Baner Cytrusy Baner Egzotyka
Baner Wloskie Rosliny

Belka Forum Cytrusy

FAQ  Szukaj  Rejestracja  Zaloguj

Forum Cytrusy i Egzotyka Strona Główna »  Choroby, szkodniki, porady, identyfikacja - dotyczące cytrusów » Choroby roślin cytrusowych » Opadające liście cytryny

Opadające liście cytryny
Autor Wiadomość

kuba08011998 

Wysłany: 2012-05-21, 17:38   Opadające liście cytryny

co mam zrobić?! mojej cytrynie opadły liście i widzę że od góry usycha
Ostatnio zmieniony przez sowilo 2012-05-21, 17:38, w całości zmieniany 1 raz  

sowilo 

Pomogła: 3 razy

Wysłany: 2012-05-21, 17:40   

Ej, ej.. spokojnie, to jeszcze nie koniec świata. Powiedz coś o tej cytrynie. Gdzie stoi, w jakiej doniczce, ziemi, jak często podlewasz, nawozisz, dosłownie wszystko. I najlepiej zdjęcia. Inaczej Ci nic nie powiemy, wróżyć nie umiemy. ;):

kuba08011998 

Wysłany: 2012-05-22, 15:14   

Rok temu miała przędziorka i opadły jej wszystkie liście, w zimie zaczęły jej odrastać liście ale później miała misecznika i jej opadły. Przyciąłem ją lekko, żeby ją pobudzić do wzrostu ale jak zaczęła usychać od góry to ją przeniosłem do mniej nasłonecznionego miejsca a zawsze stała na parapecie bardzo nasłonecznionym.

Podlewam ją teraz rzadko i nie nawożę od roku

Rośnie w ziemi uniwersalnej do kwiatów z dodatkiem obornika (rozłożonego, nie świeżego)
Ostatnio zmieniony przez horvat 2012-05-22, 22:40, w całości zmieniany 1 raz  

sasiad 

Wysłany: 2012-05-22, 15:29   

Poczytaj o zimowaniu cytrusów oraz bardziej prawidłowej opiece.
Przycinanie jak pojawi się problem to nie zawsze rozwiązanie.

Jak możesz jej teraz nie podlewać, kiedy ona chce rosnąć widząc wiosenne słońce ???

Podłoże - jeśli nie chcesz używać specjalnego do cytrusów, to zadbaj o możliwie najlepsze Ph. No i w jakiś nawóz do cytrusów mógłbyś zainwestować, w końcu to około 6zł.

"Hodując" ją tak nadal, niedługo grilla nią pewnie będziesz mógł rozpalić. :/:

kuba08011998 

Wysłany: 2012-05-22, 16:17   

Nawóz mam tylko nie nawoże od października a jak opadły wszystkie liście to przestałem podlewam ją rzadziej bo nie ma liści a ziemia jest chyba dobra bo pisało ok 6 ph co mam zrobić żeby znów zaczęła ładnie rosnąć?
Ostatnio zmieniony przez horvat 2012-05-22, 22:41, w całości zmieniany 1 raz  

center80 

Wysłany: 2012-05-22, 17:55   

jak wyglądały liście jak opadły?

kuba08011998 

Wysłany: 2012-05-22, 18:12   

zaczęły gnić

ewica65 

Pomogła: 15 razy

Wysłany: 2012-05-22, 22:35   

Kuba, interpunkcja, wielkie litery i ortografia nie gryzą. Prosimy o poprawienie postów. Tu piszemy poprawnie po polsku i z szacunkiem dla zasad.

mrdraco 

Wysłany: 2012-05-22, 23:26   

Kuba, zdjęcia, zdjęcia i jeszcze raz zdjęcia. Liście inaczej schną u rośliny przelanej, inaczej u przesuszonej, inaczej gdy je coś zaatakuje. To jest internet, a nie wystawa, że każdy przyjdzie, popatrzy, pomaca. Chcemy Ci pomóc, tylko daj nam szansę.

Robcioo 

Wysłany: 2012-05-22, 23:36   

Ehhh... mi to wygląda na pieszczotliwe zajmowanie się cytrusem. Po pierwsze nie latasz z nim z miejsca na miejsce, tylko zostawiasz na dłuższy czas (czyt. na kika miesięcy) w jednym miejscu (najlepiej południowym - zachodnim). Po drugie nie nawozisz jakimś tam obornikiem (przynajmniej do czasu, jak jest w ciężkim stanie). Po trzecie sprawdź liście, łodygi dokładnie czy nie ma jakichś gości, bo mogło się coś zachować. Oczyść samą wodą, lub z domieszką denaturatu roślinkę. W najgorszym przypadku opryskaj roztworem wody z płynem do mycia naczyń. Polecam po godzinie opryskać ponownie czystą wodą. Po czwarte przesadź w normalną ziemię (nie kwaśną, nie zasadową, zwykłą ogrodową), aż wróci do siebie. Kwaśna dobrze działa na kwitnienie cytrusów, gorzej na wzrost roślinki - moje doświadczenia). Tu akurat niepotrzebna - wręcz szkodliwa. Sprawdź korzenie -czy mocne, silne, nie podgniłe. Podlewaj przegotowaną wodą, lub źródlaną (ewentualnie deszczówką, ale u mnie drastycznie zakwasza ziemię, przez co roślina stoi w miejscu). Podetnij jakieś 5 cm, od uschnięcia pędu, - jak jest dość wysoka, nawet kilkadziesiąt. Im więcej podetniesz, tym szybciej i sprawniej puści nowe liście (ale nie rozpędzaj się z tym za bardzo :) ). A najważniejsze - nie przelewasz cytrusa! To właśnie powoduje najczęściej opadanie liści. jak podlejesz, po kilku dniach sprawdż czy w granicach 3-4 cm ziemia, po włożeniu palca, pozostaje Ci na dłoni. Jak tak, to czekasz, jak nie i się sypie to podlewasz. Generalnie wszystko zależy od warunków, w których dany cytrus się znajduje. Najlepiej jakbyś dał zdjęcia, gdyż tak to możemy tylko i wyłącznie gdybać co z nim jest...

kuba08011998 

Wysłany: 2012-05-23, 15:16   

Tylko że ona już prawie cała uschła. Nie ruszam jej. Zauważyłem że robią się jej jakieś kółka na pędzie. Co to? Jak sprawdzić czy ziemia jest kwaśna lub zasadowa? Nie zauważyłem u niej szkodników. Zdjęcia mam słabej jakości.
Cytat:

horvat 

Wysłany: 2012-05-23, 15:20   

Kuba, postaraj się o fotki w miarę dobrej jakości. W dobie techniki i popularyzacji cyfrówek, nawet średnim telefonem zrobisz w miarę dobrą fotę a jak nie masz, to może ktoś z otoczenia. Fotka nam dużo pomoże w diagnozie a tak możemy jedynie gdybać sobie ;): Co za kółka na pędzie, jakie kółka, jakiego koloru, jakiej wielkości, z wysiękiem czy bez ? Tak z lakonicznych opisów trudno wywnioskować ;):

Głosujmy na naszą stronę:
Kwiaty Top Lista
Rośliny Top lista

kuba08011998 

Wysłany: 2012-05-23, 16:17   

horvat 

Wysłany: 2012-05-23, 16:24   

Ma za mokro, korzenie gniją, nie mają czym oddychać. Trzymasz to w osłonce bez odpływu tak ? Nic dziwnego, że roślina ginie. Przesadź czym prędzej w doniczkę z odpływem, nawet w zwykłą, średniej jakości ziemie i nie podlewaj na razie. Roślina, o ile korzenie nie są całkowicie zgniłe, powinna odżyć !

Nigdy nie rób fotki pod światło. Światło powinno padać na obiekt a nie go dominować ;):

Głosujmy na naszą stronę:
Kwiaty Top Lista
Rośliny Top lista

kuba08011998 

Wysłany: 2012-05-23, 16:33   

to zwykła doniczka z odpływem i kamykami na dnie

blueberry 

Pomogła: 7 razy

Wysłany: 2012-05-23, 17:50   

Wygląda to jakby niezłe bagienko miała ta cytryna. A ziemia mi się wydaje zbyt zbita. Popieram Horvata- przelana!

Robcioo 

Wysłany: 2012-05-23, 21:16   

Ło ho! Szybko przesadzaj do nowej ziemi - bez nawozów i innych wynalazków! Zapytaj w sklepie o ziemię lekką i przepuszczalną (nawet w marketach taką dostaniesz). Powinna odbić, czego Ci życzę. Pozdrawiam!

kuba08011998 

Wysłany: 2012-05-25, 22:06   

Kiedy mam zacząć podlewać?

Robcioo 

Wysłany: 2012-05-25, 22:35   

Możesz podlać od razu, ale poprzez sitko (nie z gwinta, bo woda gromadzi się w jednym punkcie). Podlej troszkę, ale oszczędniej :) Wręcz chodzi tylko o to, byś nasączył delikatnie ziemię. Dobrze by było, gdyby stała w ciepłym miejscu (gdzieś 25 stopni - najlepiej w słońcu) wtedy szybko woda odparuje i nie spowoduje to kolejnego zalania rośliny. Nie dawaj nawozów teraz, niech roślinka obudzi sama swe "moce" :) Na spokojnie, powinna niebawem się obudzić :)

Btw. - nie podoba mi się ten kikut, wystający z głównego pnia. Ja bym go uciął...ale decyzja należy do Ciebie.

Odpowiedz do tematu