Baner Cytrusy Baner Egzotyka
Sklep z roslinami wloskierosliny.pl

Belka Forum Cytrusy

FAQ  Szukaj  Rejestracja  Zaloguj

Forum Cytrusy i Egzotyka Strona Główna » Cytrusy » Mandarynka » Kiedy ciąć?

Kiedy ciąć?
Autor Wiadomość

dmc 

Wysłany: 2018-08-07, 11:33   Kiedy ciąć?

Witam.
Jestem nowym użyszkodnikiem forum. Mam pytanie odnośnie cięcia mandarynki ponieważ znalazłem kilka sprzecznych informacji w kwestii cięcia mandarynki. Jedne poradniki mówią o cięciu na wiosnę, inne wspominają o jesieni, jeszcze inne, że w lato można... Jak to jest? Moja mandarynka ma już dwa lata, wyhodowana z pestki, chciałbym ją przyciąć by rosła w drzewko, tylko z powodu mętliku informacyjnego, nie wiem kiedy to zrobić... Jakieś porady?
Wykonałem cięcie na wiosnę w miejscu na zdjęciu. Chciałbym wykonać dwa cięcia aby mandarynka rosła w górę. Czy według was to dobre miejsca?

Tak wygląda "od frontu".

Dzieje się też coś z liśćmi. Podejrzewam, że za dużo słońca, mam rację?

center80 

Wysłany: 2018-08-07, 16:31   

Z takim generalnym cięciem poczekałbym do wiosny, bo patrząc na roślinę straci 2 gałązki z trzech głównych.
Jakby tu chodziło o skrócenie,to można było ciąć teraz, czy na jesieni. Pamiętaj takie cięcie, spowodowało by, że roślina chciała by znowu rosnąć i wypuszczać nowe pędy, a jesienią, czy później nie jest to najlepszy termin.

A co do żółknięcia, cytrusy kochają słońce im więcej tym lepiej, żółkną zimą z braku jego.
Opisz jak traktujesz roślinę?
Jak często podlewasz?
Czym nawozisz i jak często?
Jaką wodą podlewasz?

Okarynek1 

Wysłany: 2018-08-07, 17:16   

<myśli> Takie małe kosmetyczne cięcie można wykonać zawsze,ale dla tak małej rośliny polecam wiosenne cięcie.

dmc 

Wysłany: 2018-08-07, 19:24   

Podlewam ją na czuja czyli kiedy ma już sucho ale nie jest wysuszona mocno. Dbam by zawsze miała wilgotną ziemię. Nawożę raz w miesiącu wedle zaleceń producenta, aplikatory Agrecol do cytrusów 30 ml. Woda do podlewania jest z kranu, filtrowana i pozostawiona do dojścia do temperatury pokojowej. Dodatkowo zraszam delikatnie roślinę wieczorami i nad ranem, nim słońce do niej dotrze. Roślina jest na słońcu od rana do zachodu. Jeden z moich kotów podgryzał ją lekko dlatego jeden z listków jest jakby przecięty ale to już od dłuższego czasu. Obok stoją dwie kolejne mandarynki, nawożone, podlewane i zraszane tak samo. Białe plamy na liskach to kamień z wody. Niestety mam bardzo twardą wodę, być może jedno filtrowanie to za mało. Może ma za mało miejsca w doniczce?

center80 

Wysłany: 2018-08-07, 19:49   

Cytrusy nie mogą mieć zawsze wilgotno, musi przeschnąć ziemia, żeby znowu podlać, to nie roślina wodna.Kot nie ma kuwety w tej doniczce ? Nie napisałeś, czy doniczka ma odpływ? Korzenie cytrusów są wrażliwe na podmakanie, co powoduje gnicie korzeni,a zarazem zamieranie rośliny. Jakby to była szlachetna roślina pewnie byłoby po niej. Ziemia też nie jest odpowiednia, powinna być luźna przynajmniej z dodatkiem perlitu.

dmc 

Wysłany: 2018-08-07, 21:15   

Ziemia jest z marketu, dedykowana do cytrusów. Kuwety kot nie ma w niej bo jest za mała by w niej się zmieścił. Doniczka ma odpływ. Pozostawię ją aby ziemia przeschła. Ostatnie kilka dni doglądał mandarynke znajomy bo byłem na urlopie, może przesadził z podlewaniem... Wysiałem ją z pestki klementynki kupionej w markecie. Perlit jest konieczny do ziemi?

center80 

Wysłany: 2018-08-07, 21:26   

Tak jest konieczny ponieważ pochłania wilgoć i oddaje gdy brak go. Powinieneś dodać jeszcze coś na dno, jako drenaż.

Odpowiedz do tematu