Baner Cytrusy Baner Egzotyka
Sklep z roslinami wloskierosliny.pl

Belka Forum Cytrusy

FAQ  Szukaj  Rejestracja  Zaloguj

Forum Cytrusy i Egzotyka Strona Główna »  Choroby, szkodniki, porady, identyfikacja - dotyczące wszystkich roślin poza cytrusami » Porady dotyczące roślin doniczkowych, ogrodowych - ich uprawy, pozostałe problemy » Rozmnażanie roślin doniczkowych, ogrodowych » Wysiew oliwek

Przesunięty przez: center80
2014-03-20, 22:41
Wysiew oliwek
Autor Wiadomość

ewica65 

Pomogła: 18 razy

Wysłany: 2012-11-20, 11:07   Wysiew oliwek

Przed chwilą dałam ogłoszenie w dziale oddam zamienię sprzedam, że mam "na wydaniu" nasionka, świeżo wydłubane z tegorocznych oliwek, czyli właściwie sprzed kilku dni.
Ponieważ oliwki są dosyć kapryśne jeśli chodzi o kiełkowanie, to postanowiłam udzielić kilku porad, którymi ze mną podzielili się eksperci w tej materii, oraz kilka moich przemyśleń i cwanych sztuczek żeby wszystko przeszło jak najmniej boleśnie i by jak najwięcej nasionek chętnie ruszyło do życia.
Pestki oliwek są twarde. Nawet bardzo twarde. Dlatego by ułatwić im kiełkowanie od dawien dawna stosowano rozmaite sztuczki. Słyszałam nawet coś takiego, żeby zanim się wysieje to dać ptakom do podziobania. Coś jest na rzeczy, bo całkiem niedawno miałam okazję obejrzeć nasionka oliwek, jeszcze z zeszłego sezonu juz przygotowane do wysiewu. Na podziobane przez ptaki nie wyglądają:

Ale są gładkie i oszlifowane. Osobiście próbowałam szlifować papierem ściernym, na drobnych oczkach od tarki spożywczej,ale najlepszym sposobem, chociaz mało eleganckim jest rozsypanie ich na chodniku, takim zwykłym z płyt chodnikowych i lekkie turlanie ich pod butem przez kilka minut. Delikatnie żeby nie rozdeptać, ale na tyle mocno, by się nieco wygładziły i może nawet nadwyrężyły.
Swego czasu ostukiwałam je kamieniem, aż do uzyskania takiego dźwięku jak trzask pęknietej skorupki od jajka. Ale to nie jest dobry sposób, bo trzeba najpierw rozkwasić ich strasznie dużo, zanim się nabierze wprawy i odpowiedniego wyczucia w ręku, by nie miażdżyć ich niepotrzebnie.

Sorki za jakość zdjęć, ale robione są z tablicy poglądowej na wystawie rolniczej we Florencji. W najbliższym czasie zamierzam wybrać się do jakichś ekspertów i poprosić ich o pokazanie na żywo jak to się wszystko robi, ale sami zobaczycie, że wymaga to trochę czasu, bo rzecz odbywa się w ciągu całego roku.

Pierwsza faza: skladowanie nasionek w specjalnych szklarniach i póżniejszy ich wysiew. Na fotce widać napis agosto, co znaczy, że wysiewa się w sierpniu! Muszę się konretniej dopytać, gdzie i w jakich warunkach te nasionka są składowane (patrzcie ile ich jest!!!! Mnie obranie i umycie ok 50ciu zabrało kuuuuupę czasu!). Na fotce widać też jak one wschodzą.

Druga faza: przesadzenie do szkółki. Opisane jest że ok. 130 roślinek na metr kwadratowy. Hihhihihihiii... Jak by mi tyle wykiełkowało... Fuksiarze jedni!
Ja zostawiłam w mojej jednej i cały czas tej samej doniczce, w której wyrosło. A co mi tam. Handlować tym nie będę!
Panie mają bardzo fajne zajęcie i jaka strategiczna pozycja przy pracy!

Trzecia faza to wzrost podkładek pod szczepienie. Odbywa się to w 12 miesięcy od posadzenia na to miejsce.

Pobranie szczepek od roślin macierzystych, odbywa się pod ścisłą kontrolą fitosanitarną (tak to się nazywa? Eksperci, co kończyli szkoły rolnicze,wypowiedzcie się!).

No i szczepienie. Fajna zabawa. Że też im wychodzi!

A tak wyglądają siewki dziczki:

Tak juz zaszczepione:

Miejsce szczepienia:

modesta 

Wysłany: 2012-11-20, 12:13   

Czyli jak dobrze zrozumiałam, to ja w najlepszym przypadku (o ile coś mi by wzeszło) dostałabym tylko z pestek podkładki pod szczepienie, a potem musiałabym zdobyć gałązki z owocującej oliwki i je dopiero zaszczepić aby mieć owocujące drzewko :?:

ewica65 

Wysłany: 2012-11-20, 12:34   

Na to wychodzi. Mogę w odpowiednim czasie potem podesłać gałązki.

modesta 

Wysłany: 2012-11-21, 11:59   

A jakiej są one wielkości w rzeczywistości ? Przypominają raczej fasolkę, czy pestkę śliwki ?

Ja wpadłam na taki pomysł "szlifowania " : włożyć nasionka do słoiczka z piaskiem i żwirkiem i nimi potrząsać. Powinny się same równomiernie "oszlifować". Tylko czy potem je w tym słoiku znajdę :myśli:

ewica65 

Wysłany: 2012-11-22, 00:09   

To fajne zajęcie... Rany... Gorzej jak epilepsja...

Pestki, tak samo jak i oliwki są różnej wielkości. Od pół centymetra "długości" do prawie dwóch. Zależnie od gatunku.

modesta 

Wysłany: 2012-12-10, 14:58   

Moje pesteczki, które dostałam od Ewy :kwiaty: są już oszlifowane :):
Rzeczywiście ten pierwotny pomysł z piaskiem i żwirkiem był do bani :/: Potrząsałam, potrząsałam i nic mi nie wychodziło. Stwierdziłam, że tą metodą może do sierpnia coś bym uzyskała :?:
Mój ślubny zasugerował, abym użyła papieru ściernego, ale bardzo cienkiego (100), no i efekt przeszedł moje najśmielsze oczekiwania. Po mniej więcej godzinie wszystkie moje pestki wyglądały jak na zdjęciu u Ewy :haha:
Teraz mam pytanie. Od razu je do ziemi, czy najpierw namoczyć ?

Adamski 

Wysłany: 2012-12-10, 15:10   

modesta 100 czy 1000. 100 to papier o dość grubych ziarnach, a Ty napisałaś o cienkim.

modesta 

Wysłany: 2012-12-10, 15:14   

Na odwrocie jest napisane P100. Koloru jest żółtego i bardzo drobniutki :):

Adamski 

Wysłany: 2012-12-10, 15:37   

Aha. 100 to jest dość gruby. Im większa cyfra tym ziarenka ścierające są drobniejsze.

ewica65 

Wysłany: 2012-12-10, 19:26   

Co tam będziesz moczyć?... Do piachu z nimi! Znaczy do ziemi! Wykiełkuje to dobrze, nie to Ci podeślę więcej. Nazbierałam w tym roku strasznie dużo i jeszcze mam do obdrapania z owocka, więc wszystko świeże.

Odpowiedz do tematu