Baner Cytrusy Baner Egzotyka
Sklep z roslinami wloskierosliny.pl

Belka Forum Cytrusy

FAQ  Szukaj  Rejestracja  Zaloguj

Forum Cytrusy i Egzotyka Strona Główna » Rośliny ogrodowe » Inne ciekawe rośliny egzotyczne, ogrodowe, drzewa, krzewy » Mini oranżeria by Ernest515

Mini oranżeria by Ernest515
Autor Wiadomość

ernest515 

Wysłany: 2012-08-27, 22:24   Mini oranżeria by Ernest515

Witam.

Już od dłuższego czasu chodziła mi po głowie zabudowa balkonu aż w końcu nadszedł ten dzień w którym powiedziałem że to zrobię i teraz już mogę powiedzieć że zrobiłem :uśmiech: . Zabudowałem balkon płytami z poliwęglanu komorowego grubości 10mm i podzielonego na 3 komory. Zabudowa ma wymiary 375cm na 100cm i na 250cm wysokie nie wielka ale mi wystarczy. Trochę pracy w to włożyłem około 3-4 dni. Konstrukcję wykonałem z drewnianych elementów o wymiarach 3/5cm, wszystko poskręcałem tak jak to wcześniej obmyślałem. W sobotę był ostatni etap, mianowicie przykręcenie płyt co nie należało do najłatwiejszej czynności ale się udało. Pozostało mi jeszcze to wszystko dopieścić tak ja ma być i nic tylko się cieszyć. Koszty jakie poniosłem są stosunkowo nie wielkie w porównaniu jak by mi to miała robić profesjonalna firma, poliwęglan + taśma paro przepuszczalna 800zł i elementy potrzebne do zrobienia konstrukcji koszt około 150zł nie licząc drewna.
Tak to wygląda:

Środa 22-08

Sobota 25-08

Dziś w dzień temperatura w zabudowie była 35*C cały czas, aktualnie na dworze jest 8*C a w zabudowie utrzymuje się 20*C co mnie bardzo cieszy.

Zastanawiam się nad tym czy nie przenieść wszystkich roślin do zabudowy bo w foliaku temperatura bardziej spada w nocy ... sam już nie wiem.

Rzeczą ważniejszą od wiedzy jest wyobraźnia.

ewica65 

Pomogła: 18 razy

Wysłany: 2012-08-28, 15:03   

Super rozwiązanie! Ja niestety mieszkam w bloku i wspólnota zabrania takich zabaw, a jak bogackiego sama bym sobie cuś takiego chętnie zrobiła. Czy możesz zrobić fotki na zbliżeniu z połączeń tych elementów drewnianych i poliwęglanu? Tak z ciekawości proszę, bo i tak nie zrobię...

J-Cube 

Wysłany: 2012-08-29, 15:26   

Fajna sprawa, może kiedyś też bym miał takie coś.
Planujesz to jakoś dogrzewać na zime czy wszystkie rośliny będą gdzie indziej zimować?

Agnieszka Co. 

Pomogła: 4 razy

Wysłany: 2012-08-30, 10:25   

Tez jestem ciekawa czy to będzie również miejsce zimowania roślin. Przez tą zabudowę będzie się przechodzić ?- bo widzę drzwi z dwóch stron - przejście zabierze trochę z i tak niedużej szerokosci 100cm. Planujesz jakieś półki aby wykorzystać przestrzeń?

ernest515 

Wysłany: 2012-08-30, 20:34   

Tak planuję w zabudowie zimować cytrusy, i będę ją dogrzewał lub po prostu lekko uchylał drzwi aby ciepło z domu tam wpadało. Nie nie to zrobiłem tylko takie wyjście na dalszą cześć balkonu, że jak mi się zachce to sobie wyjdę na balkon a i też jest w celu wentylacji. Co do ilości miejsca to wszystko się pomieści spokojnie. w foliaku na cytrusy mam przeznaczone około 2-2,5m kwadratowych i wszystko się spokojnie mieści. Jutro maluję w środku zabudowę i planuję przenieść cytrusy do niej. W nocy jak do tą temperatura nie spadła poniżej 18*C a na dworze ostatnie trzy noce temperatura spadała poniżej 10*C wczoraj było 5*C. W foliaku temperatura znacznie spada na noc, jest nie dużo cieplej niż na dworze. Raczej na tą chwilę zabudowa będzie lepsza niż foliak ..??

J-Cube 

Wysłany: 2012-08-30, 23:12   

Tak na mój rozum to jeśli nie ma różnicy w naświetleniu to bym dał na balkon skoro temperatura się utrzymuje. Wydaje mi się że procesy roślinne zachodzą lepiej w wyższej temperaturze bo tak to bywa z reakcjami chemicznymi więc po co chłodzić rośliny i te procesy spowalniać. No i też prędzej czy później je będziesz musiał przenieść na zimowanie tam więc mogą się już teraz przyzwyczaić czy coś. Ewentualnie bym przeniósł te rośliny o które się martwisz bardziej, jakieś delikatne czy w nie najlepszym stanie, niech tam powoli dojdą do siebie a resztę w foliaku zostawić, niech się podchartują troche :P: ale to takie moje nieeksperckie kminienie.

To dogrzewanie planujesz jakimś piecykiem czy inną metodą? Bardzo jestem ciekaw jak to Ci wyjdzie zimą :):

Linty 

Pomogła: 4 razy

Wysłany: 2012-08-31, 20:17   

Też jestem ciekawa bo też zabudowałam sobie balkon na moim poprzednim mieszkaniu z przeznaczeniem na zimowanie cytrusów. Okna są ze szkła a daszek z takiego samego poliwęglanu. Jesienią jest to super sprawa bo rośliny trzymałam nawet do listopada, gdzie temperatura nie spadała poniżej 10 stopni ale zimą gdy temperatura na zewnątrz spadała do ok -15 stopni to było za zimno bo termometr na balkonie wskazywał 0, -5 stopni. Próbowałam włączać grzejniczek ale bez efektu a jak otwierałam okno z kuchni by nagrzać to różnica temperatur powodowała, że na ścianach balkonu pojawiał się lód. A w tym roku latem trzymam rośliny na otwartym balkonie i muszę obiektywnie stwierdzić, że cytrusom jest o wiele lepiej na świeżym powietrzu niż na zabudowanym balkonie. Będę z ciekawością śledziła ten wątek.

Kwiatki Linty i nie tylko...zapraszam

ernest515 

Wysłany: 2012-12-06, 23:47   

Pierwsze większe przymrozki już są ... Jak na razie w zabudowie panują dobre warunki dla cytrusów. Dziś na zewnątrz w nocy było u mnie -12*C a w zabudowie najniższa zanotowana temperatura była 6.4*C. Dodam że od środka dałem jeszcze folię bąbelkową dla zwiększenia izolacyjności. Dziś w dzień jak słońce świeciło musiałem otwierać okienko i lekko uchyliłem drzwi bo temperatura w momencie skoczyła na 30*C a na zewnątrz było około 0. Jak na razie wszystko jest po mojej myśli, cytrusy ładnie zimują bez większych strat liści. Jedynymi odmianami które trochę (30%) liści zrzuciły jest cytryna feminello i grapefruit, do strat z poprzednich lat na tą porę to im wiele brakuje ...

Nicegarden 

Wysłany: 2013-02-26, 23:03   

Super,ja nie budowalam oranzerii,szukalismy domu juz z dobudowana oranzeria,ja mam ja od razu przy kuchni,latem mam kuchnie wieksza o ta powierzchnie po prostu.Po 5 latach znam juz plusy i minusy posiadania oranzerii.Najwiekszy blad to brak ogrzewania,najlepsze dla mnie byloby podlogowe,mamy grzejnik na scianie ale daje on tyle co nic.Oranzeria jest oszklona z 3 stron plus sufit ,podmurowka do wysokosci moich ud -mam 170 cm wzrostu.Okna wszystkie sie otwieraja latem co jest mega plusem bo nie daje sie wytrzymac w kuchni,tak bardzo upal daje czadu.Od wczesnej wiosny do poznej jesieni przykrecamy ogrzewanie bo slonce tak nam oranzerie nagrzewa pieknie dajac ciepelko za tzw.friko.Latem upaly bywaja tak nieznosne ze po roku zainstalowalismy system wentylacji powietrza dzialajacy jak klimatyzacja z tym ze ten nasz system chlodzi oraz jest odpowiedzialny za wentylacje calowita calego powietrza w domu.Taki dzynks ze w 20 minut mam wymienione powietrze na nowe jak ktos papierosa np .zapali .To sie super sprawdza przy oranzerii poniewaz szklo,czy ta plyta co masz Ty plus rosliny ktore sa w ziemi rowna sie wilgoc...ta wilgoc przy otwartych drzwiach do mieszkania/domu wejdzie Ci do srodka .Bedziesz musial miec otwarte drzwi na zewnatrz cale dnie tak jak ja ,mam drzwi do kuchni a drugie drzwi sa od strony ogrodu plus u mnie sie okna otwieraja a u Ciebie nie,bedziesz mial naprawde Meksyk bez wyjazdu do Ameryki .To sa minusy ,plusy wedlug mnie-extra zimowisko dla cytrusow itp itd.Ja oprocz tego trzymam te tawardsze rosliny w szklarni,oranzerie mam na te" fajniejsze "roslinki tak sobie nazywam ladniejsze okazy po prostu.Super sprawa na wiosenne wysiewy slonko grzeje,roslinki szaleja,zobaczysz jak wszystko bedzie pieknie tam roslo :great: :D: .Najgorsze to beda wyjazdy,typu wakacje,jesli masz kogos kto bedzie przychodzil i wietrzyl tropiki w oranzerii to luzik,problem z glowy.Ja widze duzy problem wilgoci w swojej oranzerii zima,reszta sezonu problem znika.Moze pomoglam moze nie ale chyba pierwszy raz sie rozpisalam az tak na temat oranzerii bo juz teraz wiem jakich bledow bym nie popelnila gdybym budowala nowa od postaw.Pozdrawiam

Odpowiedz do tematu