Baner Cytrusy Baner Egzotyka
Sklep z roslinami wloskierosliny.pl

Belka Forum Cytrusy

FAQ  Szukaj  Rejestracja  Zaloguj

Forum Cytrusy i Egzotyka Strona Główna »  Rośliny egzotyczne, inne doniczkowe » Rośliny owadożerne i wodne » Rosiczki Mietka77

Rosiczki Mietka77
Autor Wiadomość

mietek77 

Wysłany: 2017-09-16, 14:35   Rosiczki Mietka77

Na pierwszym zdjęciu są dwa gatunki -drosera ultramafica x spatulata
N drugim zdjęciu - drosera madagascariensis
Na trzecim zdjęciu - drosera capensis
Pierwszą i trzecią roślinkę mam z nasion. :) Trochę sobie poczekałem.
Muszę przyznać, że myśl o uprawie rosiczek przyszła mi w czasie plagi ziemiórek i mącznika koło moich cytrusów i kawy. Stwierdziłem, że będę miał naturalny pożeracz robactwa. Porozstawiałem rosiczki między zaatakowanymi roślinami i czekałem <bandit> . Szybko było po problemie. <haha>

[ Dodano: 2017-09-16, 20:36 ]
Oczywiście się pomyliłem, bo na drugim zdjęciu jest drosera capensis,a na trzecim drosera madagascariensis . <oops>

center80 

Wysłany: 2017-09-16, 20:22   

Rosiczki mają jedną wadę, jak są starsze jak wyłysieją dołem gorzej wyglądają

MariooT 

Wysłany: 2017-09-17, 11:54   

Dobry pomysł z tymi rosiczkami na ziemiórki. Spróbuję zastosować
Do 2 lat nie mogę sobie z nimi poradzić, szczególnie dokuczają mi w zimie.
Próbowałem już chyba wszystkiego żółtych pojemników z wodą, piwa, lepów i nic. Udaje się tylko trochę ograniczyć.
Przyczyną jest zastosowanie najprawdopodobniej ziemi z marketu. O ile cytrusy mogę przesuszyć o tyle skrzydłokwiatów i cibory nie da rady.

mietek77 

Wysłany: 2017-09-17, 21:55   

Drosera capensis jest najlepszym łowcą i najprostsza w uprawie. Nie kosztuje dużo, można sobie jeszcze taniej nasiona i wysiać samemu. Ja mam w kilku miejscach między innymi roślinami. Faktem jest, że starsze egzemplarze nie wyglądają super. Łatwo można temu zaradzić odmładzając uprawę. Drosera capensis łatwo się rozmnaża również z sadzonek liściowych. Mając starszy egzemplarz masz też nasiona. Dla tego jest wybór. :)

center80 

Wysłany: 2017-09-17, 22:25   

To ja jeszcze dodam, że można rozmnażać przez podział rozet, bo z czasem pojawiają się nowe

MariooT 

Wysłany: 2017-09-17, 23:29   

Nawet z tej okazji wybrałem się do Leroy Merlin. Rosiczek nie było, za to kupiłem z przeceny dzbanecznik, niestety dzbanki uschnięte będę go reanimował. Sądzę, że to już nie czas na kupowanie jakichkolwiek roślin, trzeba poczekać do wiosny.

mietek77 

Wysłany: 2017-09-18, 13:38   

MariooT napisał/a:
Nawet z tej okazji wybrałem się do Leroy Merlin. Rosiczek nie było, za to kupiłem z przeceny dzbanecznik, niestety dzbanki uschnięte będę go reanimował. Sądzę, że to już nie czas na kupowanie jakichkolwiek roślin, trzeba poczekać do wiosny.

Rosiczkę można kupić przez sklep internetowy np. roraima lub alegro. Dzbaneczniki i tak w nowym miejscu zrzucają często dzbanki, więc za dużo nie straciłeś. :) Jaki kultywar kupiłeś?Musisz ustawić go w jednym miejscu i nie ruszać doniczki. Można zaznaczyć sobie flamastrem na doniczce, żeby np. podczas mycia okna nie ustawić go odwrotnie. Musi mieć jasno, ale nie słonecznie. Ja trzymam go na podstawce z ciągle wilgotnym keramzytem. Radzę postawić go z dala od otwieranego okna. Bo w zimie może być źle. I oczywiście podlewać miękką wodą. Jak masz żarówkę do roślin to możesz go zacząć doświetlać.

MariooT 

Wysłany: 2017-09-18, 17:56   

Kultywar sam oceń nie mam pojęcia, stare liście bordo młode zielone na doniczce pisało Nepenthes mix.
Jak radzisz przesadzić roślinkę czy czekać do wiosny jest w bardzo małej doniczce?
Trzymam ją na razie pod butelką pet i tak planowałem do wiosny

mietek77 

Wysłany: 2017-09-18, 20:25   

MariooT napisał/a:
Kultywar sam oceń nie mam pojęcia, stare liście bordo młode zielone na doniczce pisało Nepenthes mix.
Jak radzisz przesadzić roślinkę czy czekać do wiosny jest w bardzo małej doniczce?
Trzymam ją na razie pod butelką pet i tak planowałem do wiosny

Wydaje mi się, że jest to Nepenthes sanguinea. :) Ja bym go teraz nie przesadzał bo dzbaneczniki mają bardzo płytki system korzeniowy. Spokojnie wytrzyma w niej do przyszłej wiosny. Można go trzymać poza terrarium i na pełnym słońcu tylko dbać o wilgotność.. Od słońca liście wybarwią się na bordowo. W zimie warto go doświetlić. Na aliexpress za 3$ kupisz żarówkę. :)

MariooT 

Wysłany: 2017-09-18, 22:11   

No właśnie, tak jak teraz czytam to potrzebują dodatkowych zabiegów, typu zwiększenie wilgotności otoczenia, doświetlanie w zimie. Są to dość kłopotliwe zabiegi.

Jakąś konkretną żarówkę masz na myśli?

na pewno musi mieć 6500K dobry stosunek wielkości lumenów do mocy mają żarówki led typu filament (4w - 490lm)

mietek77 

Wysłany: 2017-09-18, 22:48   

Ja i moi koledzy mają chińskie z aliexpress i są zadowoleni. Do małego kwiatka mała żarówka. :)

Robcioo 

Wysłany: 2017-10-11, 21:50   

Przydałoby mi się takie coś na ziemiórki - znowu się pojawiły wraz z ziemią z Leroy-a :? Dziś widziałem w Brico Marche takie małe dzbanuszki - aż korciło mnie by wziąć, ale 22 złote to chyba sporo, jak za małą roślinkę, co?

mietek77 

Wysłany: 2017-10-12, 19:37   

Na ziemiórki tylko Rosiczka przylądkowa ( drosera capensis ) :) Dzbaneczniki wspaniale się prezentują, ale łowne to one nie są. :( Sam mam dzbanecznika bloody mary.

center80 

Wysłany: 2017-10-12, 19:52   

Bloody Mary jest bardzo ładny, Tłustosze też są dosyć czepialskie

Odpowiedz do tematu