Baner Cytrusy Baner Egzotyka
Sklep z roslinami wloskierosliny.pl

Belka Forum Cytrusy

FAQ  Szukaj  Rejestracja  Zaloguj

Forum Cytrusy i Egzotyka Strona Główna »  Choroby, szkodniki, porady, identyfikacja - dotyczące cytrusów » Porady dotyczące cytrusów i ich uprawy, pozostałe problemy związane z cytrusami » Rozmnażanie cytrusów » Ukorzenianie Cytrusów.

Przesunięty przez: center80
2014-03-16, 19:31
Ukorzenianie Cytrusów.
Autor Wiadomość

jozef1952
[Usunięty]

Wysłany: 2010-06-17, 20:46   Ukorzenianie Cytrusów.

Chcąc ukorzenić cytrusa (oczywiście nie wszystkie odmiany da się ukorzenić, szczególnie pomarańcze) należy postępować wg. poniższych zasad. Zdjęcia to zrazy przysłane przez Krysię 63 na których eksperymentowałem. Podstawowa zasada. Zraz tniemy 1-2 milimetra poniżej gałązki(odgałęzienia) lub poniżej listka. Najlepiej gdyby była to tzw. piętka. Na zrazie pozostawiamy 1 zdrowy liść. Gdy jest za duży można go dowolnie skrócić, poprzez przycięcie poprzeczne. Ziemia, mieszanina lub perlit muszą być na tyle wilgotne, aby po wsadzeniu do nich zraza nie trzeba było ich podlewać min. 2 tyg. Zraz nie może być wilgotny. Gałązkę zanurzamy w ukorzeniaczu ok. 1,5 mm i nadmiar strzepujemy.(ja stosuję ukorzeniacz dla roślin pół zdrewniałych i udaje mi się za jego pomocą ukorzenić gałązki zielone, półzdrewniałe i zdrewniałe). W podłożu robimy dziurę ciut większą niż gałązka którą ukorzeniamy. Ja robię ją ołówkiem, długopisem itp. Po włożeniu gałązki podłoże wokół niej uciskamy palcami(nie podlewamy, bo powoduje to wypłukanie ukorzeniacza). Następnie stwarzamy roślince warunki w których wilgotność względna wynosi 100%. Ja osobiście lubię słoiki, bo łatwo je zdejmować dla przewietrzania roślinki. Przewietrzanie co drugi dzień przez ok. 1h zapobiega powstawaniu pleśni. Z uwagi że jestem bardzo śpiący dzisiaj to życzę powodzenia w ukorzenianiu i chętnie odpowiem na nurtujące Was pytania ale jutro. Postaram się wstawić jeszcze fotki. :bezradny:

Ostatnio zmieniony przez 2010-06-21, 07:00, w całości zmieniany 3 razy  

Cytrusałka 

Pomogła: 6 razy

Wysłany: 2010-06-17, 20:56   

Józefie, robię wszystko dokładnie tak, jak napisałeś, ale moje sadzonki nie ukorzeniają się tak szybko, jak Twoje. :bezradny:

jozef1952
[Usunięty]

Wysłany: 2010-06-17, 21:17   

Nauka kosztuje. Ja straciłem w perlicie mnóstwo sadzonek. Teraz już umiem tak jak w mieszance mej produkcji. :lol:

krysia63 

Pomogła: 18 razy

Wysłany: 2010-06-17, 21:45   

Dzięki za wyczerpujący opis ukorzeniania. Świetna robota :bravo: .

jozef1952
[Usunięty]

Wysłany: 2010-06-18, 05:36   Ukorzenianie Cytrusów.

Moja mandarynka oszalała i wypuściła gałązki boczne o rozpiętości ok. 1.5m. Musiałem ją przyciąć bo przeszkadzała innym cytrusom. Gałązki są 2-3 miesięczne i ukorzenianie ich zawsze sprawia kłopot(zbyt młode). Ja postanowiłem spróbować.

Ostatnio zmieniony przez horvat 2010-06-18, 20:38, w całości zmieniany 1 raz  

horvat 

Wysłany: 2010-06-18, 09:13   

Kto nie próbuje ten nie ma, chociaż w przypadku tak młodych gałązek będzie ciężko. Życzę powodzenia.

Głosujmy na naszą stronę:
Kwiaty Top Lista
Rośliny Top lista

dawidq8 

Wysłany: 2010-06-18, 13:40   

Świetny poradnik. Mam pytanie. Czy są jakieś szanse na ukorzenienie kumquata? I czy można ukorzeniać dość grube gałęzie, takie nawet grubsze niż na 3 zdjęciu?

jozef1952
[Usunięty]

Wysłany: 2010-06-18, 15:35   

Oczywiście. Mnie gałązki zdrewniałe(grube) ukorzeniają się szybciej od młodych(cieńkich).

Ziomex2073 

Wysłany: 2010-06-18, 17:00   

Ja nie nacinam tak jak ty tylko na ukos... Tak jak na nc radzą...

Na razie 3 cytrynki pokazały po dwa korzonki :D: D...

Popracuj nad właściwym zamieszczaniem fotek. Moderator
Ostatnio zmieniony przez horvat 2010-06-18, 20:38, w całości zmieniany 2 razy  

jozef1952
[Usunięty]

Wysłany: 2010-06-18, 17:03   

Ja zauważyłem, że nie ma to większego wpływu na szybkość ukorzeniania.

Ziomex2073 

Wysłany: 2010-06-18, 17:06   

Acha... Tylko myślałem że jak się utnie na równo(tak jak ty) to mniejsze prawdopodobieństwo ukorzenienia... Ale jak zwykle się myliłem :d...

jozef1952
[Usunięty]

Wysłany: 2010-06-18, 17:12   

Przy cięciu skośnym roślina pobiera tylko więcej wody, lecz przy 100% wilgotności podczas ukorzeniania nie ma to większego wpływu na szybkość. Jednym z decydujących czynników od których zależy szybkość ukorzeniania jest temperatura. W temp. poniżej 20 st. C. mamy marne szanse na ukorzenienie. Optymalna temperatura to 30 st. C lecz baz dostępu promieni słonecznych.

Ziomex2073 

Wysłany: 2010-06-28, 09:21   

Mam pytanie... Ukorzeniałem trójlistną ok. 2 tyg w perlicie... Po tych tygodniach chciałem zobaczyć czy coś się pokazało i wyciągnąłem gałązki z perlitu... I w jednej gałązce były 3 korzenie o ok. 3cm długości... Na jednej był nieco większy ale niestety tylko jeden korzonek... Co zrobić? Mam przesadzić gałązki do osobnych doniczek czy je zostawić? I do jakiej ziemi je dać? 3:1 perlit i ziemia czy tylko perlit... Bo do zwykłej ziemi dla cytrusów to chyba jeszcze za wcześnie...

jozef1952
[Usunięty]

Wysłany: 2010-06-28, 09:32   

Gratuluję. Jesteś specjalistą. Może i mnie nauczysz jak to robisz? Mnie się to nie udało.

Czarodziej
[Usunięty]

Wysłany: 2010-06-28, 10:43   

Ziomex daj w perlit narazie niech się zakorzenią silniej. ;):

Ziomex2073 

Wysłany: 2010-06-29, 10:09   

A zamoczyć je w ukorzeniaczu?? I czy dalej zakrywać je czymś aby nie traciły wilgoci?

Czarodziej
[Usunięty]

Wysłany: 2010-06-29, 11:37   

Nie, już bez ukorzeniacza a co do wilgotności to powineneś je codziennie na godzinę dłużej odkrywać i wietrzyć by je zahartować. Zacznij od dwóch godzin bez torebki/słoika i codziennie o godzinę dłużej wietrzenie. ;):

jozef1952
[Usunięty]

Wysłany: 2010-07-07, 18:53   Ukorzenianie cytrusów.

Dzisiaj dostałem od Krysi grube zrazy cytryny Skierniewickiej. Niektóre miały nawet małe owocki. Do ukorzeniania poszły 22 zrazy. Mam je w domu, ponieważ ostanim razem z korytarza wszystkie zniknęły. Szkoda ich bo już bym na nich szczepił. :beczy:

Uploaded with ImageShack.us

Są w dwu donicach.

krysia63 

Wysłany: 2010-07-07, 18:57   

Będzie plantacja cytrusów :jupi: :jupi: .

jozef1952
[Usunięty]

Wysłany: 2010-08-06, 20:35   Ukorzenianie Cytrusów.

To nowe ukorzenione mandarynki i Skierniewicka.

krysia63 

Wysłany: 2010-08-06, 20:45   

Jak byś sobie nie pogrzebał to byś był chory :wnerw2: .

Czarodziej
[Usunięty]

Wysłany: 2010-08-06, 20:47   

Jasne że byłby chory, wiesz że jego łapki swędzą. ;):

jozef1952
[Usunięty]

Wysłany: 2010-08-06, 20:48   

Lubię grzebać tam gdzie coś rośnie. :całusy:

Czarodziej
[Usunięty]

Wysłany: 2010-08-06, 20:51   

No to Ci Krysiu odpowiedział. Ja też lubię grzebać tam gdzie coś rośnie - już tak mamy fanatycy z nas cytrusowi co ?

krysia63 

Wysłany: 2010-08-06, 21:01   

No to sobie pogrzebcie :rotfl: :rotfl:

jozef1952
[Usunięty]

Wysłany: 2010-08-06, 21:56   

Na fotce jest Twa Skierniewicka Krysiu. Ciężko z nimi idzie, zresztą tak jak z Tobą. :beczy: :rotfl:

krysia63 

Wysłany: 2010-08-06, 22:08   

Ciekawe skąd wiesz że ze mną idzie ciężko :szok: ?

jozef1952
[Usunięty]

Wysłany: 2010-08-06, 23:35   

Przepraszam. Ten post to moja BW.

franzmauler 

Wysłany: 2010-11-02, 15:18   

Witam

Właśnie zabrałem się za ukorzenianie cytrusików.
Zrobiłem dokładnie jak w instrukcji Józefa.
Mam pytania następujące:

- po jakim czasie mogą się pojawić korzonki?
- czy dolewać jakoś wodę do perlitu, zraszać go??
- wietrzenie tak jak w opisie co 2 dni na godzinkę??
- czy można inne roślinki tym sposobem również ukorzeniać??

jozef1952
[Usunięty]

Wysłany: 2010-11-02, 15:37   

-po ok.6 tygodniach
-perlit musi być mokry, jeżeli przeschnie to spryskać.
-można zrobić otworki w namiociku(woreczku) lecz perlit przesycha, wolę wietrzyć.
-można.

franzmauler 

Wysłany: 2010-11-02, 16:09   

Dzięki Wielkie za Info.

Judit 

Wysłany: 2010-11-07, 08:22   

1.Przesyłacie sobie te zrazy pocztą?
2.To one nie uschną ?
3.W ogóle jak sprawdzacie czy już się cytrus ukorzenił, bo wyjmowanie i wkładanie z powrotem do perlitu to chyba nie najlepszy pomysł?
4.Czy można ukorzeniać w każdej porze roku, czy są jakieś wybrane miesiące kiedy roślinka ma lepsze predyspozycje?

Czarodziej
[Usunięty]

Wysłany: 2010-11-07, 08:35   

Ad1. Tak
Ad2. Nie, jak odpowiednio zabezpieczysz końcówki zrazów te dolne oczywiście.
Ad.3 Najlepiej ukorzeniać w przezroczystej doniczce i w perlicie wtedy widać korzenie.
Ad.4 Tak można jeśli masz odpowiednie warunki temp. by im zapewnić (jak Józek) a najlepiej ukorzenia się zrazy latem i musisz wiedzieć, że nie każdego cytrusa da się ukorzenić. ;):

horvat 

Wysłany: 2010-11-15, 13:25   

Na poparcie tezy Józefa, że nie trzeba całkowicie pozbawiać zrazu pobranego do ukorzeniania wszystkich liści, przedstawiam Wam ukorzeniony wierzchołek siewki, który odciąłem z podstawy użytej później do szczepienia na niej odmiany szlachetnej, co tylko obrazuje jak silna jest roślinka z pestki. Ukorzenianie przeprowadziłem w wodzie bez żadnych dodatków ;):

Przeprowadzę w późniejszym czasie eksperyment polegający na wszczepieniu na niej jakiejś wersji cytrusa szlachetnego ;):

Kwiaty Top Lista
Rośliny Top lista

ewica65 

Wysłany: 2010-11-15, 14:35   

W SAMEJ wodzie ukorzeniłeś????? A tu ktoś mi kiedyś pisał, ze w samej wodzie nie wychodzi...
No teraz nie będę się wygłupiać z cięciem i ukorzenianiem w wodzie, ale na wiosnę spróbuję! Powiesz mi jak to robiłeś? To znaczy do jakiej wody i jak często ją zmieniałeś, no i w ogóle wszystkie przy tym czynności!

horvat 

Wysłany: 2010-11-15, 14:53   

Ewa nic nie robiłem. Wstawiłem w wodę i w miarę jak jej ubywało (odparowywało) dolewałem. Raptem cztery miesiące.

Kwiaty Top Lista
Rośliny Top lista

ewica65 

Wysłany: 2010-11-15, 14:55   

Ale przykrywałeś to czymś?

horvat 

Wysłany: 2010-11-15, 15:02   

Niczym, wrzuciłem do szklanki z wodą i na parapet w kuchni, gdzie bywa gorąco, parno ale i bywają przeciągi i całą noc okno otwarte gdy na dworze zimno. Miała takiego focha żeby rosnąć to urosła, mi w ogóle nie zależało :D:

Kwiaty Top Lista
Rośliny Top lista

ewica65 

Wysłany: 2010-11-15, 15:09   

No to gie... Mnie będzie zależało i napewno jej to dam odczuć! Jej to znaczy roślince!
I wtedy sie NAPEWNO nie uda...

horvat 

Wysłany: 2010-11-15, 15:10   

Wrzuć w wodę i zapomnij ;):

Kwiaty Top Lista
Rośliny Top lista

Agnieszka Co. 

Pomogła: 4 razy

Wysłany: 2010-11-15, 16:52   

horvat napisał/a:
Na poparcie tezy Józefa, że nie trzeba całkowicie pozbawiać zrazu pobranego do ukorzeniania wszystkich liści,

A ja sie dla odmiany nigdzie nie spotkałam z tezą, że należy liście całkowicie usuwać. To byłoby wręcz szkodliwe dla sadzonki biorąc pod uwagę fakt, że ukorzenia się dość długo i musi się w tym czasie jakoś utrzymać przy życiu. Usuwa się nadmiar liści zostawiając 3-4 lub przycina sie blaszkę liściową gdy liście są duże , aby ograniczyć parowanie.
Ale ukorzenianie w wodzie cytrusów to coś nowatorskiego - ciekawe czy to tylko siewka taka zdolna bo silna czy z odmianą szlachetną też się powiedzie?

horvat 

Wysłany: 2010-11-15, 18:13   

Agnieszka Co. napisał/a:
A ja sie dla odmiany nigdzie nie spotkałam z tezą, że należy liście całkowicie usuwać

O to musisz wróżki się zapytać ;):

Kwiaty Top Lista
Rośliny Top lista

Norbert 

Wysłany: 2010-11-15, 18:32   

Cytat:
Ale ukorzenianie w wodzie cytrusów to coś nowatorskiego - ciekawe czy to tylko siewka taka zdolna bo silna czy z odmianą szlachetną też się powiedzie?

Ja swego czasu chciałem spróbować domowej hydroponicznej uprawy. Ciekawi mnie jak cytrusy by zareagowały na tego typu środowisko, a jak mi się wydaję, na forum nikt czegoś takiego nie próbował.
Eksperyment sobie ZAJMUJĘ(chyba, że ktoś mnie uprzedził), ale na razie gotówki brak jak na uczniowską kieszeń :P: Chyba po mikołaju zakupię osprzęt...

Czarodziej
[Usunięty]

Wysłany: 2010-11-15, 20:13   

Agnieszka Co. napisał/a:

Ukorzeniła się bo to zraz z pestkowca, takie pobrane z cytrusów szlachetnych się nie ukorzenią, próbowałem wielokrotnie, zawsze gniły. ;):

jozef1952
[Usunięty]

Wysłany: 2010-11-15, 21:18   

Tu masz rację Czarodzieju. :mrgreen:
Agnieszko - ukorzenia się zawsze z jednym lub dwoma listkami. Jak są duże to można je obciąć w poprzek.

Agnieszka Co. 

Pomogła: 4 razy

Wysłany: 2010-11-15, 22:48   

Ja dziś przegrzebałam wszystkie moje "perlity" i najlepsze efekty w ukorzenianiu miałam na pędach długości ok 20cm, pozostawione wszystkie liście lecz przycięte w połowie (mandarynka). Moje wyniki są niemiarodajne bo tylko po 2 sztuki w kategoriach: pęd 20cm w perlicie, pęd ok 7 cm perlicie i takiej samej długości w podłożu ziemia kwiatowa z piaskiem.

horvat napisał/a:
Agnieszka Co. napisał/a:
A ja sie dla odmiany nigdzie nie spotkałam z tezą, że należy liście całkowicie usuwać

O to musisz wróżki się zapytać ;):

To ja chyba coś przegapiłam...

jozef1952
[Usunięty]

Wysłany: 2010-11-15, 23:06   

Agnieszko to nie temat na forum. Opiszę go w pw. To krecia robota kogoś z innego forum. Co do ukorzeniania to ukorzeniamy z listkami.

Barol 

Wysłany: 2010-11-23, 18:51   

Ja mam jeszcze 3 pytania:

- Jak podlac ten perlit? Zalac go woda na jakis czasz i potem ja odlac, z tak mokrym perlitem zaczac ukorzenianie? Jak potem z tym podlewaniem go bo do konca nie zczailem?

- Temperatura 30C optymalna i bez slonca. Czy to sie zgadza? Czyli moge polozyc np. w lazience kolo kaloryfera?

- Czy moge teraz jeszcze pobrac zrazy z cytrusow? Czy takie przyciecie nie zaszkodzi im o tej porze roku?

jozef1952
[Usunięty]

Wysłany: 2010-11-23, 19:04   

Perlit cały czas musi być wilgotny. Ja mam pojemnik z otworami na dnie tak aby nadmiar wody wypłynął. Póżniej opatulam to w całości woreczkiem nylonowym. Woda paruje wtedy tylko przez malutkie otworki w worku. Przeważnie do ukorzenienia nie muszę jej uzupełniać.

Barol 

Wysłany: 2010-11-23, 19:10   

Dziekuje za odpowiedz do pierwszego pytania. Moge jeszcze prosic o odpowiedz do pozostalych 2 pytan?

Odpowiedz do tematu