Baner Cytrusy Baner Egzotyka
Sklep z roslinami wloskierosliny.pl

Belka Forum Cytrusy

FAQ  Szukaj  Rejestracja  Zaloguj

Forum Cytrusy i Egzotyka Strona Główna »  Choroby, szkodniki, porady, identyfikacja - dotyczące cytrusów » Porady dotyczące cytrusów i ich uprawy, pozostałe problemy związane z cytrusami » Uprawa cytrusów » Domowa szklarnia - na zimę i nie tylko

Domowa szklarnia - na zimę i nie tylko
Autor Wiadomość

AlexFM 

Wysłany: 2017-09-30, 01:40   Domowa szklarnia - na zimę i nie tylko

Witam,

Jak to zwykle bywa (albo to może tylko ja ??) pewne projekty rodzą się zupełnie przez przypadek i niechcący. Chociaż słowo niechcący może wydawać się dość mało trafne ale po kolei. Od jakiegoś czasu w moim domu bardzo mocno wzrosła konsumpcja cytrusów. Zupełnie przez przypadek w jednej z dyskusji ze znajomymi o tym fakcie ktoś rzucił hasło że widział u kogoś w domu ładne cytryny i pomarańcze .... tak oto doszedłem do etapu na którym właśnie projektuje swoją domową szklarnię <głupek ze mnie>

Na tym etapie mam całe mnóstwo pytań (część z nich zadałem przy okazji wątku o stanie zdrowie moich zmartwień) i doszedłem do wniosku że zebranie tego wszystkiego w jednym miejscu może być ciekawym pomysłem dla większej ilość użytkowników a być może kogoś zainspiruje do podobnych "wykroczeń" :) Wszak cytrusoholików tu widzę dostatek.

Ponieważ może się przewijać wiele różnych wątków (np: konstrukcja, podłoże, napowietrzenie) chciałbym dla utrzymania porządku zaproponować podział na:

1. Konstrukcja
2. Podłoża
3. Wilgotność
4. Podlewanie
5. Napowietrzanie
6. Naświetlanie

Jeśli odpowiadając lub dopytując o coś będziemy używać przed tekstem nazwy kategorii bardzo ułatwi to prowadzenie dyskusji oraz wyszukiwanie konkretnych informacji dla osób zainteresowanych czy to całością czy tylko jakimś wycinkiem całego tematu.

Po tym przydługim wstępie pora na creme de le creme......

Konstrukcja

a) Stopy - 4 x 10 cm - aby umożliwić łatwy dostęp podczas sprzątania (drewno)
b) Rama zew - 117 x 63 x 15 (drewno)
c) Rama wew - 105 x 55 x 15 - zakładam 2 rzędy po 4 doniczki (20x20/doniczka) plus 5 cm luzu z każdej strony (drewno)
d) Pokrywa - 111 x 61 x 65 - (poliwęglan / plexi / szkło)

Pokrywa jako całość będzie osadzana pomiędzy dwoma ramami dla stabilności oraz szczelności. Będzie ją można również całkowicie zdjąć na okres letni kiedy będzie wystawiana na taras.

Wymiary: (długość x szerokość x wysokość)

Pytania:
1. Zastanawiam się nad wykorzystaniem 1-3 cm na spodzie aby przygotować miejsce w którym nadmiar ewentualnej wody mógłby swobodnie spływać - trochę zainspirowały mnie Self-Watering Raised Beds. Czy ma to sens i ewentualnie czy gra jest warta świeczki ??
2. Cały czas zbieram informacje na temat materiału na pokrywę. Ma ktoś doświadczenie na tym polu, szczególnie jeśli chodzi o poliwęglany i plexi ?? Czy może nie ma co wydziwiać i postawić na szkło ??

2. Podłoża

Na chwilę obecną jestem na etapie zamawiania mieszanki torf/kora/perlit. Wyczytałem również na tym forum ciekawą radę odnośnie gliny wędkarskiej i szczerze mówiąc jak wpadnie mi w ręce do czasu kiedy wszystko będzie gotowe możliwe że też ją wyprażę i dodam.

3. Wilgotność

Nad tym będę musiał posiedzieć najdłużej. Mój dom ogrzewany jest powietrzem i mimo maksymalnego ustawienia wilgotności powietrze mimo wszystko jest w środku dość mocno suche. To będzie więc wymuszać na mnie podniesienie wilgotności wewnątrz szklarni i szczerze mówiąc póki co nie mam pomysłu na to. No może poza umieszczeniem po prostu w środku dwóch otwartych zbiorników z wodą.

Pytania:
1. Ma ktoś wiedzę na temat jakiegoś systemu (mechanicznego/automatycznego) podnoszącego wilgotność ??
2. Mógłby sie ktoś podzielić wiedzą w jaką wilgotność wewnątrz powinienem "celować" ??

4. Podlewanie

Temat mocno powiązany z poprzednim czyli wilgotnością, ale tutaj chciałbym się skupić bardziej na praktycznym podejściu. Wcześniej wspomniałem o inspiracji Self-watering'ami ale maty kapilarne i tego typu rozwiązania też może warto wziąć pod uwagę ??

5. Napowietrzanie

W części o konstrukcji wspomniałem o tym że cała pokrywa będzie możliwa do zdjęcia, ale poza tym planuję jedną z nich zrobić uchylną lub korzystając z przykładu green-farm'ów zamontować dwa wentylatory (in/out) które w łatwy sposób można sterować (siła, czas pracy, pora). Chętnie dowiem się jakie zdanie macie na ten temat

6. Naświetlanie

Jako że szklarnia ma być przede wszystkim zimowym domem warto pomyśleć o podświetleniu. Widziałem na tym forum szczątkową dyskusje na ten temat i chętnie chciałbym pogłębić temat. Poza tym ponieważ wymiary całości będą dość spore i całość drewna będzie dopasowana kolorystycznie do reszty warto również pomyśleć nad walorem estetycznym. Gdyby w grę wchodziło doświetlanie w całości konstrukcji trzeba będzie jeszcze przewidzieć miejsce na wpuszczenie kabli elektrycznych i zamontowanie lamp.

To na początek. W momencie kiedy to piszę właśnie tworzę pierwsze koncepcyjne rysunki techniczne także jeśli ktoś będzie zainteresowany to potem je mogę tu wrzucić. Oczywiście na bieżąco będę mógł też nanosić korekty jeśli zechcecie wspomóc mnie radą, podpowiedzią czy gotowymi rozwiązaniami.

center80 

Wysłany: 2017-09-30, 09:22   

AlexFM napisał/a:
Pytania:
1. Ma ktoś wiedzę na temat jakiegoś systemu (mechanicznego/automatycznego) podnoszącego wilgotność ??
2. Mógłby sie ktoś podzielić wiedzą w jaką wilgotność wewnątrz powinienem "celować" ??

Można kupić nawilżacze powietrza,ale jak to będzie zamknięte to powinna wilgotność być wystarczająca.
Dla cytrusów wilgotność nie powinna spadać poniżej 50 procent

AlexFM 

Wysłany: 2017-10-02, 06:31   

Projekt nabiera kształtu

Okarynek1 

Wysłany: 2017-10-02, 06:42   

<myśli> Super projekt i wykonanie,szkoda że tylko dla maluszków.

AlexFM 

Wysłany: 2017-10-02, 18:20   

Stanowisko
W ramach uzupełnienia tak wygląda ich miejscówka:

Duża witryna jest praktycznie na osi południa a mała zachodnia

Konstrukcja

Przestrzeń dla roślin to 65 cm (15 cm to wysokość ramy + 50 cm przeszklenia) ponieważ założenie jest takie że 50 cm drzewko (mówimy o wysokości ponad glebą) powinno być już na tyle mocne aby móc funkcjonować bez dodatkowych "wspomagaczy". Jeśli tutaj popełniam błąd w logice dajcie znać póki jeszcze czas.

(poza tym nie widzę kłopotu aby to przeprojektować na potrzeby większych drzew)

Oświetlenie

W wątku Zimowanie Cytrusów] jest sporo przydatnych informacji ale .... Ktoś podniósł argument (Okarynek1?) że to przede wszystkim ma być estetyczne i cieszyć oko a dopiero w drugiej kolejności warunki mają być najlepsze z możliwych i w takiej kolejności chciałbym się do tego zabrać. Pytanie jak te Ledy wyglądają w praktyce i czy nie dominują w pomieszczeniu z innym źródłem światła. Fajnie by było gdyby ktoś wrzucił jakieś zdjęcie jak to wygląda w praktyce (Mietek77 może ??)

Druga sprawa to dobór mocy i ilości tych świateł. Roślin póki co będzie 8 w czterech rzędach a wysokość pokrywy to 50 cm. Jak to policzyć ??

Jeśli oświetlenie miałoby być wewnątrz dość kłopotliwe będzie zdejmowanie całego przeszklenia (chce aby to było możliwe) na lato lub aby wykonać jakieś prace przy roślinach. Poza tym zasłonięcie całej góry blachą spowoduje ograniczenie dostępu słońca.

Napowietrzenie

Kolejny dylemat. Mam do wyboru 3 opcje i szczerze mówiąc nie bardzo wiem czy mam choćby swojego faworyta. Opcje:

1. Wszystkie boki pokrywy są nieruchome a napowietrzanie będzie oparte na wentylatorach
2. Dwa mniejsze boki będą podzielone i 20-30 cm (licząc od góry) część będzie uchylana
a) uchylana tak -> \
b) uchylana tak -> /
3. Otwierana będzie górna pokrywa

Jak myślicie ??

Robcioo 

Wysłany: 2017-10-23, 20:51   

No i co z tą konstrukcją? Ruszyła coś budowa? Czy gdzieś, coś przegapiłem? :)

AlexFM 

Wysłany: 2017-10-29, 12:59   

Robcioo napisał/a:
No i co z tą konstrukcją? Ruszyła coś budowa? Czy gdzieś, coś przegapiłem? :)

Wersja finalna jeszcze nie. Mam pierwsze wstępne wyceny elementów (całość ok. 2 tyś zł bez osprzętu). Na chwile obecną zbudowałem z dostępnych
materiałów dużo mniejszą wersje testową aby zobaczyć co uwzględnić przy finalnym projekcie (jest tego trochę).

Jak wersja finalna będzie gotowa będę uzupełniał wątek o plan i budowę :)
Ostatnio zmieniony przez Okarynek1 2017-10-29, 14:26, w całości zmieniany 1 raz  

Robcioo 

Wysłany: 2017-10-30, 00:02   

2 tysiące??! A co to - ze złota będzie? ;) . Przecież zdecydowanie taniej wychodzi akwarium z podstawkiem (ew. szafką). Co Cię tak dużo kosztuje?

AlexFM 

Wysłany: 2017-10-30, 08:34   

Robcioo napisał/a:
2 tysiące??! A co to - ze złota będzie? ;) . Przecież zdecydowanie taniej wychodzi akwarium z podstawkiem (ew. szafką). Co Cię tak dużo kosztuje?

Estetyka proszę Pana :) No i fakt że wymyśliłem dość wiele wariantów na raz jak choćby:

- przeszklenie musi być zdejmowane w całości - szkło więc odpada (waga) - wyceny plexi i poliwęglanów mam na ok. 1 tyś zł (materiał + wykonanie)
- całość musi być demontowalna (żadnych klejeń itd)
- drewno to jakiś egzotyk (teak chyba)

Wiem że można to zrobić wiele taniej i szybciej ale..... ja lubię "hard way" bo cieszy bardziej :)

[ Dodano: 2017-11-15, 20:36 ]
Ponieważ wszystko strasznie długo trwa a wyceny które dostaje z różnych miejsc są absurdalne (12 zł/szt za wywiercenie jednego otworu - 20 zł/szt za duże -> w sumie będzie ich około 20) postanowiłem trochę tymczasowo zmienić podejście.

Oczywiście zmiana była efektem przypadku.... ot szukając czegoś na olx'ie znalazłem człowieka który wyprzedawał akwaria za bezcen. I to dosłownie bezcen bo za 170L akwarium (120x40x35) plus mniejsze 40x40x40 zapłaciłem 25 zł (zdjęcia w galerii z dzisiejszą datą)

Właśnie tra oczyszczanie z kamienia, emalii i innych pozostałości po hobby poprzedniego właściciela.

Mam nadzieję że w końcu temat ruszy sprawniej, gdyż teraz masa roboty w moich własnych lewych rękach :)

Trzymajcie kciuki <modli>

Robcioo 

Wysłany: 2017-11-15, 23:30   

Tych zdjęć nie widzę, ale faktycznie - trafiłeś w super promocję!!! Sam bym kupił! I uważam, że poszedłeś we właściwym kierunku! Akwarium/oszklenie zawsze możesz urozmaicić - dodać drewniane rogi, kanty. Dać drewniane obramowanie, stolik itd. Możliwości full. Najważniejsze, że masz już "bebechy" :)

Trzymam mocno kciuki!

No i zdjęcia zobaczyłem :) . Masz trochę tego czyszczenia, a z szyb ciężko schodzi. Da radę, ale współczuję :)

Materiał masz świetny. Ja bym te akwaria włożył w w drewniany, dekoracyjny szkielet. A takie coś, to mega prosta sprawa. Możesz nawet kupić zwykłe deski, pociąć odpowiednio, połączyć i pomalować. Ja teraz mam mniejszy projekt - no może projekcik, czyli karmnik :D . Z małym może poszalejemy w weekend :) .

AlexFM 

Wysłany: 2017-11-16, 01:43   

Robcioo napisał/a:
No i zdjęcia zobaczyłem :) . Masz trochę tego czyszczenia, a z szyb ciężko schodzi. Da radę, ale współczuję :)

Nie jest źle. Emalia schodzi całymi płatami, kamień potraktowałem kwaskiem i żyletką reszta to szare mydło. Tą mniejszą kostkę ogarnąłem w jakies 20-30 min więc jest dobrze.[/quote]

Robcioo napisał/a:
Materiał masz świetny. Ja bym te akwaria włożył w w drewniany, dekoracyjny szkielet. A takie coś, to mega prosta sprawa. Możesz nawet kupić zwykłe deski, pociąć odpowiednio, połączyć i pomalować. Ja teraz mam mniejszy projekt - no może projekcik, czyli karmnik :D . Z małym może poszalejemy w weekend :) .

Taki jest generalnie zamysł (projekt jest wyżej w tym wątku jak również w galerii (folder 02.10.2017). Zresztą jeśli ktoś ma jakieś pomysły lub wskazówki jak ten projekt ulepszyć lub "ufunkcjonalnić" to teraz jest TEN MOMENT aby się tym podzielić zanim nie będzie za późno :D

Ps. Pochwal się później tym karmnikiem.....

[ Dodano: 2017-11-18, 02:09 ]
Mały update:

Zaczynam testować wiatraki, czujniki i sterowniki.

Na pierwszy ogień stare Thermaltake'i 12x12cm, automatyczny sterownik z wyświetlaczem i czujnikami z jednej z obudów. Nie miałem żadnego zasilacza który by podołał więc jako PSU robi stary media bank (hej! jest na pilota tak ?? <mrgreen> )

Gdyby ktoś potrzebował jakiś szczegółów lub miał jakieś wskazówki odnośnie cyrkulacji lub/i wymianie powietrza to teraz jest super czas....

Zdjęcia w galerii w razie gdyby ktoś miał za dużo wolnego czasu :8)

Robcioo 

Wysłany: 2017-11-18, 15:23   

Mam masz zamiar mieć cytrusy, czy też jakieś konopie? ;) .

Mam rozumieć, że będą dwa wiatraki - jeden ciągnie powietrze z zewnątrz, a drugi wydala powietrze na zewnątrz? To powietrze będzie wiało bezpośrednio na rośliny? Nie będzie ich wysuszać? Nie jestem przekonany do tego napowietrzania, jak dla mnie wystarczy, aby była tam jakaś cyrkulacja powietrza - czyli uchylne drzwiczki po jednej i drugiej stronie szklarni. Planujesz jakieś ogrzewanie?

Edit: Widzę, że już wiatraczek w małej szklarence jest. Jestem ciekawy jak udaje Ci się sterować prędkością tego wiatraczka. Nadal obawiam się o wysuszanie roślin, gdy pęd powietrza będzie za mocny.

AlexFM 

Wysłany: 2017-11-19, 04:26   

Robcioo napisał/a:
Mam masz zamiar mieć cytrusy, czy też jakieś konopie? ;)

Nie, tylko cytrusy i kawa.

Robcioo napisał/a:
Mam rozumieć, że będą dwa wiatraki - jeden ciągnie powietrze z zewnątrz, a drugi wydala powietrze na zewnątrz? To powietrze będzie wiało bezpośrednio na rośliny? Nie będzie ich wysuszać? Nie jestem przekonany do tego napowietrzania, jak dla mnie wystarczy, aby była tam jakaś cyrkulacja powietrza - czyli uchylne drzwiczki po jednej i drugiej stronie szklarni. Planujesz jakieś ogrzewanie?

Edit: Widzę, że już wiatraczek w małej szklarence jest. Jestem ciekawy jak udaje Ci się sterować prędkością tego wiatraczka. Nadal obawiam się o wysuszanie roślin, gdy pęd powietrza będzie za mocny.

Docelowo na pewno będzie potrzeby jeden pompujący i jeden wyciągający. Co do tego czy dodatkowo będzie jeszcze jeden zapewniający stałą cyrkulację jeszcze nie wiem. Myślę że będzie to zależało od tego jak rozwiąże kwestię temperatury i wilgotności. Już na tym etapie wiem że nie będzie to łatwe. Na razie w środku są 3 czujniki temperatury (na różnych wysokościach) i zmieniam położenie wiatraka. Był już ustawiony na górnej ściance, bocznej i na spodzie aby sprawdzić jak to się w ogóle będzie zachowywało. Póki co chyba na dłuższy czas zostawię go na spodzie ustawionego pionowo i zobaczę jaki to będzie dawało efekt w dłuższym okresie czasu.

Jeśli chodzi o samo sterowanie obrotami to na chwilę obecną są dwa: Sterownik z wyświetlaczem i mały ogranicznik z potencjometrem. Ten pierwszy jest ustawiony na 25 stopni po przekroczeniu których zwiększa obroty o 20% do ok. 700 obrotów/min. Ten ręczny jest ustawiony na minimum więc wiatrak obraca się ledwo ledwo. Na razie zakładam dwie sesje dziennie po ok. 1h. W między czasie czytam jak ludzie robią to w przeróżnych paludariach :)

Ogrzewanie i oświetlenie są następne w kolejce, choć nie wiem czy będzie potrzeba ogrzewania dodatkowego szczerze mówiąc....

Odpowiedz do tematu