Baner Cytrusy Baner Egzotyka
Sklep z roslinami wloskierosliny.pl

Belka Forum Cytrusy

FAQ  Szukaj  Rejestracja  Zaloguj

Forum Cytrusy i Egzotyka Strona Główna » Cytrusy » Mandarynka » Mandarynka - Dominik

Mandarynka - Dominik
Autor Wiadomość

Dominik 

Wysłany: 2012-09-28, 09:32   Mandarynka - Dominik

Przedstawiam Wam moją mandarynkę klementynkę:

Linty 

Pomogła: 4 razy

Wysłany: 2012-09-29, 20:35   

Widzę, że kieszonkowe było spore, tyle zakupów. :bravo:

Kwiatki Linty i nie tylko...zapraszam

Dominik 

Wysłany: 2012-09-30, 21:25   

Nie byly spore ale uzbierane i teraz wkroczyłem na wyższy stopień cytromani i jestem po cytrusowej stronie mocy :mrgreen:

Jakaś taka myśl mi przyszła na wieczór

ewica65 

Pomogła: 18 razy

Wysłany: 2012-09-30, 22:04   

Czujemy sie częściowo za to odpowiedzialni i cieszymy się tym faktem!

Dominik 

Wysłany: 2020-10-18, 23:38   

Po wielu latach przerwy, gdzie wszystko co miałem zostało zjedzone przez przędziorki i inne robactwa, będąc już na studiach postanowiłem nieco wrócić do tego co było kiedyś i zakupiłem kilka cytrusów. Największy z nich to Mandarynka opisana po prostu jako "Mandarino, Citrus reticulata" Ktoś coś może wie więcej na jej temat, czy to jest określenie gatunku mandarynka czy może jakaś konkretna odmiana? W sklepie stała na zewnątrz gdzie temperatury w nocy spadały poniżej 10*, a aktualnie stoi na parapecie przy oknie południowo-zachodnim, gdzie bezpośrednie słońce pojawia się od ok 13:30-14 i staram się zraszać ją (jak resztę roślin) kilka razy dziennie od góry, aby ograniczyć ilość wody na pniu, aby nie wdały się jakieś np grzyby. Po przyjrzeniu się jej nie widać oznak, żadnych szkodników ale korzenie wystają na wierzch doniczki. Od spodu w połowie otworów widać jedynie keramzyt a w połowie ziemię bez korzeni i stąd pytanie: Czy należy ją przesadzić do większej doniczki czy może tylko podsypać ziemią u góry tak aby zakryć korzenie warstwą ziemi ok 1cm? Roślina widać owocowała oraz jest ze mną już ponad tydzień i jeszcze liście się nie sypią. W dzień staram się uchylać okno tak aby temperatura w pokoju odrobinę spadła (unikam przeciągów), a w nocy i gdy nie ma możliwości otworzyć/zostawić uchylonego okna wynosi ok 22-24 stopie.
Poniżej kilka zdjęć :D

Barol 

Wysłany: 2020-10-19, 08:59   

Bardzo ladna. Piekne zdrowiutkie liscie <bravo>

center80 

Wysłany: 2020-10-19, 09:58   

Citrus reticulata to gatunek Mandarynki ,a co kryje się według sprzedawcy to już trudno przewidzieć, powinien kryć się gatunek.
Ja bym wypłukał ziemie ile się tylko da i przesadził do podłoża do cytrusów i dodał do podłoża perlit, to podłoża zbite źle wróży, trudno dopasować podlewanie.

ar2r 

Wysłany: 2020-10-19, 18:37   

Niestety nie zgodzę się z przedmówcą. Obecnie nie jest dobra pora na wykonanie takiego zabiegu może to ją zabić. Jeżeli mandarynka rosła do tej pory w tej ziemi i ładnie wygląda to powinna wytrzymać do wiosny. Na wiosnę możesz próbować wymieniać ziemię ale przy okazji dobrze przytnij roślinę. Oczywiście zrobisz tak jak będziesz uważał.

center80 

Wysłany: 2020-10-19, 20:38   

Czy lepiej zostawić na zimę w złym podłożu w którym korzenie będą poddane próbie na swoją wytrzymałość, i być może cześć z nich nie dotrwa do wiosny(Taką sytuacje zakładam u osoby umiejącej dobrze podlewać takie podłoże). U osoby nie umiejącej podlewać pewnie skończy defoliacją rośliny lub śmiercią. I dlatego uważam, że lepiej by roślinie wymienić ziemię teraz, gdyż roślina jest mocniejsza i lepiej to zniesie.

Nie biorę tu pod uwagę innych warunków w jakich jest hodowany cytrus.

Sylwia76 

Pomogła: 4 razy

Wysłany: 2020-10-19, 20:51   

Czekałam z przesadzeniem do wiosny, niestety okazało się, że jest za późno.
Cytrus nie miał korzeni a tak pięknie wyglądał w dniu zakupu :(

Dominik 

Wysłany: 2020-10-20, 11:23   

Podlałem w czwartek tak, aby woda spłynęła do podstawka. Dzisiaj doniczka wciąż jest bardzo ciężka jakby roślina nie czerpała zbyt dużej ilości wody a do tego ziemia jest wciąż mocno wilgotna tuż pod powierzchnią, a do tego całość jest mocno zbita. W obawie przed utratą korzeni przesadzę ją w tym tygodniu do ziemi dla cytrusów wymieszanej z perlitem oraz keramzytem. Mam nadzieje, że po przesadzeniu nie będzie z rośliną, aż tak źle.

ar2r 

Wysłany: 2020-10-20, 16:49   

Wszystko zależy od umiejętności właściciela rośliny. Jeżeli będzie prawidłowo podlewał to roślinie nic się nie stanie. Ale z tego co napisał ostatnio mogą być problemy z podlewaniem. Oby nie skończyło się jak w tym temacie.

center80 

Wysłany: 2020-10-20, 18:49   

Jak jest dobry to i na kamieniach i piasku urośnie, tylko zastanawia mnie dlaczego nie uratowałeś w tamtym temacie cytrusa. Jak ktoś nie umie podlewać to przeleje nawet w Sierpniu, to lepiej dla niego i cytrusów, by hodował owadożery, albo Papirusy. Czekając do wiosny ze złą ziemią, jak ktoś nie umie podlewać, i tak nie nauczy się, a jak ktoś umie podlewać to lepiej zachowa przesadzonego cytrusa do Wiosny.

Okarynek1 

Wysłany: 2020-10-20, 19:36   

<brawo> Święte słowa.

Munia25 

Wysłany: 2020-10-28, 21:09   

Piękna mandarynka, czyżby zakupiona w LM ? :)

P.S Również pozdrawiam ! :D

Dominik 

Wysłany: 2020-11-08, 14:24   

Również w LM. Podczas przesadzania wykruszyłem jak najdelikatniej sporo ziemi, która była bardzo twarda, przesadziłem do nieco większej doniczki, ponieważ na bokach bryła korzeniowa wyraźnie wychodziła z ziemi dotykając mocno doniczkę. Mieszanka ziemia do cytrusów z perlitem i keramzytem. Zaczęła tracić trochę liści, które przed odpadnięciem żółkną, ale są to starsze liście więc biorąc pod uwagę fakt, że stoi na parapecie w pokoju gdzie temperatura waha się między 20-25 stopni wydaje mi się, że nie ma się o co martwić.

Odpowiedz do tematu