Baner Cytrusy Baner Egzotyka
Sklep z roslinami wloskierosliny.pl

Belka Forum Cytrusy

FAQ  Szukaj  Rejestracja  Zaloguj

Forum Cytrusy i Egzotyka Strona Główna »  Rośliny egzotyczne, inne doniczkowe » Storczyki - orchidarium w domu » Storczyki - odmładzanie

Storczyki - odmładzanie
Autor Wiadomość

Robcioo 

Wysłany: 2017-10-08, 21:00   Storczyki - odmładzanie

Witam!

Od dłuższego czasu staram się znaleźć w Internecie informacje na temat odmładzania storczyka, który jest już sporo wyrośnięty. Niestety, mowa wszędzie tylko i wyłącznie o przycinaniu pędu kwiatowego i tyle. Dlatego piszę tutaj, może ktoś z ekspertów będzie w stanie odpowiedzieć na moje pytanie :)

Storczyk, o którym mowa - jest u mnie ze 4 lata. Przez ten czas sporo urósł w górę (na zdjęciu średnio to widać, bo pokazana jest niewłaściwa strona :) . Czy storczyki można przyciąć w poprzek, tak jak pokazuje czerwona linia? Czy ktoś stosował taką metodę odmładzania? Oczywiście, nie chodzi mi o uzyskanie dwóch roślin, a po prostu o odchudzeniu roślinki, gdyż nie mieści się już w doniczce :)

Przy okazji dodam, że odkąd zmieniłem sposób opieki nad roślinkami, strasznie szybko nabierają "ciała" i kwitną jak szalone po kilka pędów i na tych pędach dodatkowe rozgałęzienia są!. Na początku roku zakupiłem nawóz w Biedronce pod nazwą "Gardenic", ale produkowany przez firmę Agrecol. Podlewam TYLKO wodą przefiltrowaną co jakieś dwa tygodnie z tym nawozem. Wlewam im po prostu do doniczki wodę do pełna, po godzinie odlewam i tyle. Po kilku latach bezczynności, na początku tego roku zaczęło się. Pędy tak długie, że nie mam patyczków do takich rozmiarów! Kwiaty utrzymywały się przez ponad pół roku. Dwa miesiące temu zastosowałem przesuszenie, gdyż kwiatki zaczęły opadać. Poszły w stan spoczynku (dwa, bo jeden jak widać coś nie chce). Aktualnie zaczynają drugie kwitnienie (nowe pędy zaczęły rosnąć i z dołu i ze starych), które pewnie potrwa do około stycznia i znowu zrobimy stan spoczynku. Wraz z kwiatami, liście także rosną coraz większe - stąd konieczność ich odmładzania, bo powoli nie mieszczą się już na parapecie :(

Jak zakwitną, oczywiście pochwalę się :8)

MariooT 

Wysłany: 2017-10-09, 19:31   

Chcesz tak ciachnąć korzenie po czerwonej kresce? Ja bym tak nie robił, korzeni w ogóle bym nie ciął tylko trzpień pod spodem jak jest zbyt duży i bezlistny. Po cięciu musisz odczekać aby wyschło w przeciwnym razie może coś się przyplątać.

Robcioo 

Wysłany: 2017-10-10, 00:14   

No niekoniecznie w taką prostą linię, po korzeniach - to był tylko przykład :) . Ale to, co siedzi w doniczce, musiałoby być wycięte (czyli korzenie częściowo też). I obawiam się, że to może zabić roślinę. Nie mam serca testować u siebie. Może wiosną zrobię eksperyment w pracy, na czyimś storczyku :P

Odpowiedz do tematu