Baner Cytrusy Baner Egzotyka
Sklep z roslinami wloskierosliny.pl

Belka Forum Cytrusy

FAQ  Szukaj  Rejestracja  Zaloguj

Forum Cytrusy i Egzotyka Strona Główna »  Choroby, szkodniki, porady, identyfikacja - dotyczące cytrusów » Choroby roślin cytrusowych » Masowa żółkniecie liści

Masowa żółkniecie liści
Autor Wiadomość

pom89arancz 

Wysłany: 2018-10-15, 17:10   Masowa żółkniecie liści

Witam, mój problem z cytrusami to ich liście, żółkną i spadają. Nie wiem czy to spowodowane jest zimowaniem ponieważ stoją już od 2 tygodni w kwaterze zimowej (południowa słoneczna strona ale za firanka która trochę słonce ogranicza) są podlewane deszczówką z umiarem i nawożone ilością wg zaleceń producenta Agrecolem do cytrusów. Cedro maxima straciła wszystkie liście, została sama łodyga z kwiatem, cytryna czerwona tez łysa a kilka cytrusów ma początkowe podobne objawy, żółkną liście. Chlorozę bym wykluczył ale może to za mała dawka nawozu (Azotu?)

Co robię źle lub czego nie robię?

center80 

Wysłany: 2018-10-15, 18:29   

A doświetlasz je?

pom89arancz 

Wysłany: 2018-10-15, 18:43   

Nie doswietlam, maja chyba wystarczajaco slonca przez caly dzien bo stoja w takim miejscu. Czy to moze byc jednak wina zbyt malej ilosci swiatla?

center80 

Wysłany: 2018-10-15, 18:48   

Albo przelania....Cedro jest wymagające co do światła,ale cytryna nie powinna tracić liści. Jak często ją podlewałeś ?

pom89arancz 

Wysłany: 2018-10-15, 20:20   

Tak jak zwykle, co kilka dni aż ziemia przeschła. Czy takie wybarwianie liści to naprawdę efekt przelania? Sam ciągnąłem wątek braku azotu i zbyt malej ilosci nawozu, cedro kwitła obficie na takim 30 cm badylu i moze dlatego tak wyszło ale reszta juz sam nie wiem...

center80 

Wysłany: 2018-10-15, 21:30   

Wydaję mi się, że jakby to były braki to by tak szybko nie poleciały liście. A ile to jest co kilka dni...2 dni..3 dni? Bo ja jak wstawiłem cytrusy to jedne mogę podlewać w tej chwili nawet po tygodniu.

pom89arancz 

Wysłany: 2018-10-16, 19:43   

Z reguły jest tak że wszystkie podlewam w tym samym czasie tylko proporcjonalna ilością wody i nigdy z tym problemu nie było. Żyły sobie i się rozwijały. Jutro będę na zimowisku to zobaczę co u nich

Senior 

Wysłany: 2018-10-19, 19:55   

Są trzy powody opadnięcia liści:
- zbyt duża ilość wody
- za mało światła, czyli promieniowania potrzebnego roślinom
- zmiana miejsca pobytu
Nic nie piszesz o temperaturze w jakiej przebywają cytrusy. Przypuszczam że jest niższa. W niższej temperaturze jest mniejsze parowanie z ziemi i z liści. Ja zmniejszam wtedy podlewanie nawet czterokrotnie. Zawsze powtarzam, że cytrusa lepiej przesuszyć niż przelać.
Co do drugiego powodu to dzień się radykalnie skraca, słońce jest coraz niżej nad horyzontem, a zatem promieniowania jest coraz mniej. Ograniczenie tej ilości poprzez firankę to śmierć dla cytrusa. Robiłem próby i wiem co piszę.
Na trzeci powód nie masz wpływu, tak niekiedy cytrusy reagują.
Robisz straszny błąd serwując nawozy. O tej porze cytrus powinien przejść w stan spoczynku, a nawozy powodują tylko niepotrzebne zasolenie gleby.
I jeszcze jedno - cytrusy ginąc często zakwitają, po postu chcą przedłużyć gatunek.

pom89arancz 

Wysłany: 2018-10-19, 20:12   

A więc tak, dziś byłem w "zimowisku". Problem prawdopodobnie było przelanie, mimo ostrożnego podlewania i tak woda zostawała. Zauważyłem to po wyciągnięciu z doniczki prawie każdego cytrusa. Zaczynał się nawet robić nalot z pleśni w środku w doniczce. Od razu wymieniłem ziemię, osuszyłem korzenie i umyłem doniczkę. Podobnie zrobiłem w pozostałych w których był ten sam problem. Nawet perli z ziemią i keramzyt na spodzie nie uchroniły przed tym.

Co do kwestii temperatury, jest tam zawsze temperatura pokojowa chyba ze jest sezon grzewczy i na dworze chłodzi to jako jedyne pomieszczenie jest nie grzane, temperatura wtedy nie przekracza ~16 stopni ale nigdy tez nie spada poniżej ~10 także na zimę idealnie.

Firanka owszem blokuje pewnie trochę słońca ale nie mogę jej odsłonić choćby ze względów estetycznych domu jak i tego że jest tak delikatna że niewiele blokuje słońca.

W każdym razie dziękuje za pomoc i podsunięcie pomysłów. Jak się coś poprawi na pewno uzupełnię wpis w temacie

Odpowiedz do tematu