w uprawie <cześć>

center80 

Wysłany: 2018-07-11, 19:37   

A to jest siewka?

Robcioo
[Usunięty]

Wysłany: 2018-07-11, 20:22   

Przypomina coś pomiędzy Grejpfrutem, a Cytryną. Generalnie mając 8 letnią Cytrynę też posiadała takie podwójne liście (podobnie jak u Grejpfruta) i mega długie kolce. Ale jak po rozstarciu liści nie czuć lekkiego zapachu Grejpruta (charakterystyczna goryczka) to musi być Cytryna. A jej odmian masz <załamka>

A drzewko... <shock> <shock> <shock>

Piotr_ogrodnik 

Wysłany: 2018-07-11, 20:30   

Generalnie ustalono tylko to i wyłącznie to ( osoba w bardzo sędziwym wieku)

- wysiałam z pestki a będzie z 30 lat temu, jak teraz chciałam wysiać kolejną , to mąż mi nie pozwolił :D
- raz owocowała , ale jakie były owoce , nie pamiętam kolor? nie pamiętam
- podlewałam, a ile? no wiadro, a jak często ? a tak normalnie a czym? no wodą ze studni ( o to to się zgadzamy że słusznie) a nawoziła Pani ? a no tak , a czym ? a obornikiem :D
co to jest to będzie zagadka , ale roślina słuszna i perełka i proszę nie rzucać uroków :D

[ Dodano: 2018-07-11, 20:38 ]
Robcioo napisał/a:
posiadała takie podwójne liście (podobnie jak u Grejpfruta) i mega długie kolce.

No to chyba ciernie nie kolce , zresztą trzeba sprawdzić , wyglądają co prawda jak pochodzenia pędowego nie liściowego ... ale też są duże i liczne, roztarte liście fakt pachną grejpfrutem.
znalazłem fajną stronę z cytrusami ( hiszpańską) co za szczęście żona hiszpanka... polecam ( stronę oczywiście) , są tam zdjęcia liści z kształtem przylistków albo podsadek ( nie wiem jak nazwać te twory na ogonkach...polecam rzucić okiem i google translatora
https://alfresco.garden/blog/jardineria/reconocer-citricos-cuando-no-tienen-frutos/
Ostatnio zmieniony przez Okarynek1 2018-07-12, 16:37, w całości zmieniany 1 raz  

center80 

Wysłany: 2018-07-11, 20:56   

Chodzi ci o petiole?

Robcioo
[Usunięty]

Wysłany: 2018-07-11, 21:00   

Hehe, nie pamiętam skąd, ale też te małe listki, generalnie nazywam przylistkami. A w kwestii kolców, czy też cierni to bardziej faktycznie by wskazywało na Twoją sugestię - czyli ciernie. Gdzieś kiedyś wpadłem na jakąś stronę, gdzie małe kłujące "igiełki" u cytrusów nazywano cierniami, ale wskazano tam, że występują cytrusy z kolcami. Ale są to ciernie, nie kolce :) . Przepraszam za pomyłkę.

Na wielu stronach widywałem liście Grejpfrutów, podobnych do Twoich. Owe "przylistki" nie zawsze były tak wyraźne, jak się przyjęło generalnie widywać u Grejpfrutów. Więc może?

Jakie plany wobec drzewka? Zostawiasz jak jest i tylko podlewasz, czy też przycinasz? A może szczepisz? :)

Popatrz tutaj i porównaj liście. Masz lepszy obraz na roślinę, niż my :) .

http://idtools.org/id/citrus/citrusid/

Piotr_ogrodnik 

Wysłany: 2018-07-11, 21:32   

center80 napisał/a:
Chodzi ci o petiole?
O to to , ale to to samo chyba :) odnośnie planów ,...hmm ma jeszcze ok 1,2 m do sufitu, ale chyba będę szczepił
Ostatnio zmieniony przez Okarynek1 2018-07-12, 16:39, w całości zmieniany 1 raz  

horvat 

Wysłany: 2018-07-16, 21:38   

Dlaczego nie rzuciliście światła w kierunku pomarańczy, szedłbym śmiało w tym kierunku ;)

Głosujmy na naszą stronę:
Kwiaty Top Lista
Rośliny Top lista

center80 

Wysłany: 2018-07-16, 21:44   

A nie ma za małą petiolę jak na pomarańczę?

horvat 

Wysłany: 2018-07-16, 21:49   

Po mojej pomarańczy widzę, że ma różne petiole , bardzo zróżnicowane wielkości. Pamiętajmy, że mimo wszystko jest to siewka i nie wiemy jedno czy wielozarodkowa i jakie cechy zostały odziedziczone po cytrusie matecznym, który nomen omen, bytował 30 lat temu ;) Przypominam, że nasze cytrusy niejako ewoluują do "naszych" warunków mieszkaniowych i klimatycznych w znacznie krótszym czasie. Mam nadzieję, że nie skomplikowałem wypowiedzi i będzie jasne co autor miał na myśli ;)

Głosujmy na naszą stronę:
Kwiaty Top Lista
Rośliny Top lista

Odpowiedz do tematu