Baner Cytrusy Baner Egzotyka
Sklep z roslinami wloskierosliny.pl

Belka Forum Cytrusy

FAQ  Szukaj  Rejestracja  Zaloguj

Forum Cytrusy i Egzotyka Strona Główna »  Pozostałe tematy » Off-topic - wolne rozmowy » Yerba mate

Yerba mate
Autor Wiadomość

Mrush 

Wysłany: 2014-03-23, 15:02   Yerba mate

Co to jest ? Jak to się pije ?

Namówiony przez Barta postanowiłem "coś skrobnąć". Jest na forum kilku pijących i myślę, że rozwiną temat.
Napiszę tylko ogólnikowo, gdyż informacji jest wiele, wystarczy zapytać wyszukiwarkę internetową.

Co to jest ?

Są to zmielone liście i łodyżki ostrokrzewu paragwajskiego.

Robi się z nich napar, pijany głównie w Ameryce Południowej.

Ale dlaczego i w jakim celu ?

Jest to alternatywa dla herbaty lub i kawy. Yerba łagodzi uczucie głodu (dlatego niektórzy wspomagają się nią przy odchudzaniu), likwiduje zmęczenie i rozjaśnia umysł, bo ... zawiera kofeinę (0,7-2 %).

Pije się z naczynka nazywanego mate lub matero, przez "rurkę" zwaną bombilla.

Matero najczęściej jest wykonane z ceramiki, tykwy lub drewna.
Ponieważ ja jestem "inny" to oprócz standardowego "zestawu startowego" posiadam kilka elementów "custom".
Moje mate

Właśnie ... z orzecha kokosowego. Gdzieś, kiedyś czytałem, że komuś pęka i przecieka ... ale są na to sposoby ...

Natomiast bombill'e są różne, ze stali, srebra, bambusa, rozkręcane, sprężynowe ... Zadanie mają jedno ... odfiltrować napar od fusów.
Moje zrobione nie mają "załamania", pierścienia chłodzącego jak i zwężenia na końcu.

Yerby nie parzy się wrzątkiem, a wodą o temperaturze 75 stopni. Są też "wersje" yerby, które można pić na zimno. Z jednego zasypania pije się nawet pięć "zalań".
Ciekawostką jest marka Amanda pochodząca z Argentyny, z firmy założonej przez polskich imigrantów Szychowskich.
Mandarynka - Rubino Rosso, (w planach Cleopatra), Kumquat - Kucle i Fortunella Margarita, Pomarańcza - Sinensis, Cytryna - coś jest, Kalamondyna - też jest, Lima - się pozmieniało (coś pomyślę), Pomelo, etc. - nie.
Ostatnio zmieniony przez Piegowata 2014-03-25, 12:48, w całości zmieniany 1 raz  

suzuno 

Pomogła: 1 raz

Wysłany: 2014-03-23, 18:51   

WOW, dzięki za ciekawy opis yerby mate, może kiedyś się skuszę i spróbuję <bravo> . Jak smakuje? <mrgreen>

Mrush 

Wysłany: 2014-03-23, 20:19   

Smakuje ... inaczej :)
Jeden znajomy porównał, że jak herbata, ale dawno temu.
Yerb'y się raczej nie słodzi (chociaż niektórzy robią to stewią), więc w smaku gorzka, ale w sumie dobra i da się przyzwyczaić.
Znam też opinię znajomego, który powiedział, że po dwóch miesiącach picia nie wyobraża sobie powrotu do herbaty.
Mandarynka - Rubino Rosso, (w planach Cleopatra), Kumquat - Kucle i Fortunella Margarita, Pomarańcza - Sinensis, Cytryna - coś jest, Kalamondyna - też jest, Lima - się pozmieniało (coś pomyślę), Pomelo, etc. - nie.

Norbert 

Wysłany: 2014-03-24, 06:43   

Pierwsze doznania smakowe z herbatą są takie bagniasto-ziołowe. ;3

Jestem fanem, zielonej herbatki, yerbę też czasem sączę. Jak wrócę ze szkoły, to napiszę, co, gdzie, w czym. ;]

bartmajster 

Wysłany: 2014-03-24, 18:53   

Jak dla mnie, yerba smakuje jak tytoń :P Przynajmniej odmiana Colon traditional, której akutalnie mam napoczęte kilogramowe opakowanie :)

Smak oryginalny w sumie w każdej odmianie, ale taki pobudzający, stawia na nogi, zwłaszcza po ciężkim dniu w pracy :P

Sam mam taki standardowy zestaw, bombilla jak na zdjęciu na samej górze, tykwa bez udziwnień, jedynie zmieniam smaki yerby, aczkolwiek każda jest dobra, trzeba tylko przywyknąć do smaku :)

I zdecydowany plus - w przeciwieństwie do kawy, która wypłukuje mikroelementy z organizmu, to yerba ich dostarcza - ponoć :P

horvat 

Wysłany: 2014-03-24, 23:40   

CZyli drogie towarzystwo, mogę spokojnie w swojej specyficznej firmie, siedzieć na stołku, dyslokować ludzi i popijać Yerbę, będąc spokojnym, że mnie szlag nie trafi a będę bardziej na chodzie niż po coffee ?

Głosujmy na naszą stronę:
Kwiaty Top Lista
Rośliny Top lista

Mrush 

Wysłany: 2014-03-25, 05:03   

Oczywiście. Zdrowsze to, no i legalne.

Norbert 

Wysłany: 2014-03-25, 05:45   

Zdrowsze, z tego co zauważyłem również poprawia samopoczucie i motywacje, w przeciwieństwie do kawy : )

Od kilku dni przestałem pić tą czarną lurę, lepiej się wysypiam, troszkę gorzej w ciągu dnia funkcjonować, ale bardzo źle nie jest ;] Yerbę i wszelkie zielone herbatki polecam.

Polecam pójśc do jakiejś herbaciarni, nie wydawać kasy na cały zestaw tylko kupić próbę yerby, albo nawet yerbę w torebce(aczkolwiek, to już nie to samo) i przetestować na sobie ^^

kynek_vava 

Wysłany: 2014-03-25, 08:46   

Od razu trzeba dodać żeby nie kupować normalnej Yerba Mate. Specyficzny smak może odrzucić. Lepiej zacząć od jakiejś smakowej. Ja na początek polecam CBS Silueta ma delikatny smak ziołowy ale kopa kofeiny posiada. Po wypiciu tej można już spróbować jakiejś owocowej np. cytrynowej czy pomarańczowej. A dopiero potem kupić normalna czysta Yerbe jak np. Rosamonde czy moja ulubiona Parajito. Tyle moich przemyśleń na ten temat ;D

bartmajster 

Wysłany: 2014-03-28, 21:44   

Parajito wymiata :D

Norbert, jednak lepiej zamiast przepłacać i to sporo w herbaciarni, kupić yerbę w zielarni albo na alledrogo. U mnie przykładowo, w herbaciarni 0,5kg yerby Pajarito i w sumie każdej innej, kosztuje ok 35-38zł, a w zielarni i na alledrogo ok 25zł z wysyłką :P

sowilo 

Pomogła: 3 razy

Wysłany: 2014-03-29, 00:05   

Ja sobie kupiłam kiedyś z limonką czy jakoś tak. Raz zaparzyłam i... czeka, aż drugi raz zaryzykuję i dam jej szansę, by mi zasmakowała. :D

Norbert 

Wysłany: 2014-03-29, 07:31   

bartmajster napisał/a:
Parajito wymiata :D

Norbert, jednak lepiej zamiast przepłacać i to sporo w herbaciarni, kupić yerbę w zielarni albo na alledrogo. U mnie przykładowo, w herbaciarni 0,5kg yerby Pajarito i w sumie każdej innej, kosztuje ok 35-38zł, a w zielarni i na alledrogo ok 25zł z wysyłką :P

Mimo wszystko, polecam osobą, które chcą się w Yerbę wkręcić kupienie próbek. Jest to tak inny napój, że nie każdemu musi smakować : )

Tsushia 

Wysłany: 2014-03-29, 11:22   

O! Ja się dałam wciągnąć w yerbę przez mego lubego.
Na początku potraktował mnie "czystą" (chyba któraś amanda to była), ale nie poddałam się tak łatwo i teraz potrafię pić te mocniejsze również :)
Odkryliśmy w sklepie z przyprawami i ziołami w Elblągu, że mają też różne mieszanki herbat i w tym yerbę. Póki co mój numer jeden! Jak dla mnie idealna moc, smak i w ogóle cud miód i orzeszki :D
Jak ktoś z okolic, to mogę dać namiary na sklepik.

Jeśli nie lubisz mieć "kapcia" w buzi po kawie, ale wciąż potrzebujesz kopa z rana lub w pracy - polecam yerbę mate!

Mrush 

Wysłany: 2014-03-29, 19:04   

kynek_vava, trochę się z tym nie zgodzę :P
Ja zacząłem od Rosamonte, ale oczywiście nie 3/4 mate, bo to by chyba mnie zabiło ;)
Słabsza też ma i delikatniejszy smak.

Miałem ostatnio przyjemność spróbować stewi ... ktoś jeszcze próbował ?

kynek_vava 

Wysłany: 2014-03-29, 19:32   

Mrush ;)
Pisałem tak ogólnie jak dla mnie powinno to wyglądać. Każdy jest inny i powinien sam spróbować co i jak mu smakuje ;)

Co do stewii jest bardzo fajnie po tygodniu już nie ma potrzeby sięgania po biały cukier. Sam miałem rośliny i stewie w pastylkach. Pastylki sie wolniej rozpuszczają. I po stewii nie ma tego efektu jak po zwykłym słodziku, że czuje się potrzebe cukru.

Pijcie yerbe :8)

Mrush 

Wysłany: 2014-03-29, 20:04   

Ja dostałęm próbkę stewi w formie zmielonych liści. Rewelacja, słodkie, dużo słodsze od cukru, ale nie takie ... szkodliwe. Polecam.
No i oczywiście pijcie yerbę ;)

wojciechm 

Wysłany: 2016-07-04, 11:22   

Naczytałem się dużo o yerba, musze w końcu jej spróbować :)

benzulli 

Wysłany: 2016-11-15, 23:32   

Piję regularnie mówią, że zdrowa, kopa nie odczuwam, choc próbowałem dużo odmian (po kawie też nic nie czuję :8) ). Polecam, z żurawiną i pomarańczą szczególnie.

mitkag 

Wysłany: 2017-01-27, 10:22   

Ja kiedyś spróbowałem ale jakoś teraz już mnie do niej nie ciągnie...

joteka 

Wysłany: 2017-02-07, 17:09   

Ja uwielbiam pić yerbę!

locnar 

Wysłany: 2017-02-21, 04:45   

tez bardzo lubię!

wyproces 

Wysłany: 2019-03-05, 18:55   

Piłem, próbowałem. Jak dla mnie ma dość dziwny smak, ale może trzeba się przyzwyczaić.
Znałem gościa, który nauczył się to pić jak mieszkał w Peru. Cmokał to przez rurke. :-)

Odpowiedz do tematu