Baner Cytrusy Baner Egzotyka
Sklep z roslinami wloskierosliny.pl

Belka Forum Cytrusy

FAQ  Szukaj  Rejestracja  Zaloguj

Forum Cytrusy i Egzotyka Strona Główna »  Rośliny egzotyczne, inne doniczkowe » Storczyki - orchidarium w domu » Ratowanie storczyka którego dałem przechować mojej siostrze

Ratowanie storczyka którego dałem przechować mojej siostrze
Autor Wiadomość

Adrian 

Wysłany: 2018-01-20, 15:56   Ratowanie storczyka którego dałem przechować mojej siostrze

Wcześniej miałem storczyki na kwietniku ale nie rosły to musiały wrócić na parapet ale nie było miejsca dla jednego storczyka bo stał tam fikus i dałem go na przechowanie Karolinie i zwolniło mi się miejsce na parapecie bo przeniosłem fiskusa i powiedziałem Karolinie żeby oddała mi storczyka i oddała go bez korzeni jedynie jeden złamany korzeń jest ale z niego to chyba nic i jak go odratować

Robcioo 

Wysłany: 2018-01-20, 16:14   

To keika. Jeżeli ma złamany korzeń to może być kiepsko (zdjęcie trochę niewyraźne). Na Twoim miejscu wsypałbym ziemię do storczyków do niewielkiej doniczki i w nią delikatnie wsadził to maleństwo. Ponieważ łatwo ją zniszczyć to trzeba spryskiwać raz w tygodniu całą roślinę. Jeżeli na roślinie pojawią się dodatkowe korzenie (nie powietrzne!) i nowe liście to będzie można zastosować normalną metodę podlewania - czyli zalewanie całej doniczki przegotowaną/przefiltrowaną (!!!) wodą o temperaturze pokojowej i wylanie jej po upływie około 20 minut (przy większych roślinach po godzinie). Następne podlewanie zastosuj kiedy korzenie w ziemi zrobią się srebrne (jak mają wilgoć to są zielone). Powodzenia - też ratuję takie maleństwa w pracy. Jak na razie wszystko do przodu :) .

Adrian 

Wysłany: 2018-01-20, 17:14   

Ale on już ma rok bo w grudniu go posadziłem i w sierpniu wypuścił już ładnie korzenie w całej doniczce i jak Karolina go trzymała od sierpnia do teraz to z tylu korzeni został tylko ten bo już miał wcześniej dużo korzeni ale go przelewała i przesuszała i korzenie zgniły a doniczke ma tylko go wyciągłem do zdjęcia

Robcioo 

Wysłany: 2018-01-20, 21:03   

Jak ma doniczkę i swoją miejscówkę to ok. Nie zalewaj roślinki i nie przesuszaj. Tu polecam (jak już wspomniałem wcześniej) spryskiwanie miękka wodą, ewentualnie lekkie podlanie, ale to tak, by tylko zwilżyć korzenie). Liście nie są pomarszczone, więc z rośliną nie jest tak źle. Korzonek odrośnie. Warto ustawić roślinkę na słonecznym miejscu - szybciej dojdzie do siebie. Nie widzę w jakim stanie jest korzeń (prześwietlone zdjęcie) ale jak jest srebrny to wszystko da radę uratować. Aha, warto dodawać odpowiedniego nawozu do storczyków do spryskiwacza (normalną dawkę - nic się nie stanie).

Adrian 

Wysłany: 2018-01-20, 21:37   

Stoi na południowym oknie koło mandarynki a korzeń jest zdrowy tylko na początku jest złamany i nie wiem czy przechodzi przez niego woda bo nie może utrzymać jednego liścia bo jest miękki ten liść.
Ostatnio zmieniony przez Robcioo 2018-01-20, 22:26, w całości zmieniany 1 raz  

Robcioo 

Wysłany: 2018-01-20, 22:32   

Aaa...teraz dokładnie zrozumiałem Twój pierwszy post :) . Złamana końcówka korzenia? Hmm...nie miałem takiego przypadku. Jednakże przy prawidłowej opiece powinno coś puścić z boku korzenia. Jeżeli liść jest miękki to też dobrze nie wróży. Zrób tak jak napisałem wyżej - wsadzaj do doniczki, lekko przysyp korą korzeń i spryskuj (nie wodą wodociągową!). Jak ma dużo słońca to nawet spryskuj co 2 dzień. Jeżeli roślina jest silna to da radę. W każdym razie to jedyne i najlepsze rozwiązanie jakie dla niej możesz teraz zrobić. Światło, spryskiwanie i spokój. Czekamy co będzie dalej. Często po zalaniu/przesuszeniu nie da się tych roślin uratować. Ja też dostałem w czwartek taki przypadek. Jedyne co mnie pociesza to, że jest keika i jeden (!!!) 2cm korzonek. Walczymy.

Adrian 

Wysłany: 2018-02-15, 21:46   

Złamana końcówka korzenia uschła :( ale za to od drugiej strony zaczyna wypuszczać korzenia ;)

Ostatnio zmieniony przez Robcioo 2018-02-15, 21:54, w całości zmieniany 1 raz  

Robcioo 

Wysłany: 2018-02-15, 21:54   

No i elegancko! Ty, a to są dwie roślinki, w przyszłości będziesz mógł je rozdzielić :) . A co do korzenia...to mi to bardziej wygląda, że...zgnił. Przelewałeś go, czy jak?

Adrian 

Wysłany: 2018-02-16, 09:41   

Nie zgnił tylko ta końcówka przyłamana nie ciągła wody i uschła a teraz był tyle co po zraszaniu to wygląda na zgnitego

Odpowiedz do tematu