Baner Cytrusy Baner Egzotyka
Sklep z roslinami wloskierosliny.pl

Belka Forum Cytrusy

FAQ  Szukaj  Rejestracja  Zaloguj

Forum Cytrusy i Egzotyka Strona Główna »  Choroby, szkodniki, porady, identyfikacja - dotyczące wszystkich roślin poza cytrusami » Porady dotyczące roślin doniczkowych, ogrodowych - ich uprawy, pozostałe problemy » Rozmnażanie roślin doniczkowych, ogrodowych » Jak ukorzenić oliwkę i figowca?

Przesunięty przez: center80
2014-03-20, 23:21
Jak ukorzenić oliwkę i figowca?
Autor Wiadomość

Ziomex2073 

Wysłany: 2010-07-17, 16:49   Jak ukorzenić oliwkę i figowca?

Witam... Posiadam troszkę gałązek figowca i oliwki przywiezionych z Dalmacji... Lecz niestety nie wiem jak je ukorzenić... Czy tak jak cytrusy? Czy zamoczyć końcówki w wodzie i ukorzeniaczu? Czy w samym ukorzeniaczu? Czy dać do perlitu? Czy zrobić mieszankę ziemi? Jeśli tak to w jakich proporcjach? Czy ucinać ukośnie pół centymetra poniżej najniższego pączka ? Czy przykrywać namiotem z torebki? Proszę o jakieś porady...
Oto moje gałązki:

Norbert 

Wysłany: 2010-07-17, 17:33   

Jeśli są one w miarę świeżę(w wodzie je trzymałeś?) to zostaw tak jak są, a nie ciąć będziesz. Zazwyczaj gałązki z piętkami dobrze się ukorzeniają.

Co to za filozofia ukorzenić ? Cytrus, figa - jeden pies, Do ukorzeniacza(wszystko jedno jakiego. Choć, wydaje mi się że do pół zdrewniałych jest jak najbardziej uniwersalny)i przepuszczalnej ziemi/ziemi z piaskiem/perlitu następnie utrzymujesz dużą wilgotność(torebka) i temperature(też torebka się przydaje).

Z oliwką możesz mieć problem. Ja próbowałem i się nie udało. Potem luki dał niusa, że przed jesienią nie warto nawet ukorzeniać. Ale staraj się, może akurat będziesz miał nową roślinkę ?

ewica65 

Pomogła: 18 razy

Wysłany: 2010-07-18, 07:07   

Też czekam na rozwój tego tematu. Bo też chcę sobie ukorzenić te rzeczy. Figi będę rwać teraz, a oliwki to według zaleceń Lukiego dopiero koło jesieni.

Ziomex2073 

Wysłany: 2010-07-22, 13:52   

tyle ludzi na tym forum ukorzeniało figi i oliwki.... To może by powiedzieli jak to robili ?:D

jozef1952
[Usunięty]

Wysłany: 2010-07-22, 16:24   

Ziomex. Spójrz w mój temat o ukorzenianiu. Po prostu zerwij roślince wszystkie listki i postępuj tak jak napisałem. W ukorzeniaczu zanurz suche końcówki. Możesz zostawić po jednym listku na zrazie. Ja je ukorzeniałem wiosną jak nie miały liści. Jest to sto razy prostsze od ukorzeniania cytrusów.!!!!

Ziomex2073 

Wysłany: 2010-07-23, 12:37   

jozef1952,
chodzi ci o twój temat o ukorzenianiu cytrusów...? Założyłem nowy temat bo myślałem że figi i oliwki inaczej się ukorzenia... Figi gdy się urwie zraz wylewają mleczko... I myślałem że to będzie problem dla chcących ukorzeniać je...

Luki1006 

Wysłany: 2010-07-29, 16:02   

Ale wy widziwiacie. Jak to powiedzial moj dziadek. Wkladasz galazke do ziemi podlewasz zakrywasz i gotowe. Po co sie szczypac.

PS.Prosze o poprawienie moich bledow , spowodowanych brakiem polskiej czcionki.

mag 

Wysłany: 2010-07-29, 20:26   

Właśnie ślicznie ukorzeniła mi się gałązka figi. Stała 3 tygodnie w malej plastikowej butelce po mineralce, z dala od okna. Gałązka była w 1/3 zanurzona w wodzie. Teraz powędrowała już do doniczki.

ewica65 

Pomogła: 18 razy

Wysłany: 2010-07-29, 20:54   

Ja baaaaaardzo dawno temu ukorzeniałam w ten sposób krowie oczko (Nicegarden twierdzi że to się gruboszek nazywa). I sie ukorzeniały za każdym razem. To z figą też tak spróbuję.

Odpowiedz do tematu