Baner Cytrusy Baner Egzotyka
Sklep z roslinami wloskierosliny.pl

Belka Forum Cytrusy

FAQ  Szukaj  Rejestracja  Zaloguj

Forum Cytrusy i Egzotyka Strona Główna »  Choroby, szkodniki, porady, identyfikacja - dotyczące wszystkich roślin poza cytrusami » Identyfikacja wszelkich roślin doniczkowych, ogrodowych » Nieznane Dżeja

Nieznane Dżeja
Autor Wiadomość

J-Cube 

Wysłany: 2012-09-01, 19:39   Nieznane Dżeja

Jak niektórym wiadomo to ostatnio tydzień spędziłem na mallorce :):
Niestety nie udało mi się zawitać do ogrodu botanicznego z powodów pieniężno-logistycznych. No i ciężko było oderwać się od plaży :P:

Cytrusów to tam jest niewiele z tego co widziałem, tylko limonke widziałęm, ale za to bardzo dużo różnych orzechów.
No i kilka innych ciekawych roślin, z których dwie mnie bardziej zainteresowały. Pierwsza to palma która rosła na posiadłości naszego gospodarza, bardzo ładnie wyrosła i strasznie mi się podoba. Pod wieczór mnóstwo ptaków tam przesiadywało, chyba jakaś knajpa tam była bo dobrze się bawiły :P:

Jak są młode to wyglądają w słowach mojej dziewczyny "jak duże ananasy" i rzeczywiście troche tak wyglądają. Tak czy siak napewno tak wielkim ananasem bym nie pogardził :P:

Owoce też jakieś mają

Kojarzy ktoś może co to za palma? :):

Drugie cosik to jakiś krzew chyba, nie mogłem się za dobrze przyjrzeć bo z autobusu go zobaczyliśmy. Ale dość ładne kwiaty ma ;):

ewica65 

Pomogła: 18 razy

Wysłany: 2012-09-01, 19:43   

Na przedostatnim zdjęciu chyba daktylowiec... Ale niech się lepsi ode mnie eksperci wypowiedzą.

J-Cube 

Wysłany: 2012-09-01, 19:56   

Tzn te pierwsze 3 zdjęcia to ta sama roślina, tak mi się wydaje, tylko w różnych stadiach rozwoju. Ta duża ma właśnie takie coś tylko jak na poniższych zdjęciach tylko na wysokim, prostym pniu. Zdjęcia daktylowców z googli wyglądają podobnie, tylko teraz który gatunek :P:
Może ktoś rozpozna ;):
Dzięki za naprowadzenie Ewo, ja się wybitnie nie znam na systematyce ;):

ewica65 

Wysłany: 2012-09-01, 20:05   

Ja też nie, ale ponieważ sama zbierałam spod takiej palmy takie owocki, potem się na forum pytałam co to jest i zdaje się że Czarodziej mi powiedział że to daktylowce.
Powiedz mi, czy pod tą palmą leżało dużo tych owocków? Bo ja sobie swego czasu nazbierałam chyba z tonę i przez długi czas nie chciało mi nic wykiełkować, a potem jak nagle wszystkie razem ruszyły, to nie wiedziałam co z tym robić i po ludziach rozdawałam...

MrGwyn 

Wysłany: 2012-09-01, 20:19   

Tamte kwitnące krzewy to na bank oleandry.

J-Cube 

Wysłany: 2012-09-01, 20:41   

Szczerze mówiąc to nie rozglądałem się za bardzo za tymi owockami ale nie wydaje mi się żeby tego leżało jakoś dużo. Może niedojrzałe jeszcze albo te ptaki je zjadały :P:

Dzięki MrGwyn :):

ewica65 

Wysłany: 2012-09-01, 22:14   

Teraz dopiero się przyjrzałam ostatniej focie, w spokoju i w okularach. MrGwyn ma rację, to oleandry. U mnie tubylcy mówią, że do rozmnażania (ukraść gałązkę i ukorzenić) najlepszy jest czerwiec. Z tym że kradziejstwa należy dokonać ostrożnie, bo podobno roślina jest silnie trująca w jakiś sposób. Zdaje się, ze soki ma trujące. Czyli że jak się ułamie gałązkę to potem tej ręki ani do oczu ani do buzi!!!!

J-Cube 

Wysłany: 2012-09-01, 22:23   

Wiki mówi że cała roślina ale głownie stanowi zagrożenie dla zwierząt które dużo spożyją, rzadko coś u ludzi się dzieje. Z drugiej strony też badane jest pod względem leczniczych właściwości więc ciekawa roślina. Ale dobrze wiedzieć Ewo, lepiej uważać i rzeczywiście nie pocierać sobie niepotrzebnie. Może sobie kiedyś sprawię jak się natknę :P:
Ostatnio zmieniony przez Piegowata 2012-09-13, 15:52, w całości zmieniany 1 raz  

dawid1714 

Wysłany: 2012-09-01, 22:35   

oj to prawda oleandry to trujące rośliny, ale jak im się oprzeć, takie śliczne

i nawet jest taki film "biały oleander" - przepełniona chęcią zemsty kobieta, podaje niewiernemu mężczyźnie truciznę, pochodzącą z jej ulubionych kwiatów - białych oleandrów

ewica65 

Wysłany: 2012-09-01, 22:47   

Przypomnij się w przyszłym roku w maju, to Ci podeślę gałązki. U mnie przed blokiem rosna różowe, czerwone i białe.

MrGwyn 

Wysłany: 2012-09-02, 10:50   

Ja też!! Ja tez bym poprosił! :kwiat:

ewica65 

Wysłany: 2012-09-02, 19:32   

No to się przypomnijcie gdzieś tak koło maja.

Odpowiedz do tematu