Baner Cytrusy Baner Egzotyka
Sklep z roslinami wloskierosliny.pl

Belka Forum Cytrusy

FAQ  Szukaj  Rejestracja  Zaloguj

Forum Cytrusy i Egzotyka Strona Główna »  Rośliny egzotyczne, inne doniczkowe » Kaktusy, sukulenty i rośliny kaudeksowe » Kaktusy Robsona

Kaktusy Robsona
Autor Wiadomość

Robcioo 

Wysłany: 2017-08-29, 01:20   Kaktusy Robsona

Kontynuacja (poniekąd) tego tematu, ale już bez badania kwestii zimowania:

http://www.cytrusy.net.pl...957d7955473d77b

Bardzo podszkoliłem się pod względem kaktusów oraz zacząłem rozpoznawać ich nazwy. Podsumowując temat sprzed lat to jak najbardziej można zimować kaktusy w zupełnym mroku. Wszystkie przeżyją, ale...o tym później. Gwarantem takiego sposobu zimowania oraz kwitnięcia są mammillarie, rebutie/aylostery, lobivie oraz echinopsisy.

Zimować można tylko wtedy, kiedy mamy pewność, że rośliny mają SUCHE podłoże. Jeżeli nie mamy takiej pewności, wyciągamy z ziemi, przesuszamy kilka dni, wrzucamy do pudełka, a wraz z nim do ciemnej piwnicy. Czynność robimy około października/listopada (zależy, czy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera). . NIE PODLEWAMY!!! Zapominamy aż do marca :) Zdjęcia z tego roku :)

Robcioo 

Wysłany: 2018-04-08, 21:56   

Po dzisiejszej rozmowie z Proboszczem (jakby to nie brzmiało) postanowiłem powyciągać kaktusy z piwnicy. Niestety, okazało się, że całkowicie są zaatakowane przez wełnowce. Prawdopodobnie przywlokłem je z jakimś marketowym nabytkiem. Początkowo patyczkiem zmywałem tylko część nadziemną, jednakże po wyciągnięciu jednego z nich, zauważyłem je też na korzeniach. Decyzja była jedna - całkowite mycie. Operacja trwała z dwie godziny. Istnieje ryzyko i to dość duże, że kaktusy tego nie przeżyją. Pobudka w formie mycia i to dość intensywnego, może spowodować gnicie. Ale ryzykujemy. Za kilka dni będę musiał zrobić segregację i umieścić je w jakichś fajnych donicach. Mam nadzieję, że mam już po szkodnikach, jednakże w razie czego, za jakąś chemią się rozejrzę.

center80 

Wysłany: 2018-04-08, 22:02   

A nie można było je opryskać,albo czymś podlać na Wełnowce ?

Robcioo 

Wysłany: 2018-04-08, 22:18   

I właśnie tu Center jest problem. Bo generalnie gdyby to było późną wiosną i latem to ok, natomiast teraz podlanie chemią kaktusy, które nie miały wody przez pół roku to dla nich 100% śmierć. No chyba, że tylko pryskać, to może byłoby rozwiązanie. Wybrałem mniejsze zło, gdyż faktycznie całe zostały zalane, ale teraz schną. Po podlaniu, dalej by miały wilgotne podłoże. Najbardziej zostały zaatakowane te z żółtymi kwiatami - niestety tę familię musiałem porozdzielać i każdego malca z osobna obmyć. Szkoda, na nich najbardziej mi zależy. Są to kaktusy, które kwitną od wiosny do jesieni, cały czas i w grupie wyglądają najlepiej. No niestety...

Dopisano 13.04.2018

Zostawiłem kilka kaktusów. Reszta poszła aut. Ziemia bezczelnie zła, bo biedronkowa, ale nic na szybko nie mogłem im zaoferować. W zeszłym roku w jednej skrzynce tak rosły i było ok. Ale piasek wskazany...

mietek77 

Wysłany: 2018-04-17, 21:56   

Wyglądają elegancko. :) Ja mam jednego malutkiego, a w zasadzie ma go moja córcia. Dużo się trzeba napocić by zakwitły? <?>

Robcioo 

Wysłany: 2018-04-18, 00:02   

Nic się nie męczysz. Jedyny warunek to spoczynek zimowy w chłodzie (5-10 stopni), najlepiej w świetle, ale jak nie ma to też da radę. Zero podlewania od października-listopada do kwietnia.

Odpowiedz do tematu