Baner Cytrusy Baner Egzotyka
Sklep z roslinami wloskierosliny.pl

Belka Forum Cytrusy

FAQ  Szukaj  Rejestracja  Zaloguj

Forum Cytrusy i Egzotyka Strona Główna »  Choroby, szkodniki, porady, identyfikacja - dotyczące cytrusów » Choroby roślin cytrusowych » Cytryna - odpadające liście

Cytryna - odpadające liście
Autor Wiadomość

miodo 

Wysłany: 2018-12-23, 12:31   Cytryna - odpadające liście

Witam wszystkich forumowiczów!
Temat jakich tu wiele, ale mój przypadek jest nieco inny, stąd nowy wątek.
Kilka informacji na wstępie:
- cytryna nie ma żadnych widocznych szkodników,
- stoi obok kaloryfera i ma zbyt mało światła, nigdy nie była doświetlana,
- jest podlewana wodą z kranu.

I tak od 17 lat. Zawsze zimą gubiła sporo liści ale w tym roku zgubiła znacznie więcej niż zwykle.
Odpadają zdrowe zielone liście - łamią się ogonki. Młode pędy usychają.
W tym roku stosowałem nawóz Agrecol mineral żel i w sezonie rosła bardzo dobrze, dopiero kiedy w październiku przestałem ją nawozić pojawiły się problemy.

Na chwilę obecną planuję wymienić jej ziemię w doniczce, za każdą dodatkową radę będę wdzięczny.

Pozdrawiam i załączam fotki.

center80 

Wysłany: 2018-12-23, 12:46   

Ile ją teraz podlewasz? Spryskujesz ją ? W jakiej stoi temperaturze? Jak jest podlewana twardą wodą to mogło się to przyczynić do opadania liści. Jaki jest stan korzeni?

miodo 

Wysłany: 2018-12-23, 17:06   

Podlewam średnio raz w tygodniu, jak ziemia już przeschnie. Wodą z kranu podlewam od kiedy wykiełkowała 17 lat temu. Temperatura również bez zmian od lat - ok. 22^C.
Jeśli jutro ogrodniczy będzie otwarty to wymienię część ziemi i ocenię stan korzeni, żadnych uszkodzeń mechanicznym na pewno nie było.

center80 

Wysłany: 2018-12-23, 19:11   

Zacznijmy od tego, że w donicy nie rośnie jeden cytrus, tylko trzy. Oprócz tego co napisałeś, że robisz wszystko, żeby go ukatrupić, czyli podlewasz kranówką, nie wynosisz go na zewnątrz, żeby mógł podrosnąć.
Oprócz tego cytryna nie może przebywać zbyt blisko ogrzewania, co prowadzi do zrzucania liści. Jak widać
na twoim zdjęciu roślina jest w mniej więcej połowie martwa, pędy są suche, choć wyżej mogą znaleźć się jeszcze gałązki zielone,ale z czasem uschną. Moja rada przenieść roślinę z dala od kaloryfera w chłodniejsze miejsce.A na wiosnę przenieść na zewnątrz.

miodo 

Wysłany: 2018-12-24, 14:38   

Dziękuję za rady, zastosuję się czym prędzej.
Byłem przekonany, że skoro przez tyle lat dobrze znosiła takie warunki to będzie tak nadal, najwyraźniej byłem w błędzie.
Aha, taka mała uwaga - roślinki są dwie, ta trzecia to kijek który je podpierał jak były mniejsze i tak został do teraz ;)

Odpowiedz do tematu