CHARAKTERYSTYKA:
Grzybowa odglebowa choroba cytrusów, rozwijająca się w wilgotnych warunkach.
OBJAWY:
Na poziomie gleby z kory wydzielana jest gumowata żywica. W miejscu tym kora zasycha i pęka. Infekcja może się rozprzestrzenić wokół drzewa i opasać je.
ATAKOWANE ROŚLINY:
Cytrusy. Niektóre podkładki są odporne na tę chorobę.
ZAPOBIEGANIE I ZWALCZANIE:
Chorą korę należy odciąć ostrym nożem, a ranę posmarować maścią ogrodniczą. Miejsce szczepienia powinno się znajdować powyżej poziomu ziemi. Wszystkie gałęzie, które mają kontakt z ziemią należy przyciąć, a podczas podlewania unikać moczenia pni.
BRUNATNA PLAMISTOŚĆ CYTRUSÓW (Alternaria citri)
CHARAKTERYSTYKA:
Choroba grzybowa cytrusów. Najczęściej pojawia się w czasie chłodnej i wilgotnej pogody wiosennej, późnym latem i jesienią.
OBJAWY:
Na owocach, liściach i młodych przyrostach pojawiają się brunatne plamy. Roślina może zrzucać młode liście. Poważnie zainfekowane owoce również spadają, choć nie zawsze - w takim przypadku plamy powiększają się i bledną.
ATAKOWANE ROŚLINY:
Kalamondyny, grapefruity, mandarynki - szczególnie Odmiana Emperor oraz tangele (krzyżówka mandarynki z grapefruitem).
ZAPOBIEGANIE I ZWALCZANIE:
Rośliny należy opryskać tlenochlorkiem miedzi. Koniecznie należy usunąć i zniszczyć wszystkie porażone części roślin.
BRĄZOWA ZGNILIZNA (Phytophthora spp.)
CHARAKTERYSTYKA:
Choroba grzybowa cytrusów atakująca korzenie i część nadziemną rośliny. Grzyb wytwarza zarodniki na powierzchni ziemi, skąd są rozsiewane na dolne części roślin. Grzyb najlepiej rozwija się w okresach wilgotnych dlatego najczęściej pojawia się jesienią, choć może też pojawiać się w innych porach roku.
OBJAWY:
Cytryny - na owocach widoczne są żółto-brązowe zgnilizny
Mandarynki i pomarańcze - na owocach pojawiają się twarde szaro-brązowe zgnilizny.
Roślina może zrzucać liście, a pędy zamierają.
ATAKOWANE ROŚLINY:
Cytrusy. Na grapefruitach choroba występuje rzadko.
ZAPOBIEGANIE I ZWALCZANIE:
Jesienią cytrusy należy opryskać chlorkiem miedzi. Ziemia również powinna być opryskana. Zabieg powtarza się na początku wiosny. Należy pamiętać, aby gałęzie cytrusów nie miały kontaktu z ziemią.
MEZANOZA (Diaphorte citri)
CHARAKTERYSTYKA:
Grzybowa choroba cytrusów. Najszybciej rozwija się przy wysokiej temperaturze i wilgotności powietrza.
OBJAWY:
Na owocach widoczne są małe plamki w kolorze od czerwono-brązowego do ciemno-brązowego, które mogą się łączyć tworząc rozległe plamy. Przy silnej infekcji owoce mogą być zdeformowane lub niewyrośnięte, a skórka owoców może pękać.
ATAKOWANE ROŚLINY:
Cytrusy. Cytryny, mandarynki i kwaśne pomarańcze są bardziej podatne na chorobę niż grapefruity i pomarańcze Valencia.
ZAPOBIEGANIE I ZWALCZANIE:
Należy opryskiwać cytrusy preparatami miedziowymi w czasie, gdy połowa płatków opadnie oraz ponownie po 6-12 tygodniach. Porażone części drzew należy wycinać i niszczyć.
PARCH CYTRUSÓW (Sphaceloma fawcettii var. scabiosa)
CHARAKTERYSTYKA:
Choroba grzybowa cytrusów pojawiająca się w czasie chłodnej i wilgotnej pogody następującej po okresie suchym. Owoce drzew cytrusowych są na nią podatne tylko do około 10 tygodni po opadnięciu połowy płatków. Miąższ porażonych owoców nie jest uszkodzony, jednak choroba powinna być zwalczana ponieważ może doprowadzić do zniekształcenia drzew.
OBJAWY:
Na liściach pojawiają się brązowe, różowe lub szare parchy. Część z rozwijających się owoców jest zrzucana, a pozostałe są nienaturalnie duże. Na skórce owoców tworzą się parchate powierzchnie i brodawkowate narośla.
ATAKOWANE ROŚLINY:
Cytrusy, szczególnie cytryny, kalamondyny, limonki Rangpur, mandarynki Unshiu oraz niektóre odmiany tangelo. Pomarańcze słodkie są zwykle odporne.
ZAPOBIEGANIE I ZWALCZANIE:
Wiosną po opadnięciu połowy płatków należy cytrusy opryskać tlenochlorkiem miedzi i olejem parafinowym. Kolejny oprysk wykonuje się Zinebem pod koniec lata. Wszystkie porażone pędy należy przyciąć i zniszczyć.
Wszystkie informacje i zdjęcia zostały zaczerpnięte z poradnika o roślinach dołączonego do Gazety Wyborczej.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach