Baner Cytrusy Baner Egzotyka
Sklep z roslinami wloskierosliny.pl

Belka Forum Cytrusy

FAQ  Szukaj  Rejestracja  Zaloguj

Forum Cytrusy i Egzotyka Strona Główna »  Choroby, szkodniki, porady, identyfikacja - dotyczące cytrusów » Szkodniki roślin cytrusowych » Mandarynka i krocionogi

Mandarynka i krocionogi
Autor Wiadomość

dor. 

Wysłany: 2013-02-01, 22:43   Mandarynka i krocionogi

Witam,
w ziemi mojej mandarynki pojawiły się krocionogi.. Są spore, mają ok 1-1,5cm długości. Mandarynkę mam od 4 lat. Zawsze ładnie owocowała i miała dużo liści. Pół roku temu zaczęłam podlewać ją co jakiś czas nawozem do cytrusów agrecol a 3 miesiące temu przesadziłam ją do nowej ziemi. Podejrzewam, że właśnie w ziemi były ukryte jaja:( Czy znacie może jakiekolwiek sposoby, żeby pozbyć się tego świństwa?
Mandarynka bardzo zmizerniała, uschły/opadły jej prawie wszystkie listki, gałązki poczerniały i aż smutno teraz patrzeć na to drzewko..

Miałam pomysł, żeby czym prędzej wyjąć drzewko ze starej ziemi, opłukać korzonki, uciąć nadgryzione (bo pewnie te obrzydlistwa je zjadają) i przesadzić mandarynkę do nowej ziemi. Chyba że ktoś poradziłby coś innego?

horvat 

Wysłany: 2013-02-01, 22:49   

Zastosuj środek Diazinon w postaci granulatu, który miesza się z podłożem. Można też umieścić w ziemi przynętę w postaci kawałka ziemniaka lub marchwi i złapać na nią krocionogi. Całkowity efekt eliminacji uzyskasz jednak po zastosowaniu środka ;): Pokaż nam swoją roślinę ;):

Głosujmy na naszą stronę:
Kwiaty Top Lista
Rośliny Top lista

dor. 

Wysłany: 2013-02-07, 13:47   

Wypróbowałam sposób z ziemniakiem, ale niestety krocionogi nie dały się nabrać. Diazinonu z kolei nigdzie nie mogłam dostać, więc postanowiłam wytępić robactwo inaczej. Wyjęłam drzewko z ziemi, dokładnie opłukałam korzonki (których została tylko 1/3 - reszta była odgryziona) i przesadziłam do nowej specjalnej ziemi dla cytrusów. Na razie nie wygląda to dobrze - listka nie ma już ani jednego a gałązki wyglądają jakby całkiem uschły, jednak pieniek jest zielonkawy więc liczę, że niedługo mandarynka się wzmocni i wypuści jakieś pędy:) Dam jej chwilę i wtedy chętnie wstawię zdjęcie;)

Odpowiedz do tematu