Baner Cytrusy Baner Egzotyka
Sklep z roslinami wloskierosliny.pl

Belka Forum Cytrusy

FAQ  Szukaj  Rejestracja  Zaloguj

Forum Cytrusy i Egzotyka Strona Główna »  Choroby, szkodniki, porady, identyfikacja - dotyczące cytrusów » Porady dotyczące cytrusów i ich uprawy, pozostałe problemy związane z cytrusami » młoda Eureka Hill - przycięcie i tarczniki

młoda Eureka Hill - przycięcie i tarczniki
Autor Wiadomość

2shy 

Wysłany: 2021-02-10, 20:27   młoda Eureka Hill - przycięcie i tarczniki

Cześć, jestem tu nowy i chciałbym zasięgnąć opinii ekspertów :) Dostałem jesienią taką oto cytrynę Eureka Hill (tutaj fotki) - chciałbym ją uprawiać w doniczce na parapecie.

Przez okres zimy sprawowała się różnie - najpierw było okej, potem zaatakowały ją prawdopodobnie tarczniki (małe tarczki na łodygach i liściach, klejąca spadź na roślinie), potraktowałem je wodą z octem i płynem do naczyń oraz mechanicznym usuwaniem tarczek. Było kiepsko, ale potem zaczęły wychodzić nowe młode pędy, więc odzyskałem nadzieję. Młode pędy jednak po paru tygodniach odpadły, bo znów pojawiły się tarczniki. Problem pierwszy dotyczy tego, że nie mam pomysłu, jak je skutecznie zwalczyć i im przeciwdziałać.

Drugie pytanie dotyczy przycinania. Czytałem, że w okolicach lutego-marca powinno się przyciąć roślinę, ale nie bardzo wiem, w jakim miejscu i jak mocno mogę ją przyciąć. Wydaje mi się, że poniżej miejsca szczepienia pojawił się też jakiś pęd, który trochę wyrósł i stanął w miejscu. Załączam fotki i liczę na podpowiedź.

Sylwia76 

Pomogła: 5 razy

Wysłany: 2021-02-10, 21:34   

Cześć, musisz podlać 6 procentowym roztworem Polysect-u. Inaczej się ich nie pozbędziesz.
Teraz możesz wbić jakiś patyk i spróbować ją wyprostować, a na wiosnę przytniesz.

2shy 

Wysłany: 2021-02-10, 21:59   

Dzięki za odpowiedź.
Zapomniałem wspomnieć, że raz podlałem Polysectem i faktycznie pomogło na jakiś miesiąc, ale ostatecznie robale wróciły. Może to za niska wilgotność powietrza? Cytryna stoi na parapecie, niedaleko jest kaloryfer...

Mogę ją przesadzić w tym momencie? Wydaje mi się, że w doniczce jest za mało ziemi.
No i jak ją przyciąć na wiosnę? Ciąć główny pęd? Boczne liście?

Sylwia76 

Pomogła: 5 razy

Wysłany: 2021-02-10, 22:17   

Często tak bywa, że wracają. Dlatego powinno się powtórzyć podlanie po dwóch tygodniach.
Najlepiej przesadzać rośliny doniczkowe wczesną wiosną, ale jak w doniczce brakuje miejsca to nie ma co czekać. Z cięciem bym jednak poczekała jeszcze trochę. Zastanów się czy to ma być krzak czy drzewko, ja bym przycięła główny pęd i pozwoliła się trochę rozkrzewić.

Odpowiedz do tematu