Baner Cytrusy Baner Egzotyka
Sklep z roslinami wloskierosliny.pl

Belka Forum Cytrusy

FAQ  Szukaj  Rejestracja  Zaloguj

Forum Cytrusy i Egzotyka Strona Główna »  Rośliny egzotyczne, inne doniczkowe » Inne ciekawe rośliny egzotyczne, doniczkowe, domowe, balkonowe, tarasowe » Mango Łukasza

Mango Łukasza
Autor Wiadomość

Łukasz 

Wysłany: 2011-02-13, 19:36   Mango Łukasza

Mango

Roślinka rośnie ładnie choć cześć dojrzałych liści ma brązowe schnące plamy. Czy to jakaś zaraza te moje roślinki zaatakowała czy ja słabo o nie dbam?
Roślinka stoi w pokoju na południowym oknie ale stała tez do nowego roku na zimnym parapecie.

Na drzewku widać oznaki wiosny. Ruszyło do góry jak szalone. Zdjęcie sprzed kilku dni..dziś młode listki dorównały wielkością tym starszym :)

Barol 

Wysłany: 2011-02-13, 19:59   

Fajne ...mi zawsze pestki gnily

Łukasz 

Wysłany: 2011-02-13, 20:21   

A sadziłeś całe pestki? Ja wyciągnąłem delikatnie środek pestki (nasionko) i poszło za pierwszym razem :)

center80 

Wysłany: 2011-02-13, 20:26   

Ja sadziłem cała pestkę i mi zgnił kiełek:)
Musiałem przelać, teraz próbuje drugi raz

Łukasz 

Wysłany: 2011-02-13, 20:45   

Nie mam dużego doświadczenia ale spróbuj z wewnętrzną częścią pestki (sposób z książki). Trochę ciężko wyjąć ją by nie uszkodzić. Wybadaj gdzie pestka jest lekko "pusta", natnij delikatnie nożem by rozłupać pestkę. Jak nie przetniesz nasionka to jest ok. Podlej dobrze. Do tego osłoń doniczkę przezroczystą folią i powinno być ok. Pod osłoną prawie nie podlewane stało. Nie było mnie ponad miesiąc w domu, wracam a tu piękna roślinka pod folią :):
Ostatnio zmieniony przez Piegowata 2011-02-14, 12:22, w całości zmieniany 1 raz  

Barol 

Wysłany: 2011-02-13, 21:12   

Cala pestke wkladalem w ziemie (tylko koncowka wystawala)

Araragi 

Wysłany: 2011-02-13, 22:02   

I te same pytania co do annony i liczi :8) : choć sądzę , że odpowiedz na problem będzie jedna we wszystkich przypadkach .

www.nasionatropikalne.pl

http://odnasionka.blogspot.com/

Głosujmy na naszą stronę:
http://rosliny.toplista.pl/
http://kwiaty.toplista.pl/

Łukasz 

Wysłany: 2011-02-13, 22:20   

Dobrze sądzisz te same warunki. Z tym, że mango od kilku tygodni stoi w nowym miejscu (południowy, ciepły parapet) i zaczęło się rozwijać. Choć te brązowe plamy trochę mnie niepokoją.

Łukasz 

Wysłany: 2011-03-11, 23:45   

Moje mango właśnie włącza drugi bieg. Maleńkie listki są już duże a tu pojawia się nowy przyrost :jupi:
Niepokoi mnie tylko to że pierwsze tegoroczne liście są jak na moje doświadczenie zbyt jasno zielone i do tego mają (patrząc pod światło od spodniej strony) jakby jasne odbarwienia/plamki ?

Może to od oprysku florovitem? bo wcześniej CHYBA tego nie było.

jozef1952
[Usunięty]

Wysłany: 2011-03-11, 23:47   

Ja niepotrzebnie nigdy nie stosuję oprysku dolistnego nawozem. Zdarza mi się to w wyjątkowych sytuacjach.

Łukasz 

Wysłany: 2011-03-11, 23:51   

A ja, niedoświadczony poleciałem po wszystkim żeby "pobudzić" roślinki na wiosnę :głupek ze mnie:
Myślisz że to od oprysku?

jozef1952
[Usunięty]

Wysłany: 2011-03-11, 23:55   

Przypuszczam, że tak. Młode roślinki z nasionek do 9-tego miesiąca nie powinno się nawozić. Ja robiłem eksperymenty z nawożeniem młodych roślinek z pestki. Efekty tych prób przedstawiłem na forum. Listki były całe w białe plamki. Wyglądały fatalnie.
Jest to chyba jeszcze w moim przedszkolu.

Łukasz 

Wysłany: 2011-03-11, 23:59   

Wprawdzie mango ma prawie rok ale pewnie masz rację.....nadgorliwość jest gorsza niż głupota :wnerw:

jozef1952
[Usunięty]

Wysłany: 2011-03-12, 00:07   

Mango ma dużą pestkę, więc i dużo zapasów do wyżywienia roślinki. Póżniej korzonki zaczynają penetrować ziemię, w której znajdują składniki odżywcze. Dlatego podawanie nawozu może spowodować zasolenie gleby.

Łukasz 

Wysłany: 2011-03-12, 00:11   

Oprócz tego florovitu dolistnie to nie nawoziłem mango.
Liczę że planowane przesadzenie do wyższej doniczki pomoże mu się rozwinąć jeszcze lepiej.
A z nawozami będę uważał.. mam nauczkę!

jozef1952
[Usunięty]

Wysłany: 2011-03-12, 00:13   

Mogą spalić liście. Nawozy też mogą być felerne.

Araragi 

Wysłany: 2011-03-12, 00:14   

Pamiętaj , że egzotyki nie za bardzo lubią zbyt częste przesadzanie .

www.nasionatropikalne.pl

Łukasz 

Wysłany: 2011-03-12, 00:15   

No to mnie wystraszyłeś ! Może nie będzie tak źle :prosi:
A jakby co to nowe maleństwa zastąpią te stare ;)

Araragi 

Wysłany: 2011-03-12, 00:17   

O takie złe myśli o mango , bunt rośliny masz bankowy :8) :

www.nasionatropikalne.pl

Łukasz 

Wysłany: 2011-03-12, 00:22   

Cytat:
Pamiętaj , że egzotyki nie za bardzo lubią zbyt częste przesadzanie .

Trochę się obawiam ale chyba przesadzenie się przyda, mycie okien też :mrgreen:

Żałuje że nie pomyślałem kilka miesięcy temu :(:

Czarodziej
[Usunięty]

Wysłany: 2011-03-12, 06:38   

Co do oprysku to raczej nie zaszkodził on roślinie o ile nie dałeś zbyt dużej dawki. Mnie to bardziej wygląda na ślady żerowania wciornastki i przyjrzałbym się czy nic podłużnego z lekkimi czarnymi paseczkami na skrzydełkach nie lata lub nie siedzi gdzieś na twoich roślinach (zobacz sobie w grafice google wpisując wciornastki). Przesadzając mango trzeba pamiętać że podobnie jak awokado ta roślina silnie rośnie w system korzeniowy i należy dać dwa razy większą doniczkę od obecnej w jakiej rośnie. ;):

Łukasz 

Wysłany: 2011-03-12, 08:40   

Obejrzałem roślinki i nic wcornastkopodobnego nie widziałem, chyba że te niby ziemiórki to mogą być wciornastki ale raczej nie sądzę. Poza tym mango stoi w pokoju w którym nie ma cytrusów i w ogóle nic nie lata :P:
Wszystko wskazuje na zbyt sine stężenie florovitu. A może to zbyt silne promienie słoneczne na południowym oknie? Może jakieś drobinki wody po cowieczornym spryskiwaniu pozostały na liściach i jak słonko przygrzało to lekko podniszczyło liście? Z góry uprzedzam że nigdy w dzień nie nawilżam roślin.

Co do przesadzenia to z doświadczenia pamiętam jak długi korzeń ma mango i już upatrzyłem sobie taką ładną donicę ale jest tak duża że jeszcze się waham bo w mieszkaniu miejsca coraz mniej :załamka: .
Może jakieś sugestie jak skomponować odpowiednie podłoże?

PS. zapomniałem dodać (tak to jest jak się pisze późno w nocy), że liście pokryte od spodu są sporą ilością lepkiej substancji (typu spadź, choć żadnych mszyc nie widać). Może to jest jakaś wskazówka co do tych plam?

jozef1952
[Usunięty]

Wysłany: 2011-03-12, 09:48   

Najwięcej spadzi pozostawiają miseczniki. Przyklejają się do łodyg i ich nie widać. Możesz też miać przedziorki. Weż lupę i przeglądnij roślinę dokładnie.

Łukasz 

Wysłany: 2011-03-12, 10:32   

Oglądałem z góry, z dołu, zboku, z lupką bez lupki i jakoś nic nie wypatrzyłem :bezradny:
no może trochę drobinek kurzu przyczepiło się do liści ;) no chyba, że to te miseczniki których nie widać :oczko:

Obejrzałem dokładnie te przebarwienia. Są nieregularnego kształtu i obejmują powierzchnię miedzy "nerwami", tworzą jakby niewielkie wielokąty. Liść jest wiele jaśniejszy i jakby przeźroczysty w tych miejscach. "Spadź" na większości powierzchni ma postać mikroskopijnych kropelek.

jozef1952
[Usunięty]

Wysłany: 2011-03-12, 10:37   

Zobacz w Googlach o misecznikach. Dorosła postać jest duża i przyczepiona do łodygi wtapia się w nią. Ja latem miałem ich mnóstwo i myślałem, że to pogrubienia na pniu i łodygach. Albo masz przędziorki.

Łukasz 

Wysłany: 2011-03-12, 10:42   

Wierze Ci Józefie ;): Poszperam.

A to "zboku" to przypadkowo i do nikogo personalnie nie było skierowane... choć w innym (wiadomym) temacie mogłoby przejść :rotfl:

Araragi 

Wysłany: 2011-03-12, 11:16   

Według mnie doniczkę masz wystarczająco dużo na najbliższy rok . Rośliny już wygląda o niebo lepiej od tego pierwszego zdjęcia :):

www.nasionatropikalne.pl

Łukasz 

Wysłany: 2011-03-12, 11:23   

Fakt, jest lepiej i nawet co do tej "spadzi" jestem całkiem spokojny bo czuję że to może być jakiś naturalny "sok" ale te przebarwienia mnie niepokoją :/:

Czarodziej
[Usunięty]

Wysłany: 2011-03-12, 17:29   

Ja ci mówię że to wciornastki, owadów możesz nie zauważyć a takie plami i rosa miodowa właśnie świadczą o ich żerowaniu z czasem na liściach zobaczysz też maleńkie czarne punkciki czyli odchody wciornastki. ;):

Łukasz 

Wysłany: 2011-03-12, 20:20   

Jak już jest diagnoza to jak walczyć z tym badziewiem? Lepy wszędzie powywieszane i chyba wszystko co lata to się poprzyklejało, no może po za coroczną wiosenną plagą biedronek :mrgreen:
Jakaś chemia jest potrzebna?

jozef1952
[Usunięty]

Wysłany: 2011-03-12, 20:35   

Z serii ABC np.Aphisol. Wejdż na Google i wypisz sobie preparaty. Może któryś kupisz u siebie.

Łukasz 

Wysłany: 2011-04-17, 09:54   

Do rocznego Mango dołączyło maleństwo :jupi:

Jak trochę podrośnie to przesadzę je z tej butelkowej szklarenki do wysokiej doniczki.
Jak narezie mam dobra rękę do mango. Posadziłem kilka i wszystkie wykiełkowały :oczko:

Cytrusałka 

Pomogła: 6 razy

Wysłany: 2011-04-17, 10:34   

Świetnie, będziesz miał mangową rodzinkę. :spoko:

Łukasz 

Wysłany: 2011-04-17, 10:42   

Oj tak :P:

Odpowiedz do tematu