Baner Cytrusy Baner Egzotyka
Sklep z roslinami wloskierosliny.pl

Belka Forum Cytrusy

FAQ  Szukaj  Rejestracja  Zaloguj

Forum Cytrusy i Egzotyka Strona Główna »  Choroby, szkodniki, porady, identyfikacja - dotyczące cytrusów » Choroby roślin cytrusowych » Spleśniała ziemia

Spleśniała ziemia
Autor Wiadomość

Nina 

Wysłany: 2017-03-17, 11:47   Spleśniała ziemia

Witam serdecznie i proszę o pomoc.
Zimą w podłożu mojej kalamondyny pojawiły się robaki, coś co wyglądało jak małe białe pełzające larwy. Nie chciałam jej traktować chemią, ponieważ wiosną zeszłego roku przeszła armagedon i dopiero jesienią sytuacja sie ustabilizowała. Podlałam kalamondynę wodą z rozgniecionym czosnkiem. I od tego niestety spleśniało podłoże.
Reraz chcę ją przesadzić. Kupiłam topsin m. Tylko czy to odpowiedni środek? W sklepie tylko to mi polecono. Czy mogę w tym wymoczyć korzenie kalamondyny? W jakim stężeniu i jak długo?
Dzięki za wszystkie odpowiedzi
Nina

center80 

Wysłany: 2017-03-17, 12:36   

Topsin powinien pomóc ewentualnie Sarfun 500 SC

A czy wystąpienie pleśni nie ma związku ze zbyt dużą wilgotnością w doniczce ?

Sylwia76 

Pomogła: 1 raz

Wysłany: 2017-03-17, 12:39   

Mogą to być skoczogonki bądź larwy ziemiórek (dorosłe ziemiórki latają wokół roślin, a czasami w całym pomieszczeniu). Jedne i drugie zwykle żywią się obumarłymi częściami roślin. Aby pozbyć się skoczogonków można wstawić donicę z rośliną do pojemnika z wodą tak, by zakryła podłoże. Po kilku minutach skoczogonki wypłyną – wtedy należy je wylać z wodą. Dorosłe ziemiórki wyłapuje się na tzw. żółte tabliczki, larwy można zwalczać preparatem chemicznym Nomolt 150 SC . Możesz też spróbować wymienić ziemie, ale poczekaj na opinie bardziej doświadczonych , może ktoś ma lepszy pomysł i wstaw zdjęcia.

Nina 

Wysłany: 2017-03-17, 12:43   

Raczej nie. Ucząc się na błędach zapewniłam w tym roku kalamondynie niemal idealne warunki do zimowania. Niewiele ją podlewałam.

W jakim stężeniu zastosować w topsin? Na ulotce są podane tylko stężenia do spryskiwania. I jak długo ją pomoczyć?

Nina 

Wysłany: 2017-03-17, 12:48   

Sylwia,
Czosnek pomógł na robaki, nie ma ich już. Niestety przyplątała się pleśń :/
Próbowałam zidentyfikować co to za robaki, ale do niczego nie pasowały. Nie przeobrażały się też w nic latającego czy skaczącego.

Sylwia76 

Wysłany: 2017-03-17, 13:24   

To wymień ziemie, ja dwa dni temu dostałam pestkowce w opłakanym stanie pleśń też była, wymieniłam całą ziemie.
Topsin stężenie 0,10 %.

Nina 

Wysłany: 2017-03-17, 14:37   

Dzięki za podanie stężenia. Właśnie mam zamiar wymienić ziemię, tylko chciałam się poradzić doświadczonych ludzi jak zadziałać z topsinem, żeby wymordować pleśń a nie zaszkodzić roślinie. Nie mam doświadczenia ze środkami grzybobójczymi. Jak długo moczyć w roztworze korzenie?

Sylwia76 

Wysłany: 2017-03-17, 16:58   

Wystarczy na 2- 3 minuty zanurzyć je w topsinie, nie należy obsuszać korzeni przed włożeniem do nowego podłoża, namoczone, będą się lepiej układać w doniczce, nie podlewać od razu .

Nina 

Wysłany: 2017-03-22, 13:05   

Dziękuję za rady. Roślinka już przesadzona :)

Odpowiedz do tematu